Rośliny na skalniaki ogrodowe - kwitnące od wiosny do jesieni

Agnieszka Kurska
Rośliny na skalniak warto tak dobrać, żeby kwitły od wczesnej wiosny do jesieni
Rośliny na skalniak warto tak dobrać, żeby kwitły od wczesnej wiosny do jesieni Katarzyna Laszczak
Skalniaki są coraz popularniejszymi elementami ozdobnymi, tworzonymi w nasłonecznionych, reprezentacyjnych przestrzeniach ogrodowych.

Odpowiednio zaprojektowany ogródek skalny, tworzy unikalną ozdobę aranżacji tradycyjnych oraz nowoczesnych. Jednak, aby wyglądał estetycznie przez cały rok, należy odpowiednio skomponować rośliny.

Rośliny na skalniak kwitnące wiosną

 • Bergenia – dobrze wzrasta w pełnym słońcu, choć nie ma dużych wymagań (może rosnąć także w cieniu i półcieniu, na dowolnej glebie). Wytwarza różowawe kwiaty, zakwitające już w marcu.
 • Miłek wiosenny – odpowiada mu miejsce dobrze nasłonecznione, w kwietniu tworzą się bujne, żółtawe kwiaty, zanikające dopiero latem.
 • Skalnica Arendsa – dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Kwitnie od kwietnia do maja, wytwarzając białe, różowe lub purpurowe kwiaty.
 • Rogownica kutnerowata – wyróżnia się charakterystycznymi srebrno-szarymi, filcowatymi liśćmi. Kwitnie na biało, w maju i czerwcu. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, nawet na ubogiej glebie.
 • Wrzosiec – gęsto ukrzewiona roślina, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia. Pierwsze zalążki kwiatostanu pojawiają się w marcu, zanikając dopiero pod koniec sierpnia. Podobnie jak wrzosy, preferują kwaśną glebę.
 • Zawilec alpejski – kwitnie na przełomie maja i czerwca, wytwarzając drobne, niebieskie, czerwone, lub żółtawe kwiaty. Lubi miejsca delikatnie zacienione.
 • Aksamitka wąskolistna – tworzy liczne, żółtawe bądź pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez cały sezon letni. Od innych aksamitek odróżnia ją delikatniejszy pokrój.
 • Goździk skalny – ma czerwonawe kwiaty, pojawiające się pomiędzy czerwcem, a sierpniem. Dobrze znosi duże nasłonecznienie.
 • Lnica bluszczykowata – kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, tworząc liczne kwiaty, zanikające we wrześniu. Roślina ta może rosnąć w miejscach słonecznych, jest bardzo tolerancyjna różne rodzaje gleby.

Rośliny na skalniak kwitnące jesienią

 • Pozłotka – jej kwiatostan barwi się na żółto, pomarańczowo oraz czerwono. Zawiązki kwiatów tworzą się wczesnym latem i są widoczne do pierwszych, jesiennych przymrozków.
 • Rojnik ogrodowy – jego liście o czerwonawych brzegach tworzą duże rozety. Z nich, na pojedynczych, długich pędach, wyrastają różowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Najlepiej rośnie na jałowych i suchych glebach.
 • Rozchodnik ostry – preferuje miejsca nasłonecznione i suche oraz piaszczyste gleby. Od czerwca do lipca wytwarza drobne, żółte kwiaty.
 • Wrzos – lubi miejsca nasłonecznione. W zależności od odmiany, jego kwiaty mogą przybierać różnorodną barwę: od bieli, aż po intensywną czerwień. Kwitnienie rozpoczyna wczesnym latem, kończąc je dopiero we wrześniu.

Jak pielęgnować rośliny na skalniaku

Gdy zdecydujemy się na konkretne rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu o odpowiadającej danemu gatunkowi porze roku. Warto pamiętać, że w szczelinach kamiennych, mogą być umieszczane jedynie rośliny bardzo młode, które posiadają drobne, ale silne i w pełni rozwinięte korzenie. Przez pierwszy miesiąc, po wsadzeniu roślin, należy delikatnie podlewać skalniak, aby sadzonki dobrze się ukorzeniły.
Aby rośliny harmonizowały ze sobą, zapewnić większą odległość pomiędzy sadzonkami - większość roślin roślin skalniakowatych szybko rozrasta się.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl