Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Artykuł sponsorowany
AL-KO KOBER Sp. z o.o.
Piękny i zadbany trawnik powinien być gęsty i wytrzymały na deptanie, odpowiednio przystrzyżony, tworzący jednolitą płaszczyznę zieleni, bez plam o innym odcieniu i bez łysizn.

Zazwyczaj po zimie trawnik jest daleki od takiego ideału. Szczególnie zniszczone są miejsca, gdzie zbierały się kałuże wody – są szarobrunatne, pełne zgniłej trawy. Reszta murawy też nie wygląda ciekawie: miejscami jest pożółkła, miejscami przypomina brunatne zacieki. Wiosenne porządki zaczynamy od wygrabienia resztek liści, opadłych gałązek i suchych źdźbeł trawy, a także warstwy tzw. filcu, który składa się ze zbitej, nierozłożonej materii organicznej. Potem warto przystąpić do napowietrzenia i rozluźnienia trawnika, wykorzystując do tego celu aerator lub wertykulator, albo - w przypadki niewielkiej powierzchni - zwykłe widły. Trawnik powinien być nawożony od trzech do pięciu razy w roku. Pierwszy raz w marcu lub na początku kwietnia, gdy ziemia rozmarznie, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Temperatura gleby powinna wzrosnąć do co najmniej 5 stopni. Trawnik musi być suchy, aby ziarna nawozu nie przyklejały się do mokrych liści.

Przy prawidłowej pielęgnacji trawnika i nawożeniu, ani się nie obejrzymy, gdy trzeba będzie zabrać się za koszenie trawy.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Wertykulator elektryczny AL-KO Combi Care 38 E Comfort

Bębnowa czy rotacyjna

Sezon na koszenie trawnika w związku z ocieplaniem się klimatu jest coraz dłuższy. Warto więc zastanowić się jaki sprzęt będzie dla nas najwygodniejszy. Pod uwagę powinniśmy wziąć np. wielkość i rodzaj trawnika, ilość czasu, który możemy przeznaczyć na prace pielęgnacyjne, naszą kondycję, a czasem nawet bliskość sąsiadów. Każdy rodzaj trawnika wymaga odpowiedniej kosiarki. Różnice w technice cięcia i rodzaju napędu mogą stać się pomocne przy wyborze urządzenia.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Kosiarka Bębnowa Ręczna 38.1 Hm Comfort

Ze względu na technikę cięcia do wyboru mamy dwa rodzaje kosiarek: bębnową i rotacyjną

Bębnowa - działa na takiej samej zasadzie jak nożyczki, dlatego wyróżnia się czystym i gładkim cięciem. Noże są osadzone na bębnie lub walcu. Kosiarka bębnowa może ścinać trawę bardzo krótko. Idealnie nadaje się do wypielęgnowanych trawników ozdobnych.

Rotacyjna - jest najczęściej używaną kosiarką. W tym przypadku trawę tną obracające się z dużą prędkością noże. Ten model idealnie nadają się do ogrodów użytkowych i rodzinnych, ale można je również wykorzystywać do ogrodów ozdobnych. Ale są także kosiarki rotacyjne z funkcją mielenia (mulczowania) ściętej trawy: odpowiednie ukształtowanie noży oraz obudowa kosiarki wytwarza strumień powietrza wciągający źdźbła w obszar pracy ostrzy, które rozdrabniają je na małe kawałki.

Czy warto kupić kosiarkę z funkcją mielenia ściętej trawy? Argument na tak – trawa, która zostaje na trawniku, stanowi naturalny nawóz, a jej mielenie przyczynia się do jego ochrony przed wysychaniem. Argument na nie – stosując kosiarkę z funkcją mielenia ściętej trawy należy przycinać murawę częściej – dwa razy w tygodniu – tak, aby przed ponownym koszeniem trawa nie była zbyt wysoka.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Kosiarka spalinowa 470 SP-B Premium

Jakie zasilanie

Przy wyborze ważny jest też rodzaj zasilania kosiarki. Najprostszy model to kosiarka ręczna, przeznaczona do regularnego koszenia niewielkich połaci niewysokiej trawy. Noże tnące umieszczone w mocnej, stalowej obudowie koszą jednorazowo obszar o szerokości 40 cm. Cięcie jest bardzo precyzyjne. Urządzenie jest eko – nie zużywa energii elektrycznej, nie emituje spalin ani hałasu. Praca kosiarką nie wymaga zbytniego wysiłku – urządzenie waży ok. 8,5 kg. Jest wygodna w obsłudze, nie wymaga dolewania benzyny czy pilnowania kabli. Jest także bardzo ekonomiczna. Jej eksploatacja nie wiąże się z żadnymi kosztami. Gdy chcemy więcej wygody do wyboru mamy kosiarki z zasilaniem akumulatorowym, elektrycznym i spalinowym.

Modele akumulatorowe są idealne do małych i średnich ogrodów. Moc akumulatorów jest obecnie tak duża, że w niczym nie ustępują kosiarkom elektrycznym lub spalinowym. Jest to opcja ekologiczna, która pozwala nam dbać o środowisko. Kosiarki elektryczne są ciche, tanie oraz bardzo efektywne. To modele idealne do średnich i małych ogródków. Są łatwe w eksploatacji. Natomiast kosiarki spalinowe przeznaczone do dużych obszarów zielonych. Do ich minusów należy wysoka emisja hałasu oraz spalin. Kosiarki spalinowe uważane są za najbardziej uniwersalne. Dobrze poradzą sobie na nierównym terenie, gdzie czasem trzeba skosić wzniesienie. Są wygodniejsze również dla kobiet i osób starszych.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Kosiarka akumulatorowa Easy Flex 34.8 Li

Roboty koszące 100 proc. wygody

W przypadku dużych ponad 1000 mkw. terenów zielonych sprawdzi się traktorek ogrodowy. To wygodne urządzenie (pracujemy w wygodnym fotelu) i bardzo proste w obsłudze. Trzeba jednak przewidzieć miejsce do jego przechowywania. Niektóre modele traktorków można wykorzystać też do innych prac jako np. odśnieżarkę.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Najwygodniejszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem jest kosiarka – robot. Moda na praktycznie bezobsługowe roboty, trafiła także do ogrodów za sprawą kosiarek automatycznych. Samodzielnie koszą trawę w różnych warunkach atmosferycznych, w ustalonych przez właściciela porach. Poruszają się przez wąskie przejścia i po stromym terenie – w wyjątkowych przypadkach nawet do 70 proc. nachylenia. Dzięki nim trawnik staje się gęsty i dobrze wypielęgnowany, bowiem pozostałe po koszeniu mikrościnki trawy służą jako biologiczny nawóz. Ten typ kosiarek ma często praktyczne funkcje, np. programowanie grafiku pracy, dzięki któremu można zaplanować koszenie na dogodny moment, by kosiarka nie utrudniała korzystania z ogrodu, by była bezpieczna dla dzieci i zwierząt.

Zainstalowany robot koszący po uruchomieniu rozpoczyna pracę i kosi średnio od 40 minut do 200 minut w zależności od wybranego modelu i producenta po czym znajduje stację ładującą i uzupełnia energię poprzez doładowanie akumulatora. Kosiarki automatyczne wyposażone są w akumulator litowo-jonowy lub litowo-żelazowo-fosforanowy i zużywają zdecydowanie mniej energii niż kosiarka elektryczna. Ponieważ kosiarki automatyczne mogą kosić w nocy, czy rano gdyż nie hałasują, możemy zaprogramować je na pracę w tych porach kiedy to taryfy opłat energii elektrycznej są znacznie niższe. Standardowo stosuje się je na powierzchniach do nawet 2000 mkw.


Popatrz na swój ogród i wybierz najlepszą kosiarkę do trawnika

Robot koszący Robolinho® 300 E

Automatyczne kosiarki to dobre, wygodne i ekologiczne rozwiązanie dla właścicieli, którzy dzięki nim posiadają więcej wolnego czasu


Kliknij tutaj i znajdź najbliższego dealera AL-KO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl