Rozchodniki rozkwitają we wrześniu i udają się nawet początkującym ogrodnikom. Potrzebują bardzo niewiele! Sprawdź, co trzeba im zapewnić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 16 lat
Rozchodniki okazałe to piękne rośliny, które rozkwitają we wrześniu. Są łatwe w uprawie, uwielbiają słońce i świetnie znoszą suszę. Ich kwiaty przyciągają pszczoły i kolorowe motyle. Radzimy, jak uprawiać rozchodnikowce i co wystarczy im zapewnić, żeby pięknie kwitły co roku.

Spis treści

Rozchodniki to wspaniałe rośliny. Mają bardzo małe wymagania, są odporne na mróz, choroby i szkodniki. Udadzą się nawet początkującym ogrodnikom i osobom, które nie mają dużo czasu na pracę w ogrodzie.

Rośliny zwane obecnie rozchodnikowcami tworzą okazałe (do 60 cm) kępy.
Rośliny zwane obecnie rozchodnikowcami tworzą okazałe (do 60 cm) kępy. Jurgko - pixabay.com

A do tego wyglądają ładnie przez cały rok, nawet zimą. Wystarczy tylko spełnić ich kilka podstawowych wymagań.

Rozchodniki kiedyś, dziś rozchodnikowce

Rozchodniki (Sedum) mają sporo gatunków. Wiele z nich to niskie i drobne, płożące rośliny, dość mocno rozrastające się na boki. Jednak są wśród nich gatunki odróżniające się wielkością i pokrojem, takie jak m.in. rozchodnik okazały. Mają wzniesione pędy, dorastające nieraz do 50 cm wysokości. Tworzą one mniej lub bardziej rozłożyste kępy, ale nie płożą się i nie rozrastają na boki. Mają też okazałe kwiatostany. I właśnie te rośliny zaczęto zaliczać do nowego gatunku – rozchodnikowiec (Hylotelephium).

Warto to wiedzieć, bo choć nazwa rozchodnik jest nadal powszechnie używana, to rozchodnikowiec – również się pojawia, zarówno w opisach roślin, jak i ofertach sprzedaży.

Rozchodniki to sukulenty

Ważną cechą rozchodników (rozchodnikowców) jest to, że są sukulentami. Oznacza to, że w łodygach i liściach gromadzą wodę. U niektórych gatunków liście są pokryte niebieskawym, woskowym nalotem. To zabezpieczenie przed parowaniem wody przez liście. Wszystko to oznacza, że rozchodniki (rozchodnikowce) są doskonale przystosowane do okresowego braku wody. Botanicznie są zaliczane do roślin gruboszowatych.
Rozchodniki (rozchodnikowce) mają kilka gatunków, uprawianych w ogrodach. Do najbardziej popularnych należy rozchodnik okazały. Pochodzi on z Azji (Chiny, Korea, Japonia), ale doskonale czuje się w polskich warunkach. Uprawia się również m.in. rozchodniki naskalne oraz purpurowe. Ale są również rodzime gatunki, które rosną także dziko w Polsce, takie jak rozchodnik karpacki czy rozchodnik wielki.
Wszystkie te rośliny są dość podobne do siebie, a dodatkowo zaczęto uprawiać wiele ich odmian (kultywarów), a także tworzyć mieszańce. Dlatego niekiedy mówi się już po prostu o rozchodnikach (rozchodnikowcach) ogrodowych.

Uprawa rozchodników (rozchodnikowców). Czego potrzebują te rośliny?

Rozchodniki (rozchodnikowce) mają zbliżone wymagania. Podstawowym jest nasłonecznione stanowisko, w którym czują się najlepiej. Zniosą także lekki cień, ale w takich warunkach tworzą cieńsze i bardziej giętkie pędy, słabiej kwitną i mogą chorować. Lepiej więc zapewnić im jak najwięcej słońca.
Drugą bardzo ważną sprawą jest przepuszczalna, nawet piaszczysta lub żwirowa ziemia. Jako sukulenty nie znoszą bowiem nadmiaru wody i mokrej ziemi.

Pielęgnacja i cięcie rozchodników

Rozchodników nie trzeba podlewać, ani nawozić, bo świetnie rosną nawet na dość jałowych glebach (na zbyt żyznych kępy rozkładają się na boki).
Jedyny zabieg pielęgnacyjny, jaki trzeba wykonać, to usunięcie przekwitłych i zaschniętych pędów. Warto to zrobić wiosną, bo kwiatostany rozchodników ładnie zasychają i wyglądają dekoracyjnie przez całą zimę. Wiosną wypuszczają młode pędy, które szybko rosną.

Rozchodniki są bardzo cenne dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów. Dostarczają nektaru w czasie, kiedy kwitnie już stosunkowo niewiele kw
Rozchodniki są bardzo cenne dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów. Dostarczają nektaru w czasie, kiedy kwitnie już stosunkowo niewiele kwiatów. Papaalfa85 - pxabay.com

Jak wykorzystać rozchodniki w ogrodzie?

Rozchodniki najczęściej kwitną późnym latem i jesienią, choć dokładny termin zależy od gatunku i odmiany. Najbardziej popularne rozchodniki okazałe zakwitają w sierpniu, a ich kwiaty utrzymują się do października. Często też z czasem przebarwiają się. Kwiaty rozchodników są drobne, ale zabrane w okazałe, płaskie kwiatostany. Są one miododajnie i tłumnie odwiedzane przez motyle i pszczoły.

Z czym sadzić rozchodniki?

Rozchodniki świetnie nadają się na rabaty kwiatowe – pięknie wyglądają w towarzystwie traw i późnoletnich kwiatów, takich jak rudbekie, jeżówki, astry. Można je też sadzić z bardziej sucholubnymi kwiatami, takimi jak: jak lawenda, czyśćce wełniste, krwawniki itp. Można z nich tworzyć efektowne obwódki rabat, ale pamiętajmy, że są dość wysokie (ok. 50 cm), więc i rośliny na rabacie muszą być odpowiednio duże. Rozchodniki świetnie nadają się także na skalniaki.

Rozchodniki również na balkon

Rozchodniki można uprawiać także na balkonach. Pamiętajmy jednak, że to dość okazałe rośliny i lubią mniej wody oraz bardziej piaszczystą ziemię niż większość roślin balkonowych. Dlatego lepiej sadzić je w osobnych, dużych pojemnikach. Mogą w nich zimować, choć doniczkę warto zabezpieczyć przez mrozem.

Rozmnażanie rozchodników

Te rośliny dość łatwo rozmnożyć, a można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział kępy – to najlepiej zrobić wiosną.
Przez cały sezon można rozmnażać rozchodniki z sadzonek liściowych. Wystarczy zerwać średniej wielości, niezbyt stary liść, zostawić na ok. 1 dzień, żeby miejsce oderwania przeschło i umieścić w doniczce z piaszczystym podłożem (liść trzeba zagłębić na ok. 1/3 długości). Doniczkę należy ustawić w ocienionym miejscu i rzadko podlewać. Po kilku tygodniach liść mateczny zamrze, ale powinna się pojawić nowa roślina.
Rozchodniki można też rozmnażać z sadzonek pędowych. Ścina się fragment łodygi z trzema węzłami. Usuwamy dolne liście i pozostawimy na jakiś czas, żeby końcówka zaschła (ok. 1 dzień). Następnie umieszcza się ją piaszczystym podłożu (można zastosować ukorzeniacz). Można również zaryzykować posadzenie bezpośrednio do gruntu.
Późnym latem pędy można też ukorzeniać w wodzie. Zdarza się, że kwitnące pędy, które mieliśmy w bukiecie, wytwarzają korzonki. Warto je obejrzeć przed wyrzuceniem i ewentualnie – posadzić.

Bardzo atrakcyjnie wyglądają rozchodniki o kolorowych pędach i liściach. Należy do nich m.in. odmiana Matrona, Red Cauli, Purple Emperor i inne.
Bardzo atrakcyjnie wyglądają rozchodniki o kolorowych pędach i liściach. Należy do nich m.in. odmiana Matrona, Red Cauli, Purple Emperor i inne. Katarzyna Laszczak

Różnokolorowe rozchodniki – atrakcyjne odmiany

Do niedawna w ogrodach dominowały „zwykłe” rozchodniki okazałe – o szarawozielonych liściach i różowo-białych kwiatostanach. Jednak w ostatnim czasie przybyło mnóstwo nowych odmian i rozchodników mieszańcowych, które mają bardzo atrakcyjnie ubarwione kwiaty, ale też łodygi i liście. Zdarza się jednak, że te odmiany są bardziej kapryśne i mniej długowieczne od podstawowych gatunków. Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy z nich rezygnować. Oto ciekawe odmiany rozchodników (rozchodnikowców):

  • Rozchodnik Matrona – to odmiana o niezwykłym kolorze pędów i liści. Pędy są intensywnie bordowe, natomiast liście zielonoszarawe z czerwonym zabarwieniem. Ma kwiaty o intensywnie różowym kolorze (sierpień-wrzesień). Pędy dorastają do 60 cm wysokości;
  • Rozchodnik Brillant – to długowieczna i wytrzymała odmiana, o bardziej tradycyjnym ubarwieniu (zielonkawoniebieskie łodygi i liście). Tworzy duże i gęste kwiatostany o mocno różowym kolorze kwiatów;
  • Rozchodnik Meteor – to również tradycyjna i odporna odmiana, kwitnąca na ciemny róż;
  • Rozchodnik Autumn Joy – to odmiana o ciemnozielonych liściach i ciekawych brązowawo-różowych kwiatach;
  • Rozchodnik Red Cauli – ta odmiana ma ciemnopurpurowe liście i łodygi oraz czerwone kwiaty, kwiatostany są zaokrąglone; dorasta do 40 cm wysokości;
  • Rozchodnik Purple Emperor – o purpurowych łodygach i liściach oraz różowych kwiatach;
  • Rozchodnik Herbstfreude – to wytrzymała i okazała odmiana (dorasta do 60 cm), która długo kwitnie. Ma szarozielone łodygi i liście, tworzy duże kwiatostany o różowych kwiatach;
  • Rozchodnik Stardust – ma typowo zabarwione liście i pędy, za kwitnie na biało;
  • Rozchodnik Goodbud – ta odmiana ma ciemnozielone liście (może mieć czerwone przebarwienia) oraz purpurowe łodygi i ciemnoróżowe kwiaty; kwitnie dość wcześnie, bo od lipca do września;
  • Rozchodniki Sunsparkler – to grupa rozchodników mieszańcowych o kompaktowych wymiarach – dorastają do 15-20 cm wys., w zależności od odmiany są różnie ubawione – od zielonych po mocno bordowe; dobrze nadają się do pojemników, ale też do gruntu, a nawet na dachy zielone.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl