Przygotowanie gleby na wiosnę

Marta Balcerowska
Przygotowanie gruntu to pierwsza i podstawowa czynność na drodze do wyhodowania dorodnych warzyw, owoców, czy założenia pięknego, cieszącego oko trawnika.
Przygotowanie gleby na wiosnę

Spulchnienie gleby ma na celu rozluźnienie jej struktury, czyli utworzenie przestrzeni, które zostaną wypełnione przez powietrze i wodę – tak niezbędne dla roślin. Zwykle pracę tę wykonuje się ręcznie - kopiąc szpadlem. Jeśli jednak zależy nam na czasie i lepszych efektach, warto użyć glebogryzarki, która wykona pracę przy minimalnym wysiłku.

Glebogryzarka jest maszyną przydatną podczas uprawy gleby w ogrodzie i na polu. Jest sprzętem służącym do spulchniania i wyrównywania (po uprzednim przekopaniu) dużych powierzchni gleby. Doskonale odchwaszcza i napowietrza glebę. Glebogryzarka doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, prac sezonowych, ułatwi też zakładanie trawnika. Do niektórych modeli glebogryzarek dostępnych na rynku można zamontować dodatkowy osprzęt, dzięki czemu mogą one służyć również do innych prac, poza spulchnianiem.

Na co należy zwrócić uwagę zanim dokonamy wyboru glebogryzarki?

  • Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi, lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
  • Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.
  • Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.
  • Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

Wydajna glebogryzarka powinna być wyposażona w potężny i łatwy do uruchomienia silnik, bieg wsteczny zapewniający zwrotność oraz akcesoria, umożliwiające wykonywanie różnych prac. Glebogryzarki z tylnym urządzeniem roboczym służą do wzruszania ubitej warstwy ziemi, np. rekultywacji trawnika. Dzięki napędowi kół i przeciwbieżnym nożom, skutecznie spulchniają ziemię.
Z kolei glebogryzarki z przednim urządzeniem roboczym są bardziej odpowiednie do prostszych prac, jak przygotowanie rabat i grządek pod nasadzenia.

Najlepsze rozwiązanie dla Twojego trawnika…

Przygotowanie gleby na wiosnę


Husqvarna T300RS Compact Pro
– przyjaciel ogrodnika

Lekka, poręczna i wszechstronna glebogryzarka. Mały ciężar urządzenia zapewnia łatwe użytkowanie i transport. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu np. brony pazurowej, obsypnika, narzędzia do odchwaszczania, krawędziarki czy wertykulatora.

Husqvarna TR 530 – do intensywnej pracy, z nożami mocowanymi z tyłu

Glebogryzarka przeznaczona do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni lub np. upraw warzywnych czy owocowych. Koła o średnicy 16 cali i noże przeciwbieżne zapewniają doskonały efekt spulchnienia gleby. Posiada siedem ustawień głębokości roboczej, napęd łańcuchowy obu noży i kół oraz bieg wsteczny.

Przygotowanie gleby na wiosnę

Husqvarna T560RS Pneumatic – glebogryzarka z nożami mocowanymi z przodu

Nowoczesna glebogryzarka dla wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej wydajności, dobrej ergonomii oraz łatwej obsługi. Posiada niezawodny, cichy silnik, który łatwo się uruchamia. Bieg wsteczny oraz pneumatyczne włączanie i wyłączanie sprzęgła zapewniają niezwykłą wydajność i zwrotność urządzenia. Wygodny, regulowany uchwyt zwiększa ergonomię pracy.

Przygotowanie gleby na wiosnę
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl