Żywopłot z krzewów owocowych. Co posadzić, żeby mieć kwitnący i jadalny żywopłot

Katarzyna Józefowicz
Żywopłot, który kwitnie, pachnie, dostarcza owoców i jest trudny do przejścia? To możliwe.
Żywopłot, który kwitnie, pachnie, dostarcza owoców i jest trudny do przejścia? To możliwe. ChristopherPluta - pixabay.com
Żywopłot może nie tylko chronić nasz ogród, ale też być pożyteczny. Polecamy krzewy owocowe, z których można stworzyć jadalny żywopłot.

Żywopłoty kojarzą nam się głównie z równo przystrzyżonymi krzewami iglastymi, ale do stworzenia zielonej ściany możemy wykorzystać także inne krzewy. Doskonałym wyborem będą między innymi krzewy rodzące jadalne owoce. Ich dodatkową zaletą jest to, że pięknie kwitną (poza rokitnikiem, który kwiaty ma niezbyt okazałe).

Żywopłot z mirabelki

Dawniej jednymi z najpopularniejszych były mirabelki. Rośliny nie tylko sprawdzały się jako zielona ściana, ale też z pomocą długich cierni i gęstych pędów, doskonale chroniły ogród przed niechcianymi gośćmi i dawały bardzo liczne, okrągłe, nieduże, żółte lub czerwone owoce.

Mirabelki doskonale nadawały się do spożycia na surowo, gdyż miały słodko-kwaśny smak, ale były też idealne na przetwory (m.in. powidła, kompoty, dżemy).

Sprawdź: Dlaczego warto jeść mirabelki i co z nich zrobić

Co do wymagań, to oczekują słonecznego stanowiska, ale są tolerancyjne w stosunku do gleby, mrozoodporne i doskonale znoszą cięcie. Rośliny przycina się po posadzeniu, a następnie w marcu każdego roku.

Mirabelka mocno się rozrasta i zagęszcza, dlatego nie ma sensu sadzić jej w towarzystwie innych krzewów.

Mirabelka, ałycza czy śliwa wiśniowa?

Z mirabelkami było wprawdzie nieco zamieszania, gdyż niektórzy nazywali je ałyczami, inni śliwami wiśniowymi. Śliwa domowa, od której pochodzi prawdziwa mirabelka i ałycza będąca odmianą śliwy wiśniowej, to ten sam rodzaj i wszystkie rośliny są ze sobą blisko spokrewnione. W skrócie wygląda to tak, że śliwa wiśniowa jest protoplastką rodu mirabelek, gdyż to od niej wywodzi się śliwa domowa i prawdziwa mirabelka oraz odmiana śliwy wiśniowej - ałycza (owoce żółte lub czerwone), nazywana potocznie mirabelką.

Tak czy inaczej rośliny są bardzo wartościowe i doskonale nadają się na żywopłoty, gdyż są wytrzymałe, mało wymagające, a ich owoce zdrowe, dlatego powinny znów powrócić do naszych ogrodów.

Rokitnik na żywopłot i przetwory

Godnym polecenia krzewem jest rokitnik wąskolistny, który także może być wykorzystywany na żywopłoty. Podobnie jak mirabelka, tworzy na pędach ostre ciernie, dlatego może pełnić rolę obronną. Nie rozrasta się jednak aż tak mocno, dlatego mogą mu towarzyszyć inne krzewy owocowe jak np. śliwa tarnina, dzika róża czy berberys.

Niestety, rokitnik nie najlepiej znosi cięcie, dlatego sprawdza się głównie w żywopłotach nieformowanych. Jeśli rokitnik ma wydać owoce, w bliskim sąsiedztwie kilku krzewów żeńskich musi rosnąć przynajmniej jeden krzew męski, gdyż są to rośliny dwupienne.

Liczne, gęsto oblepiające gałązki, pomarańczowe owoce rokitnika, długo utrzymują się na pędach, ale nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są cierpkie i kwaśne. Sprawdzają się natomiast jako surowiec na przetwory i soki, gdyż zawierają mnóstwo witamin i minerałów (bywają nawet nazywane „cytrusami północy”).

Róża pomarszczona – pożyteczne owoce i kwiaty

Niewysoki (ok. 1,5 m), ale gęsty i obronny żywopłot uzyskamy też z krzewów róży pomarszczonej. Jej ozdobą oprócz zielonych, pomarszczonych liści są duże, pachnące kwiaty i okazałe, czerwone owoce. Wprawdzie owoce nie nadają się do jedzenia na surowo, są za to znakomitym surowcem na przetwory, wina i nalewki, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników odżywczych.

W kuchni można też wykorzystać kwiaty róży, przyrządzając z ich płatków znakomite konfitury. Krzew doskonale znosi cięcie i nie jest wymagający w stosunku do podłoża (lubi słoneczne stanowiska), ale bywa inwazyjny, o czym trzeba pamiętać, decydując się na jego uprawę.

Dereń jadalny na żywopłot

Kolejnym krzewem owocowym nadającym się na żywopłoty i rodzącym wartościowe owoce jest też dereń jadalny. Roślina osiąga ok. 6 m wys., ale doskonale znosi cięcie. Dostępne są też niższe odmiany uprawne. Ozdobą derenia są pojawiające się na przedwiośniu (marzec) żółte kwiaty oraz dojrzewające jesienią czerwone owoce.

Ze względu na cierpki smak nie nadają się do bezpośredniego spożycia, za to idealnie sprawdzają się w przetworach.

Inne krzewy na jadalny żywopłot

Dereniowi może towarzyszyć głóg i śliwa tarnina (owoce spożywa się bez pestek, które zawierają trujący cyjanowodór). Oba krzewy także nadają się na żywopłoty (także obronne, gdyż posiadają ciernie) i doskonale znoszą cięcie. Preferują słoneczne stanowiska, ale są mrozoodporne i niewymagające w stosunku do podłoża.

Oprócz wymienionych roślin na żywopłoty o jadalnych owocach nadaje się także czarny bez (owoce jadalne dopiero po przetworzeniu), świdośliwa Larmacka, pigwowiec okazały, jagoda kamczacka i porzeczka złocista.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl