Rośliny wabiące pszczoły i motyle

Agata Kryjak
Rośliny, które wabią motyle i pszczoły pięknie kwitną i pachną. Między innymi dlatego warto je mieć w ogrodzie.
Rośliny, które wabią motyle i pszczoły pięknie kwitną i pachną. Między innymi dlatego warto je mieć w ogrodzie. Logga Wigler - pixabay.com
Warunkiem, aby w naszym ogrodzie pojawiły się owady, jest odpowiedni dobór roślin, których kwiaty są miododajne i atrakcyjne dla pszczół.

W zależności od charakteru, w jakim urządza się ogród przydomowy, bogaty wachlarz gatunków roślin pozwoli wybrać odpowiednie nasadzenia, które zwabią pszczoły i motyle, które niewątpliwie dodadzą atrakcji, a przede wszystkim pod warunkiem obecności uli – miód. Jednak podstawową sprawą jest to, że owady zapylają rośliny. Dlatego warto je ściągać do ogrodów.
Roślinami wabiącymi pszczoły i motyle w Polsce są m.in.: pierwiosnek, rezeda żółta, lipa drobnolistna, miodunka, mniszek, orlik, lipa szerokolistna, nawłoć kanadyjska, nostrzyk biały, malina właściwa, melisa lekarska, oset zwisły, robinia akacjowa, róża, ligustr pospolity, ostrzeń górski, berberys, chaber, dziurawiec zwyczajny, facelia błękitna, brodawnik jesienny, gajowiec żółty, czeremcha zwyczajna, klon, kasztanowiec zwyczajny.

Kwitnące drzewa i krzewy do ogrodu

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji drzew i krzewów, które ozdobią nasz ogród i przyciągną do niego motyle i pszczoły.

  • Odmiany azalii wielkokwiatowe, dorastają do 2 m wysokości. Rośliny te wytwarzają liczne kwiaty w okresie od maja do czerwca. Azalie wielkokwiatowe są odporne na mrozy i są roślinami łatwymi w uprawie. Preferują gleby kwaśne, próchniczne, a stanowiska od słonecznych do półcienistych.
  • Barbula klandońska 'Heavenly Blue' jest rośliną dorastającą do 1 m wysokości. Liście o szarozielonym ubarwieniu wydzielają aromatyczny zapach. Kwitnie w okresie od późnego lata do połowy jesieni. Miododajne, niebiesko-fioletowe kwiaty pojawiają się obficie na jednorocznych pędach. Roślina wymaga okrycia na zimę, preferuje lekką, przepuszczalną glebę o pH obojętnym. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym.
  • Dereń jadalny jest krzewem dorastającym do 8 m wysokości. Stanowisko pod uprawę derenia jadalnego powinno być słoneczne albo półcieniste. Jest rośliną odporną na niskie temperatury. Wytwarza czerwone, jadalne owoce, dojrzewające w okresie sierpień – październik. Żółte, miododajne kwiaty pojawiają się w okresie marzec – kwiecień. Owoce wykorzystywane są do wytwarzania m.in. nalewek.
  • Ewodia Daniella jest drzewem, osiągającym w polskich warunkach około 6 m wysokości. Liście ewodii Daniella dorastają do 35 cm długości i są biało owłosione na spodzie. Miododajne, zebrane w białe grona kwiaty pojawiają się w czerwcu. Stanowisko pod uprawę powinno być słoneczne, osłonięte, o glebie umiarkowanie wilgotnej. Wytwarza czerwono-fioletowe owoce.
  • Hortensja bukietowa 'Kyushu' jest krzewem o wysokości do około 3 m. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty zebrane są w wiechy o kolorze białym. Kwiaty często wykorzystywane są do suchych bukietów. Roślina ta dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, natomiast środowisko glebowe powinno być wilgotne i lekko kwaśne.
  • Irga wczesna 'Boer' jest dość niskim (wysokości 60 cm) krzewem o szerokości 1,5 m. Liście na jesień przebarwiają się na czerwono. W maju rozpoczynają kwitnienie. Krzew ten wytwarza różowe kwiaty i charakterystyczne jaskrawoczerwone owoce, dojrzewające we wrześniu. Ważne by stanowisko było osłonięte i słoneczne.
  • Jabłoń 'Ola' jest dorastającym do 5 m wysokości drzewem. Jest to roślina, której liście w okresie wiosennym ubarwione są na purpurowo. Rozpoczyna kwitnienie w maju, a czerwone owoce o średnicy do 3 cm, pozostają na drzewie przez cały okres zimowy. Preferowane stanowisko pod uprawę drzewa powinno być słoneczne i osłonięte, o glebie żyznej, przepuszczalnej. 
  • Kłokoczka południowa jest krzewem o wysokości około 4 m. Kwitnienie rozpoczyna w maju. Kwiaty cechują się białym ubarwieniem i są lekko pachnące.
  • Krzewuszka 'Bristol Ruby' jest krzewem o wysokości około 2,5 m. Ciemnoczerwone, dzwonkowate kwiaty pojawiają się w okresie czerwiec – lipiec i powtarza kwitnienie. Gleba pod uprawę krzewuszki powinna być żyzna i przepuszczalna, natomiast stanowisko słoneczne.
  • Perukowiec podolski jest krzewem niezwykle popularnym w Polsce. Dorasta do 4 m wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na kolor żółty, czasem pomarańczowy. Stanowisko pod uprawę perukowca powinno być słoneczne i gleba powinna być zasobna w wapno. Kwiaty są koloru żółtego, z nich w okresie czerwiec – lipiec pojawiają się puszyste, beżowo – różowe kwiatostany, które osiągają około 20 cm długości.

Dodatkowym atutem obecności miododajnych roślin w ogrodzie, jest fakt, iż poprzez obfite kwitnienie odpowiednio dobranych gatunków roślin, ogród stanie się pięknym, pachnącym, kolorowym miejscem, idealnym do relaksu po ciężkiej pracy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl