Wysoka temperatura i susza, to również najwięksi wrogowie roślin. Wiele z nich z powodu gorąca i braku wody, traci walory ozdobne i użytkowe, dlatego należy korzystać z różnych sposobów, aby pomóc im przetrwać ten trudy okres. Pierwsze kroki pozwalające na utrzymanie roślin w dobrej formie przez cały sezon, należy podjąć już na etapie planowania nasadzeń, wybierając do uprawy takie gatunki, które poradzą sobie w warunkach naszego ogrodu.
Wybór miejsca dla roślin
Wybierając miejsca na rabaty, musimy zdawać sobie sprawę z podstawowych wymagań roślin. Jakich miejsc i połączeń unikać?
Jeśli na suchej i słonecznej rabacie posadzimy języczki, hortensje, funkie, żurawki, paprocie czy tawułki Arendsa, nie będziemy mogli liczyć na to, że latem zachowają swoje walory ozdobne. Języczki i hortensje będą więdły i słabo kwitły, liście żurawek i funkii staną się blade i spalone słońcem, a paprocie po prostu uschną. Jeśli natomiast w miejscu suchym i zacienionym posadzimy liliowce, juki czy dalie, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach i dorodnych liściach.
Co zatem warto posadzić na słonecznych i suchych rabatach? Posiadając słoneczny ogród, w którym gleba łatwo traci wilgoć, powinniśmy wybierać do uprawy rojniki, macierzanki, rogownice kutnerowate, juki, lawendy, rozchodniki okazałe, czyśćce wełniste czy pustynniki, a na stanowiska stosunkowo suche i półcieniste bergenie, tiarelle, kokoryczki, begonie bulwiaste, ogniki szkarłatne, bukszpany pospolite, bodziszki czy suchodrzewy. Te gatunki lepiej od innych poradzą sobie z przejściową suszą, a niektóre zniosą też wysokie temperatury i palące słońce (np. juki, pustynniki).
Jak zapobiec szybkiemu wysychaniu gleby
Jeśli wybierzemy do ogrodu rośliny bardziej wrażliwe na brak wody, w okolicy ich korzeni powinniśmy umieścić preparaty absorbujące wilgoć (hydrożele, Hydroboks), a podczas sadzenia, spód dołka wyłożyć warstwą gliny, która zapobiegnie zbyt szybkiemu odpływowi wody w głębsze warstwy gleby.
Skutki suszy i upałów możemy też złagodzić, stosując w ogrodzie system nawadniania kropelkowego. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania gotowej instalacji, możemy spróbować wykonać ją samodzielnie, montując w dolnej części beczki na deszczówkę kranik i doczepiając do niego podziurawiony i zaślepiony na końcu wąż ogrodowy. Jeśli jednak takie rozwiązanie również nie jest możliwe, powinniśmy podlewać rośliny codziennie lub nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W przetrwaniu upałów mogą pomóc roślinom także cieniówki ogrodnicze.
Siatki cieniujące rozciągnięte nad rabatami w okresie największego promieniowania czyli w godzinach południowych, osłonią rośliny przed palącym słońcem i ograniczą parowanie wody z podłoża.
Gorące dni, a rośliny doniczkowe
Utrzymanie roślin ogrodowych w dobrej kondycji podczas upałów jest dość trudne, ale jeszcze trudniejsze jest zabezpieczenie przed suszą i gorącem roślin balkonowych, których przestrzeń życiowa jest znacznie bardziej ograniczona. Mimo to możemy zastosować kilka rozwiązań, które pomogą im przetrwać upalne lato.
Podobnie jak w przypadku roślin ogrodowych, w doniczkach także możemy umieścić pochłaniacze wilgoci (np. hydrożel, Hydrobox), zatrzymujące i stopniowo uwalniające dostępną wodę. Podczas upalnych dni, rośliny możemy też cieniować (np. za pomocą parasola ogrodowego), dzięki czemu nie będą narażone na poparzenia i nadmierną utratę wilgoci.
Latem rośliny balkonowe wymagają codziennego podlewania, jeśli jednak nie możemy im tego zapewnić, postarajmy się posadzić kwiaty w doniczkach samonawadniających lub umieścić w ich podłożu plastikowe butelki z wodą (w dnie butelki robimy maleńki otwór, wypełniamy naczynie wodą i wciskamy w podłoże do góry dnem).
Woda z butelki będzie stopniowo przesiąkać do podłoża i nawadniać kwiaty bez naszego udziału. Korzystając z takiego rozwiązania, musimy tylko pamiętać, aby zabezpieczyć butelkę przed słońcem, inaczej woda w jej wnętrzu będzie się mocno nagrzewała.
Do uprawy na balkonie, warto też wybierać rośliny, które względnie dobrze poradzą sobie z przejściową suszą jak np. pelargonie rabatowe i bluszczolistne czy begonie bulwiaste.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?