Dlaczego giną pszczoły? I dlaczego to dla nas takie ważne?
Rośliny miododajne mają wiele zalet - wytwarzają dekoracyjne kwiaty, długo kwitną i są łatwe w uprawie. Ozdobią każdy ogród i nie przysporzą dużo pracy. Jest jednak o wiele ważniejszy powód, by w ogrodzie zasadzić rośliny miododajne. Chodzi o pomoc pszczołom, które masowo giną. Zjawisko to rozpoczęło się w połowie XX wieku w USA, a potem objęło także Europę.
Przyczyny masowego wymierania pszczół nie są do końca wyjaśnione – wskazuje się na stosowanie trujących pestycydów, rozprzestrzenienie chorób pszczół (pasożytniczych i wirusowych), a nawet działanie telefonii komórkowej oraz rozwiniętego transportu (w ten sposób łatwiej przenoszą się zarazki zagrażające pszczołom).
Nie bez znaczenia może też być ograniczenie bioróżnorodności – coraz więcej jest przemysłowych upraw, gdzie na dużych obszarach występuje jeden gatunek roślin, za to coraz mniej dzikich łąk, na których rosną różne kwiaty. Bardzo prawdopodobne jest, że za wymieranie pszczół odpowiada kilka czynników.
Sytuacja jest bardzo poważna, bo trzeba sobie uświadomić, że tracąc pszczoły, stracimy nie tylko miód (to strata nieprzyjemna, ale możliwa do przeżycia). Znacznie poważniejszym zagrożeniem jest to, że pszczoły zapylają ok. 70% roślin. A ich brak oznacza prawdziwą klęskę i brak pożywienia w ogóle. Sam Albert Einstein stwierdził, że kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną 4 lata. Nawet jeśli geniusz pomylił się w dokładnym określeniu terminu naszej zagłady, to problemy pszczół są naszymi problemami. Dlatego we własnym dobrze pojętym interesie warto zadbać o dobro pszczół i pomóc im w miarę naszych możliwości.
Jak pomóc pszczołom? Posadź rośliny miododajne
Trzeba sobie uświadomić, że przydomowy ogród, składający się ze strzyżonego trawnika i rzędu tui, ma pszczołom niewiele do zaoferowania.
Jak wygląda ogród atrakcyjny dla pszczół? To po prostu tradycyjny ogród, w którym rosną różne gatunki roślin, o kolorowych i pachnących kwiatach. Przecież rośliny wykształciły je właśnie po to, by wabić owady. Wystarczy więc odpowiednio dobrać gatunki kwiatów - tak, by kwitły od wczesnej wiosny do jesieni, na żywopłot wybrać kwitnące krzewy, posadzić kilka drzew owocowych, a także – ziół i warzyw. Czyli stworzyć ogród, który będzie cieszył nas kolorami, zapachami i owocami. A pszczoły go też docenią.