Przycinanie krzewów ozdobnych. Co i jak ciąć na początku lata

Katarzyna Józefowicz
Lilakom (bzom) należy usunąć przekwitłe kwiatostany. Ale nie są to jedynie krzewy ozdobne, które trzeba przyciąć wczesnym latem.
Lilakom (bzom) należy usunąć przekwitłe kwiatostany. Ale nie są to jedynie krzewy ozdobne, które trzeba przyciąć wczesnym latem. Marisa04 - pixabay.com
Niektóre krzewy ozdobne należy przyciąć na początku lata. Piszemy, jakie to krzewy i jak należy je przycinać.

Dla większości krzewów ozdobnych coroczne cięcie to ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu mogą obficie kwitnąć i zachować ładny pokrój. Cięcie z reguły przeprowadza się w dwóch terminach: wczesnowiosennym, przed rozpoczęciem wegetacji oraz letnim.

Bardziej popularnym zabiegiem jest ciecie wiosenne, ale niektóre rośliny nie powinny być cięte w tym okresie, gdyż mogą stracić pąki kwiatowe lub sporo soków.

Generalna zasada dotycząca ciecia krzewów ozdobnych mówi, że gatunki kwitnące wiosną przycina się po kwitnieniu (wczesnym latem), natomiast krzewy kwitnące latem i jesienią, tnie się wiosną.

Zobacz zdjęcia

 

Jakie krzewy przycina się na początku lata

Do grupy krzewów, które przycina się po kwitnieniu należą m.in.:

 • forsycje,
 • jaśminowce,
 • kaliny,
 • krzewuszki,
 • lilaki (bzy),
 • migdałki,
 • pigwowce,
 • porzeczki krwiste,
 • tamaryszki,
 • tawuły wczesne,
 • żylistki.

Termin cięcia należy dostosować do terminu kwitnienia konkretnego gatunku - niektóre przekwitają już w maju, inne dopiero w lipcu. Przycina się je po tym, kiedy skończą kwitnąć.

Jak przycinać krzewy różnych gatunków

Cięcie uzależnione jest od gatunku, dlatego u różnych roślin może wyglądać nieco inaczej:

 • W przypadku krzewów kwitnących wiosną na pędach jednorocznych i dwuletnich, po kwitnieniu skraca się pędy z kwiatostanami o 1/3 lub 1/2 długości. Pęd przycina się nad oczkiem skierowanym na zewnątrz, nad młodą gałązką rozwijającą się poniżej i skierowaną na zewnątrz.
  Do takich krzewów należą m.in. jaśminowce, tamaryszek, forsycja, krzewuszka, żylistek szorstki;
 • Nieco inaczej tnie się krzewy kwitnące na wierzchołkach pędów jednorocznych i na pędach jednorocznych. W ich przypadku wycina się jedynie przekwitłe kwiatostany tuż nad znajdującymi się poniżej młodymi pędami.
  Do tej grupy krzewów należą m.in. lilaki, kaliny, tawuła wczesna, migdałek
 • Gatunkom kwitnącym na pędach 2-3 letnich, wystarczy cięcie raz na 2-3 lata. Należy do nich np. pigwowiec, porzeczka krwista.

Jakich krzewów nie przycinać

Niektórych krzewów kwitnących wiosną lepiej natomiast nie ciąć wcale, gdyż nie lubią tego zabiegu. W ich przypadku wystarczy delikatne wyłamanie przekwitłych kwiatostanów nad parą znajdujących się pod nimi pąków. Do takich gatunków należą np. azalie i różaneczniki.

Cięcie prześwietlające – zrób co kilka lat

W zależności od gatunku, co 2-4 lata warto też latem prześwietlić krzewy, wycinając tuż przy ziemi najstarsze pędy. Cięcie należy wykonać jak najszybciej po kwitnieniu, aby krzew zdążył zawiązać pąki kwiatowe na kolejny sezon, inaczej w następnym roku będzie kwitł słabo lub nie zakwitnie wcale.

Radykalny zabieg prześwietlający poprawi kondycję i wygląd roślin, ale w kolejnym sezonie będzie skutkował mniejszą ilością kwiatów. Mimo to warto go co jakiś czas wykonać, bo w następnych sezonach roślina odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem.

Przycinanie krzewów szczepionych na pniu

Oprócz cięcia pielęgnacyjnego i prześwietlającego krzewów ozdobnych, wczesnym latem należy też przeprowadzić cięcie mające na celu zachowanie pokroju roślin piennych (szczepionych na podkładce).

Pienne róże, lilaki, karagany, wierzba całolistna „Hakuro Nishiki”, brzozy, kaliny oraz inne krzewy, mają tendencję do wypuszczania z podkładki „dzikich” pędów, które psują pokrój rośliny i zagłuszają odmianę szlachetną.

Jeśli odrosty pojawiają się na pniu podkładki, wycina się je przy samej korze, jeśli wyrastają z korzeni, wycina się je u podstawy.

Letnie przycinanie żywopłotów

Wczesne lato to również dobra pora na cięcie żywopłotów. Formowane żywopłoty zwykle przycina się dwa, a czasem nawet trzy razy w sezonie (np. z ligustru, karagany, żylistka, pęcherznicy, śnieguliczki, śliwy wiśniowej, bukszpanu, laurowiśni, mahonii, żywotników, cisów, jałowców, grabów, klonów, buków).

W przypadku większości gatunków pierwsze cięcie wykonuje się na przedwiośniu, natomiast drugie, zasadnicze na początku lata, gdy rośliny zakończą już intensywny rozwój.

Niektóre gatunki tnie się jednak wyłącznie latem, gdyż cięte wiosną wydzielają zbyt dużo soków („płaczą” m.in. graby, buki, klony, brzozy).

Jak przycinać żywopłoty

Tak jak u krzewów kwitnących, sposób cięcia uzależniony jest od gatunku rośliny:

 • krzewom liściastym, zrzucającym liście na zimę, skraca się tegoroczne przyrosty o 2/3,
 • krzewom iglastym (m.in. żywotniki czyli tuje, cisy, jałowce) skraca się młode przyrosty o 1/3 lub 2/3, w razie potrzeby powtarzając zabieg w sierpniu,
 • krzewom zimozielonym (m.in. bukszpan, mahonia) wczesnym latem skraca się młode przyrosty o 1/2 długości. W ich przypadku z zabiegiem nie należy zwlekać, gdyż wyrosłe po późnym cięciu młode pędy, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną. 

Podpowiadamy też: Jak odmłodzić stary żywopłot

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl