Glebogryzarki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Glebogryzarki

Koniec sierpnia – pełnia lata, to czas, w którym delektujemy się wspaniałą pogodą, różnorodną paletą barw kwitnących kwiatów i zbieramy plony w ogródkach. To również czas, w którym należy pomyśleć o jesieni w ogrodach i nowym sezonie wiosennym.

Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Jedną z czynności do wykonania w tym okresie jest pielęgnacja gleby oraz jej przygotowanie do kolejnych nasadzeń.
– Poprawianie struktury gleby polega przede wszystkim na jej spulchnianiu i mieszaniu, najlepiej z kompostem oraz odpowiednimi nawozami syntetycznymi lub zielonymi. Dzięki temu dostarczamy w strefę korzeni więcej tlenu, makro i mikroelementów oraz ułatwiamy absorpcję wody. Efektem tych prac będą zdrowsze i piękniejsze rośliny zdobiące nasz ogród czy warzywnik. – mówi Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.
Warto o tym pamiętać jeśli założyliśmy w ogrodzie warzywnik. Po zebraniu plonów letnich odmian warzyw powinno się ten teren dokładnie oczyścić z chwastów, spulchnić glebę, przekopać międzyrzędzia, zwłaszcza gdy ziemia jest przesuszona. Tak samo należy przygotować podłoże w przypadku, gdy planujemy we wrześniu posadzić rośliny cebulowe. Wówczas dobrze jest pamiętać o dodaniu kompostu, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki wegetacji. 

Gleba pod trawnik

Koniec sierpnia, zwłaszcza ciepły, jest jeszcze dobrym momentem na złożenie trawnika. Przy obecnej prognozie pogody i nadziei na słoneczny wrzesień, posiana trawa zdąży wykiełkować, zakorzenić się i rozkrzewić przed jesiennymi chłodami. Warto zatem zaplanować trawnik, jeśli tylko mamy na to miejsce. Wybrany teren należy wówczas bardo dokładnie oczyścić z chwastów i kamieni oraz przekopać podłoże i ewentualnie zmieszać je z ziemią kompostową. W przypadku gleb zwięzłych wskazane jest ich rozluźnienie przez dodanie piasku. Przemieszanie gleby najwygodniej i najsprawniej jest wykonać glebogryzarką. Następnie należy usunąć większe kamienie, które mogą „wyjść” na powierzchnię po pracy z urządzeniem mechanicznym, wyrównać powierzchnię i zwałować. Na tak przygotowane podłoże siejemy trawę. Nasiona delikatnie mieszamy z górną warstwą gleby i obficie acz ostrożnie podlewamy, tak by nie spłukać nasion. Do wzejścia trawy wskazane jest nawadnianie terenu 2-3 razy w ciągu dnia, aby nie dopuścić do przeschnięcia siewek.
– Jeśli naprawdę zależy nam, by trawnik rósł szybko i zdrowo, warto na samym początku wykonać analizę gleby. – _radzi Lidia Tokarska. _– A jeśli zakładamy trawnik metodą siewu, dobrze jest go  dokarmić tzw. nawozem startowym zawierającym odpowiednio dobrane dawki składników pokarmowych  w pierwszej fazie wzrostu traw.

Glebogryzarki

Nowoczesne glebogryzarki

Najwygodniejszym urządzeniem do wszechstronnej pielęgnacji gleby jest glebogryzarka.
Służy przede wszystkim do wymieszania i spulchniania ziemi, zakładania i pielęgnacji rabat kwiatowych oraz nasadzeń krzewów ozdobnych, ale także umożliwia sprawne usuwanie chwastów, mieszanie nawozów z glebą czy rozdrabnianie grud po orce. Jest wręcz niezbędna do prac w większych ogrodach, w których prowadzona jest uprawa warzyw i roślin jednorocznych, gdyż w tych przypadkach konieczne jest przekopywanie ziemi co roku. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. W połączeniu z przystawkami typu pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków może być wykorzystywana do wielu innych prac. Nawet zimą, ponieważ wraz z lemieszem do odśnieżania staje się sprawną maszyną do usuwania śniegu.

Glebogryzarki

Przykładem glebogryzarki służącej do pracy na wąskich przestrzeniach jest mała, lekka i przyjazna dla otoczenia maszyna Honda FG110. Z szerokością roboczą 23 cm doskonale sprawdza się w niewielkich ogródkach i warzywnikach a także szklarniach i tunelach oraz przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika. Wyposażona jest w 4-suwowy silnik o mocy 1KM, którego umieszczenie pionowo nad nożami ułatwia obsługę maszyny - FG110 z łatwością zagłębia się w ziemi, bez konieczności stosowania siły. Jest także łatwa w przenoszeniu i ze względu na wagę (13 kg) jak i rozmiary oraz możliwość złożenia – mieści się w bagażniku samochodu osobowego.

Do wykonywania różnorodnych prac wokół domu i w ogrodzie przez cały rok rekomendowana jest glebogryzarka wielozadaniowa Honda F220. Ma uniwersalną szerokość roboczą 45 cm i dlatego może byś stosowana na małych i dużych powierzchniach. Wraz z przystawkami, wiosną i latem pełni dodatkowo funkcję wertykulatora i aeratora, natomiast zimą – może przeistoczyć się w sprawną odśnieżarkę. Glebogryzarkę można wyposażyć w koła, które umożliwiają pracę z pługiem, kultywatorem czy obsypnikiem do ziemniaków. Wysoką wydajność zapewnia silnik GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l. Natomiast na większy komfort obsługi wpływa blokada bezpieczeństwa, ergonomiczne składane rączki i niewielki rozmiar, co dodatkowo ułatwia jej przechowywanie. Jest to optymalne urządzenie dla osób potrzebujących kompleksowych maszyn do wykonywania różnych prac niezależnie od pory roku.

Glebogryzarki

Nowymi maszynami w bieżącym sezonie są glebogryzarki Honda FJ500. Wyposażone w 4-suwowy silnik  GX160H1 o dużej mocy – moc maksymalna 4,8 KM/3,6 kW - z udoskonalonym elektronicznym zapłonem są rekomendowane właścicielom małych gospodarstw ogrodniczych i rolnych, ogrodnikom profesjonalnym i amatorom, którzy potrzebują urządzeń na poziomie profesjonalnym. Maszyny te doskonale sprawdzają się w przestronnych ogrodach, uprawach roślin ozdobnych, szkółkach drzew, zakładach ogrodniczych. Służą do przygotowania gleby pod siew, wysadzania rozsad, wymieszania podłoża z nawozami lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach. Zastosowano w nich kilka innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość pracy i obsługi maszyn. Nowy kształt ostrzy i tarcz ułatwia zębom zagłębianie się w ziemię, a wrzeciono pomiędzy zębami usprawnia czyszczenie części roboczej. Szerokość  robocza jest regulowana (35, 63 i 90 cm) co umożliwia dostosowanie jej do warunków. Nowym elementem są też sześciokątne osie minimalizujące zużycie wału i umożliwiające podłączanie licznych akcesoriów. Dodatkowo ich  kształt zwiększa wytrzymałość ostrzy i jeszcze bardziej stabilizuje kierowanie maszyną. Z myślą o wygodzie użytkowników, w modelach tych zastosowano regulację pozycji rączek. W przypadku FJ500SER użytkownik może dostosować, na jednym z pięciu stopni,  wysokość rączek do swojego wzrostu i głębokości pracy w glebie, a w FJ500DER może jeszcze ustawić kąt rączek w poziomie, co zapewnia wygodniejszy sposób pracy, a operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl