W amatorskich uprawach roślin kwestia podłoża często jest bagatelizowana. Wiadomo, że nasiona lub sadzonkę trzeba umieścić w glebie. Większość osób, nawet początkujących, wie również, że istotna jest wartość współczynnika pH gleby oraz że niektóre rośliny „lubią”, kiedy podłoże zostanie przemieszane z piaskiem albo żwirem.
To jednak tylko niewielka część prawdy o zakładaniu uprawy. Kupno ziemi uniwersalnej, np. w markecie budowlanym, i własnoręczne przygotowanie mieszanki w wielu przypadkach może znacznie utrudnić uprawę, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zmarnowania sadzonek lub przesadzanych kwiatowych ulubieńców.
Trzeba pamiętać, że większość roślin jest przystosowana do wzrostu w konkretnych warunkach glebowych. Gotowe podłoże dla roślin to mieszanka, której składniki różnią się w zależności od potrzeb konkretnych gatunków. Ziemia kompostowa, liściowa, torf, piasek, perlit, keramzyt i dodatki nawozów tworzą różne pod względem właściwości mieszanki podłoża. Inne są składniki odżywcze, zawartość próchnicy oraz odczyn pH.
Źle dobrane podłoże – jakie ma konsekwencje dla roślin?
Do często spotykanych konsekwencji złego przygotowania podłoża należą głównie choroby układu korzeniowego. Są one spowodowane zbyt dużą koncentracją wody w spoistym, zwięzłym podłożu, które utrudniają parowanie.
Inne często spotykane problemy to przeniesienie do doniczek drobnoustrojów infekujących rośliny. Skąd się one biorą? Zdarza się, że pochodzą ze składników podłoża kupowanych w składach budowlanych, takich jak np. piasek, żwir, keramzyt itp.
Wytrwały pasjonat roślin domowych zgromadzi z czasem doświadczenie niezbędne do samodzielnego przygotowywania podłoża, ale ta droga często będzie go wiodła przez pasmo błędów i porażek. Jeśli celem jest amatorska uprawa roślin ozdobnych, takie niepowodzenia mogą skutecznie zniweczyć spodziewane efekty podejmowanych wysiłków. W rezultacie osoby, które nie są wystarczająco zdeterminowane do kontynuowania tej wspaniałej przygody, zrezygnują z upraw roślin domowych.
Jak wybrać dobre podłoże?
Rozterek i problemów spowodowanych złym doborem podłoża można uniknąć, korzystając z gotowych rozwiązań. Doskonałym przykładem jest propozycja firmy Rplants. Produkuje ona podłoża wieloskładnikowe, komponowane z myślą o konkretnych gatunkach roślin. Podłoża są sprzedawane w postaci zestawów do samodzielnego zakładania stanowisk dla roślin.
W ofercie hurtowni ogrodniczej Andro znajdą Państwo podłoża do:
- alokazji
- bananowca i asparagusa
- begonii
- kaktusów
- monter
- orchidei
- palm i juk
Każdy rodzaj podłoża zawiera dokładnie odmierzoną ilość niezbędnych do prawidłowego wzrostu i optymalnie dobranych składników. Większość zestawów bazuje na substracie profesjonalnym Klasmann. W zależności od potrzeb danej roślin jest on uzupełniany przez perlit, kermazyt, piasek kwarcowy, glinkę ogrodniczą, wermikulit, korę kompostowaną, torf kwaśny, włókna lub chipsy kokosowe. Składniki są odmierzane w taki sposób, aby wypełniały doniczkę lub skrzynkę o objętości 3 litrów.
Każdy składnik podłoża jest pakowany osobno, dlatego możemy zagwarantować, że w zestawie znajdują się precyzyjnie odmierzone, optymalne ilości komponentów. Wszystkie składniki są opracowywane i bezpieczne pod względem fitosanitarnym. Wielbiciele domowej uprawy roślin mogą więc być spokojni – na pewno nie przeniosą do swojej uprawy ani nasion chwastów, ani larw szkodników, ani bakterii czy wirusów atakujących rośliny, a zwłaszcza ich korzenie.
Po otwarciu pudełka i woreczków, w które opakowane są składniki, należy postępować zgodnie z instrukcją. W sposób przejrzysty i jednoznaczny wyjaśnia ona, jak ułożyć i wymieszać poszczególne składniki oraz umieścić w podłoży nasiona lub sadzonki, żeby zagwarantować roślinom stabilność, dostęp do wody i składników pokarmowych, a pielęgnującym rośliny ułatwić pracę przy ich uprawie (włącznie z optymalizacją częstotliwości nawożenia i nawadniania).
Krótko mówiąc, poszczególne zestawy są przygotowane w duchu „Do it yourself”, tyle że dla miłośników roślin, a nie rzeźbiarstwa czy amatorskiego stolarstwa. Cały proces jest czysty, przyjemny i skuteczny.
Posadziliśmy sadzonkę w dobrej glebie i co dalej?
Bardzo ważnym elementem uprawy jest zaopatrzenie roślin w wodę. W przypadku niewielkich roślin można zajmować się tym osobiście, czerpiąc przyjemność z przebywania wśród roślin. Można też się pokusić o zastosowanie specjalnych kroplowników do poszczególnych doniczek i zautomatyzowanie nawadniania. Pamiętajmy, że ilość dostarczanej wody powinna zawsze odpowiadać potrzebom roślin i właściwościom podłoża.
Hurtownia ogrodnicza Andro należy do grupy Autoryzowanych Partnerów MILEX, lidera w dostarczaniu i produkcji komponentów i kompletnych systemów nawadniających. Dlatego korzystając z wiedzy i doświadczenia naszego partnera, możemy zaproponować optymalne rozwiązanie obejmującej dobór podłoża, nasion i sposobu nawadniania dla każdej uprawy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?