Hydrożele do gleby i doniczek. Pomoc w nawadnianiu roślin

Wojciech Lechowski
Hydrożele to specjalne granulki lub proszek, które miesza się z ziemią. Zapewniają one lepsze utrzymanie wilgotności gleby.
Hydrożele to specjalne granulki lub proszek, które miesza się z ziemią. Zapewniają one lepsze utrzymanie wilgotności gleby. Annawaldi - pixabay.com
Niestety nie wszyscy miłośnicy roślin doniczkowych i ogrodowych pamiętają o konieczności ich regularnego podlewania. Problem z optymalnym nawadnianiem gleby mają zwłaszcza osoby zapracowane i dysponujące niewielką ilością czasu wolnego. Kwestia zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości wody była też do niedawna kłopotliwa w okresie wakacyjnych wyjazdów. Obecnie trudności te rozwiązują dostępne w sklepach ogrodniczych hydrożele.

Hydrożel jest substancją magazynującą wodę. Wchłania on dużo więcej cieczy niż wynosi jego objętość. Polimery przeznaczone do gleby nazywane są agrożelami. Charakteryzują się one sorpcją kationów, poprawiają właściwości fizyczne gleby oraz pozwalają oszczędzać wodę i czas, który bez ich zastosowania trzeba byłoby poświęcać na regularne podlewanie roślin.

Granulki hydrożelu wymieszane z ziemią (zarówno tą znajdującą się w doniczkach, jak i z glebą ogrodową), zatrzymują duże ilości wody pochodzącej z opadów oraz nawadniania, a następnie powolnie oddają ją do strefy korzeniowej roślin. Najczęściej oferuje się je w postaci wygodnego w użyciu proszku lub granulatu.

Do czego stosuje się hydrożele

Hydrożele nadają się do zastosowania zarówno w otwartej przestrzeni ogrodowej, jak i w pojemnikach, skrzynkach i doniczkach trzymanych w domu, na balkonie lub trasie. Warto używać ich nie tylko podczas sadzenia roślin ozdobnych, drzew i krzewów, ale także na grządkach warzywniczych, w uprawach sadowniczych i przy zakładaniu trawników. Najlepiej sprawdzają się w przypadku gleb lekkich i bardzo przepuszczalnych.

Są też idealne do upraw kwiatów balkonowych (szczególnie tych, które wystawione są na znaczne nasłonecznienie). Warto zauważyć, że bez zastosowania hydrożelu, skrzynki balkonowe trzeba w niektórych przypadkach nawadniać nawet dwa razy dziennie. Jest to konieczne szczególnie wówczas, gdy panują upały. Dodanie do ziemi substancji gromadzącej wodę – znacząco zmniejsza potrzebę ciągłego jej dostarczania roślinom balkonowym. Nawet gdy wyjedziemy na kilka dni – nasze kwiaty będą miały zapewnioną optymalną wilgotność podłoża i nie stanie się im nic złego.

Niektórzy ogrodnicy stosują też hydrożele w tunelach foliowych i szklarniach. Dobrze zastępują one nawadnianie kropelkowe, zatrzymując wodę w okolicy korzeni. Szczególnie poleca się je przy uprawach warzyw, które preferują wysoką wilgotność podłoża, a nie tolerują zraszania liści. Polimery, o których jest mowa, z powodzeniem sprawdzają się też przy uprawie pomidorów lub ogórków.

Podpowiadamy: Jak zwiększyć plony pomidorów, papryki, marchwi i ziemniaków. Praktyczne sposoby

Kiedy hydrożel jest zbędny?

Stosowanie hydrożelu jest bezcelowe w przypadku uprawy roślin, które nie wymagają stałego nawadniania i tym samym ciągłego utrzymywania optymalnej wilgotności podłoża. Do takich roślin należy np. zdecydowana większość sukulentów i kaktusów. Nadmierna wilgoć nie jest w ich przypadku pożądana, a wręcz może im zaszkodzić. Hydrożele są też zbędne na terenach podmokłych, tzn. wszędzie tam, gdzie gleba jest ciążka i praktycznie stale mokra.

Zalety hydrożeli

Zasadniczą zaletą hydrożeli ogrodniczych jest ograniczenie częstotliwości podlewania roślin. Dzięki temu oszczędzamy swój czas oraz ilość zużywanej do tego celu wody. Szacuje się, że przy zastosowaniu tych substancji możliwa jest oszczędność wody na poziomie 70%. Jednak walory hydrożeli na tym się nie kończą.

Dzięki nim, możliwe jest również ograniczenie ilości nawozów. Dzieje się tak poprzez zatrzymywanie przez te substancje (razem z wilgocią) niektórych składników pokarmowych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Jeszcze inną kwestią jest poprawa struktury gleby i zapobieganie jej zbrylaniu się. Pamiętajmy bowiem, że granulki umieszczone w ziemi zmieniają swoją objętość na skutek mniejszego lub większego ich nasączenia.

Oprócz walorów wymienionych powyżej, hydrożele mogą również spełniać funkcję dekoracyjną. Umieszczenie kolorowych granulek żelowych w przezroczystym flakonie tworzy niepowtarzalną, ciekawą kompozycję i pozwala na trzymanie w domu ciętych kwiatów.

Jak stosować hydrożele

 Producenci hydrożeli zawsze umieszczają na opakowaniach swoich wyrobów sposób ich dawkowania. Ogrodnicy powinni stosować się do tych zaleceń. Najczęściej hydrożel dawkuje się w proporcji od 2 do 10 g na 1 litr gleby. Przy glebach zwięzłych stosujemy dawki minimalne. Natomiast przy podłożach bardzo lekkich – dawkę hydrożelu można nieco zwiększyć.

Przed zakupem substancji warto zwrócić uwagę na jej możliwości wchłaniania wody. W sklepach dostaniemy hydrożele o chłonności od 200 do 600 g/g. Pamiętajmy, że stosując hydrożel o najniższej chłonności – trzeba będzie w niektórych przypadkach zwiększyć jego dawkę. Zaś polimery wysokochłonne łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego też optymalne wydaje się użycie środków o przeciętnej chłonności, np. 400 g/g.

Najlepiej jest zdecydować się na hydrożel w momencie sadzenia roślin. Trzeba go bowiem umieścić w glebie na głębokości około 20 cm czyli w strefie, w której rozwija się włośnikowy system korzeniowy. Posypywanie substancją gleby po wierzchu jest bezcelowe i powoduje jedynie nieestetyczny, zawilgotniały wygląd podłoża.

Uwaga!

Należy pamiętać, że aby hydrożel był w stanie oddawać wilgoć do gleby – pierwotnie musi wchłonąć zapas wody. Dlatego zaraz po jego zastosowaniu podłoże trzeba porządnie nawodnić. Intensywne i regularne podlewanie gleby należy kontynuować jeszcze przez czas, którego granulki potrzebują do właściwego nasiąknięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl