Programy do projektowania ogrodów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Cóż może być przyjemniejszego od projektowania wymarzonego ogrodu? No, może podziwianie jego harmonijnej kompozycji. Jednak jej stworzenie nie jest najłatwiejszym zajęciem, dlatego warto skorzystać z pożytecznego narzędzia, jakim są programy do projektowania ogrodów.

Zakładając ogród, trzeba dobrze przemyśleć kompozycję. Zastanowić się jakie rośliny chcemy posadzić, jak skomponować kolory i faktury – oraz jak będą wyglądały za kilka lat. Trzeba ustalić którędy będą przebiegać ścieżki, gdzie będziemy urządzać grill i przechowywać narzędzia.
Dla wielu osób to przyjemność, jednak właściwe, harmonijne skomponowanie różnych elementów może być uciążliwe. Wielkim ułatwieniem są programy do projektowania ogrodów. Takie programy do projektowania ogrodów pozwalają sprawdzić jak poszczególne rośliny będą prezentować się w naszym ogrodzie i jakie rozwiązania będą dla niego korzystne, a nawet sprawdzić jak ogród będzie się prezentował w różnych porach roku, albo po latach. Dzięki wielu z nich możemy odbyć spacer po naszym ogródku, zanim zasadzimy pierwsze kwiatki. Przedstawiamy wybrane programy do projektowania ogrodów.

Garden Composer 3D PL – program jest przeznaczony głównie dla osób, chcących zaprojektować własny ogród, ale także dla profesjonalistów. Zawarto w nim bogatą bibliotekę roślin oraz gotowych elementów krajobrazu i małej architektury. Możemy także skorzystać z kreatora obiektów albo wgrać własne zdjęcia. Program do kupienia na płytach (od 49,9 do 99,9 zł, w zależności od wersji), można także zakupić licencję komercyjną.

Gardenphilia DESIGNER (dawniej Wirtualny Ogród) – program został stworzony przez polskich architektów krajobrazu. Pozwala zaprojektować zarówno przydomowy ogród, jak i duże tereny zielone. Dzięki wersji PRO można wykonać kompleksowy projekt, łącznie z wizualizacją 3D, rzutem oraz projektem technicznym. Program zawiera bazę kilku tysięcy roślin, z ręcznie malowanymi teksturami.
Do pobrania jest wersja demo, natomiast wersja PRO jest płatna – w dostępie abonamentowym ceny zaczynają się od 553,5 zł.

GardenPuzzle – ten program do projektowania ogrodów zawiera m.in. bazę roślin przystosowaną do polskich warunków, można też wybrać rośliny najbardziej odpowiednie do warunków panujących w naszym ogrodzie, albo sprawdzić jak będzie wyglądał ogród w poszczególnych porach roku. Wersja demo jest do pobrania bezpłatnie, ale tylko w płatnej wersji można np. załączać własne zdjęcia. Program można pobrać na komputer lub korzystać z niego online, koszt od 69 zł.

Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 – jak wskazuje nazwa za pomocą tego programu można zaprojektować dom, jego wnętrza oraz otoczenie. Program zawiera bogatą bazę gotowych elementów. Można też samodzielnie projektować poszczególne elementy, stworzyć widok 2D i 3D, a przy projektowaniu ogrodu - np. symulować wzrost roślin i wygląd ogrodu w przyszłości. Do pobrania demo, natomiast pełny program do nabycia jest w wersji „pudełkowej” – cena 99,9 zł (wersja Dom i Ogród – 49,9 zł).

Wymarzony Ogród 3 – program jest przeznaczony dla profesjonalistów projektujących tereny zielone oraz osób planujących własny ogród. Można zacząć od odręcznego szkicu ogrodu, a skończyć spacerując po wirtualnym ogrodzie. Można też sprawdzić jak zaprojektowany ogród będzie wyglądał o różnych porach dnia, roku, a także, kiedy rośliny osiągną pełną wielkość. Program do nabycia za 221, 4 zł.

Powyższe programy do projektowania ogrodów zostały opracowane w języku polskim, jednak tym, którym język angielski nie straszny proponujemy także:

GardenPlanner 3.0 – to łatwy program do projektowania wszystkich elementów ogrodu – od roślin, poprzez budynki, na ogrodzeniu kończąc. Do pobrania wersja demo, do wersji pełnej należy wykupić licencję za 24 $ (szkoły i organizacje non-profit mogą uzyskać ją bezpłatnie)

Showoof.com – program darmowy, służy do projektowania przydomowych ogrodów. Można korzystać z własnych zdjęć, albo bazy gotowych projektów i elementów.

Programy do projektowania ogrodów są niezwykle pożytecznym narzędziem, pozwalającym uniknąć błędów, które możemy popełnić projektując ogród tylko na papierze, albo w głowie. Dają wyobrażenie naszego przyszłego ogrodu i przedsmak miłych chwil w nim spędzonych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl