Rośliny ogrodowe i doniczkowe podczas upałów - pomoc doraźna

Katarzyna Józefowicz
Podczas upałów męczą się nie tylko ludzie. Również roślinom przyda się dodatkowa troska.
Podczas upałów męczą się nie tylko ludzie. Również roślinom przyda się dodatkowa troska. Calire05 - pixabay.com
Upały i gorące słońce, szybko dają się we znaki, utrudniając codzienne obowiązki oraz wypoczynek na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak zadbać o rośliny.

Wysoka temperatura i susza, to również najwięksi wrogowie roślin. Wiele z nich z powodu gorąca i braku wody, traci walory ozdobne i użytkowe, dlatego należy korzystać z różnych sposobów, aby pomóc im przetrwać ten trudy okres. Pierwsze kroki pozwalające na utrzymanie roślin w dobrej formie przez cały sezon, należy podjąć już na etapie planowania nasadzeń, wybierając do uprawy takie gatunki, które poradzą sobie w warunkach naszego ogrodu.

Wybór miejsca dla roślin

Wybierając miejsca na rabaty, musimy zdawać sobie sprawę z podstawowych wymagań roślin. Jakich miejsc i połączeń unikać?
Jeśli na suchej i słonecznej rabacie posadzimy języczki, hortensje, funkie, żurawki, paprocie czy tawułki Arendsa, nie będziemy mogli liczyć na to, że latem zachowają swoje walory ozdobne. Języczki i hortensje będą więdły i słabo kwitły, liście żurawek i funkii staną się blade i spalone słońcem, a paprocie po prostu uschną. Jeśli natomiast w miejscu suchym i zacienionym posadzimy liliowce, juki czy dalie, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach i dorodnych liściach.

Co zatem warto posadzić na słonecznych i suchych rabatach? Posiadając słoneczny ogród, w którym gleba łatwo traci wilgoć, powinniśmy wybierać do uprawy rojniki, macierzanki, rogownice kutnerowate, juki, lawendy, rozchodniki okazałe, czyśćce wełniste czy pustynniki, a na stanowiska stosunkowo suche i półcieniste bergenie, tiarelle, kokoryczki, begonie bulwiaste, ogniki szkarłatne, bukszpany pospolite, bodziszki czy suchodrzewy. Te gatunki lepiej od innych poradzą sobie z przejściową suszą, a niektóre zniosą też wysokie temperatury i palące słońce (np. juki, pustynniki).

Jak zapobiec szybkiemu wysychaniu gleby

Jeśli wybierzemy do ogrodu rośliny bardziej wrażliwe na brak wody, w okolicy ich korzeni powinniśmy umieścić preparaty absorbujące wilgoć (hydrożele, Hydroboks), a podczas sadzenia, spód dołka wyłożyć warstwą gliny, która zapobiegnie zbyt szybkiemu odpływowi wody w głębsze warstwy gleby.

Skutki suszy i upałów możemy też złagodzić, stosując w ogrodzie system nawadniania kropelkowego. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania gotowej instalacji, możemy spróbować wykonać ją samodzielnie, montując w dolnej części beczki na deszczówkę kranik i doczepiając do niego podziurawiony i zaślepiony na końcu wąż ogrodowy. Jeśli jednak takie rozwiązanie również nie jest możliwe, powinniśmy podlewać rośliny codziennie lub nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W przetrwaniu upałów mogą pomóc roślinom także cieniówki ogrodnicze.

Siatki cieniujące rozciągnięte nad rabatami w okresie największego promieniowania czyli w godzinach południowych, osłonią rośliny przed palącym słońcem i ograniczą parowanie wody z podłoża.

Gorące dni, a rośliny doniczkowe

Utrzymanie roślin ogrodowych w dobrej kondycji podczas upałów jest dość trudne, ale jeszcze trudniejsze jest zabezpieczenie przed suszą i gorącem roślin balkonowych, których przestrzeń życiowa jest znacznie bardziej ograniczona. Mimo to możemy zastosować kilka rozwiązań, które pomogą im przetrwać upalne lato.

Podobnie jak w przypadku roślin ogrodowych, w doniczkach także możemy umieścić pochłaniacze wilgoci (np. hydrożel, Hydrobox), zatrzymujące i stopniowo uwalniające dostępną wodę. Podczas upalnych dni, rośliny możemy też cieniować (np. za pomocą parasola ogrodowego), dzięki czemu nie będą narażone na poparzenia i nadmierną utratę wilgoci.

Latem rośliny balkonowe wymagają codziennego podlewania, jeśli jednak nie możemy im tego zapewnić, postarajmy się posadzić kwiaty w doniczkach samonawadniających lub umieścić w ich podłożu plastikowe butelki z wodą (w dnie butelki robimy maleńki otwór, wypełniamy naczynie wodą i wciskamy w podłoże do góry dnem).

Woda z butelki będzie stopniowo przesiąkać do podłoża i nawadniać kwiaty bez naszego udziału. Korzystając z takiego rozwiązania, musimy tylko pamiętać, aby zabezpieczyć butelkę przed słońcem, inaczej woda w jej wnętrzu będzie się mocno nagrzewała.

Do uprawy na balkonie, warto też wybierać rośliny, które względnie dobrze poradzą sobie z przejściową suszą jak np. pelargonie rabatowe i bluszczolistne czy begonie bulwiaste.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl