Piła akumulatorowa do gałęzi - którą wybrać i jak jej używać poprawnie?

Materiał promocyjny
Skapiec.pl
Chyba każdemu zależy na ładnym i schludnym ogródku czy działce, aby bez kompleksów móc zapraszać tam znajomych i rodzinę, a czas spędzany w tym miejscu był jeszcze przyjemniejszy. Z tego powodu warto zadbać o otaczającą nas przestrzeń. Drzewa, tak jak każda inna roślina, wymagają pielęgnacji. Aby zadbać o poprawny rozwój koron drzew czy krzaków, należy je systematycznie przycinać. O tym, jak to robić i jakich do tego urządzeń używać, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Piły akumulatorowe – jak działają, zalety i wady.

Piły akumulatorowe jak sama nazwa wskazuje, zasilane są bateriami. Do ich zalet zaliczyć możemy ich dużą mobilność w odróżnieniu od pił elektrycznych, do których działania konieczne jest gniazdko. Co więcej, w porównaniu do swoich odpowiedników piły akumulatorowe nie są aż tak głośne podczas cięcia. Ich obsługa jest dość prosta, co zapewnia płynną i szybką pracę. Są też warte uwagi pod względem ekologicznym, ponieważ nie wydzielają spalin.

Tak, jak w każdym przypadku, nie obejdzie się również bez wad. Jednak jest ich dość mało, a do głównych problemów piły akumulatorowej trzeba zaliczyć dość spory ciężar spowodowany akumulatorem oraz krótki czas pracy w porównaniu od czasu ładowania baterii niezbędnych do działania piły.

Rodzaje pił akumulatorowych

W zależności od zastosowania jest wiele rodzajów pił. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • piła łańcuchowa – łańcuch piły zbudowany jest z kilku powiązanych ze sobą ostrzy, które obracając się wokół własnej osi z dużą prędkością, mogą przeciąć nawet najtwardsze materiały.
  • piła szablasta – jest to niewielkie, poręczne urządzenie do cięcia materiałów różnego typu. Stawia ona na precyzyjność cięć. Możemy dzięki jej budowie wykonywać wyjątkowo gładkie, szybkie i precyzyjne cięcia bez postrzępionych krawędzi przedmiotów.
  • okrzesywarka – czyli po prostu pilarka z wysięgnikiem. Zastosowanie znajdzie głównie podczas pracy na wysokościach. Dzięki jej budowie jesteśmy w stanie przykrócić gałęzie drzew nawet na wysokości 4 do 5 metrów. Ze względu na swoje przeznaczenie nie jest zbyt ciężka.
  • piła tarczowa – wyposażona jest ona w tarcze, czyli koliste zębate ostrza, które obracają się wokół własnej osi, zastosowanie znajdzie głównie podczas przecinania tworzyw sztucznych, metalu i drewna. W zależności od mocy takich pilarek mogą one ciąć nawet grube warstwy materiału takie jak płyty gipsowo-cementowe, czy twarde drewno.
  • piła ukosowa – inaczej ukośnica, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do przecinania przedmiotów pod różnymi kątami, jej zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość w obsłudze.

Jaka piła do gałęzi?

Wszystko zależy od potrzeb i upodobań danej osoby. Jednak piłą przeznaczoną głównie do cięcia gałęzi jest okrzesywarka i to ją szczególnie polecam. Jest ona dostosowana do cięcia przedmiotów nad naszymi głowami. Używanie do tego innego rodzaju pił może być bardzo niebezpieczne i skutkować poważnymi obrażeniami. To właśnie dlatego powstały pilarki z wysięgnikiem, dzięki którym bez problemu będziemy mogli przerzedzać korony drzew podczas stania na ziemi. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w specjalne moduły tnące, aby ustalić cięcia pod danym kątem, co umożliwia dostęp do miejsc, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedostępne. Piła akumulatorowa do gałęzi umożliwia pracę w miejscach niedostępnych dla produktów zasilanych sieciowo.

Jak korzystać z okrzesywarki?

Przed skorzystaniem z urządzenia koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo podczas użytkowania. Przede wszystkim miejsce, w którym wykonywana jest praca, musi być dobrze oświetlone, a dookoła nie powinny znajdować się inne osoby. Przed przystąpieniem do pracy uzbrój się w okulary ochronne. Warto również zaopatrzyć się w kask, nauszniki i robocze obuwie, aby zniwelować ryzyko obrażeń. Okrzesywarki należy używać tylko i wyłącznie do tego, do czego jest ona przeznaczona. Pamiętaj, używanie piły nie należy do najbezpieczniejszych czynności ze względu na ostre elementy, które mogą wyrządzić Ci krzywdę. Jednak jeśli będziesz używać pilarki zgodnie z zasadami i zachowasz wszelkie środki bezpieczeństwa, z pewnością zniwelujesz ewentualne zagrożenia do minimum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl