Rozmnażanie róż – poznaj możliwe sposoby

Katarzyna Józefowicz
Róże można rozmnażać na kilka sposobów. Szczepienie dobrze sprawdzają się w uprawie profesjonalnej, a w przydomowym ogrodzie warto wypróbować sadzonki i odkłady.
Róże można rozmnażać na kilka sposobów. Szczepienie dobrze sprawdzają się w uprawie profesjonalnej, a w przydomowym ogrodzie warto wypróbować sadzonki i odkłady. Katarzyna Laszczak
Podpowiadamy, jak rozmnażać różne i jakie są możliwe sposoby – łatwiejsze i trudniejsze.

Samodzielne rozmnażanie róż wydaje się być sztuką niemal magiczną. I chociaż faktycznie zadanie nie należy do najłatwiejszych, możemy sobie z nim poradzić, o ile będziemy wiedzieli, jak to zrobić. Sposobów na rozmnażanie róż jest kilka, począwszy od nasion, przez szczepienie i sadzonkowanie po odkłady. Szczepienie jest bardziej wymagające, ale efektywne, natomiast robienie sadzonek i odkładów - łatwiejsze, choć niezbawione wad.

Róża z nasion - raczej tylko na podkładki

Najbardziej oczywiste wydaje się rozmnażanie roślin przez wysiew nasion, ale w przypadku róż ta metoda się nie sprawdza i jest wykorzystywana wyłącznie do rozmnażania gatunków oraz roślin przeznaczonych na podkładki (np. róży dzikiej i wielokwiatowej).

Powodem jest między innymi brak powtarzalności cech odmianowych u potomstwa, co w przypadku róż szlachetnych ma ogromne znaczenie. Jeśli jednak chcemy uzyskać sadzonki czystego gatunku lub potrzebujemy podkładek do rozmnażania odmian szlachetnych, możemy skorzystać z nasion.

Jak rozmnażać róże z nasion

Jesienią z wybranej róży musimy zebrać dojrzałe owoce, oczyścić nasiona z miąższu, umieścić je w wilgotnym piasku i wstawić na zimę do piwnicy. Należy jednak pamiętać, że niektórym nasionom wystarczy kilka zimowych miesięcy, aby mogły wykiełkować (róża wielokwiatowa), a inne potrzebują nawet roku leżakowania, zanim zostaną wysiane (róża dzika).

Wiosną nasiona wysiewa się do podłoża, a następnie siewki pikuje. Jesienią sadzonki wyjmuje się z ziemi, sortuje, wiąże w pęczki i dołuje, a wiosną następnego roku sadzi do gruntu (tak, aby szyjka korzeniowa znajdowała się kilka cm nad ziemią) i kopczykuje. Na nich możemy zaszczepić szlachetne odmiany metodą okulizacji lub zrazów.

Szlachetne odmiany róż są szczepione na podkładkach. Właśnie takie róże najczęściej kupujemy do ogrodów. Próbując je rozmnożyć, musimy również zadbać
Szlachetne odmiany róż są szczepione na podkładkach. Właśnie takie róże najczęściej kupujemy do ogrodów. Próbując je rozmnożyć, musimy również zadbać o podkładkę. Katarzyna Laszczak

Rozmnażanie róż przez okulizację – jak to się robi

Przed okulizacją (w lipcu-sierpniu) oczyszcza się z ziemi szyjkę korzeniową, odpowiednio nacina (np. w literę T), zakłada oczko, mocuje je gumową łatką lub rafią, po czym ponownie obsypuje ziemią.

Oczka do okulizacji pobiera się specjalnym nożem (okulizakiem) z środkowej części kwitnącego pędu róży szlachetnej, którą chcemy rozmnożyć. Zaokulizowane oczko wypuści pęd następnego roku wiosną (tzw. śpiące oczko), dlatego dopiero wtedy należy ściąć pędy podkładki, a podrośnięty pęd odmiany szlachetnej skrócić nad 3-4 pąkiem (lepiej się rozkrzewi). Pierwsze kwiaty pojawiają się w lipcu.

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnie przygotować podkładek, możemy nabyć gotowe w szkółce.

Rozmnażanie róż ze zrazów

Rodzajem szczepienia jest też szczepienie za pomocą zrazów (np. na przystawkę). Zabieg przeprowadza się podobnie jak okulizację, z tym, że z odmiany szlachetnej nie pobiera się oczka, ale fragment odpowiednio ściętego pędu z oczkami (zrazu), który umieszcza się na pędzie podkładki.

Łatwiejsze metody rozmnażania róż

Przed przystąpieniem do szczepienia róż, należy dokładnie zapoznać się z techniką wykonania zabiegu (są różne sposoby pobierania i zakładania oczek oraz zrazów), gdyż tylko wtedy mamy szansę na sukces. W tym celu warto poszukać np. w Internecie szczegółowych, najlepiej ilustrowanych instrukcji, które ułatwią nam zadanie.

Powyższe metody rozmnażania róż szlachetnych są popularne wśród hodowców, ale amatorowi mogą przysporzyć nieco problemów, dlatego przygodę z rozmnażaniem róż warto rozpocząć od sadzonek i odkładów, z których łatwiej otrzymać młode rośliny. Musimy tylko pamiętać, że chociaż większość róż można rozmnażać w ten sposób, odmiany na własnych korzeniach mogą mieć słabszy wzrost i mniejszą odporność na mróz od róż szczepionych.

Róże wyhodowane bez podkładek (np. z sadzonek zielnych lub odkładów) mogą słabiej rosnąć niż szczepione. Jednak znacznie łatwiej je uzyskać.
Róże wyhodowane bez podkładek (np. z sadzonek zielnych lub odkładów) mogą słabiej rosnąć niż szczepione. Jednak znacznie łatwiej je uzyskać. Katarzyna Laszczak

Rozmnażanie róż z sadzonek zielnych

Największą szansę powodzenia daje rozmnażanie róż za pomocą sadzonek zielnych. W tym celu należy ściąć latem silny pęd wybranej odmiany tuż przed kwitnieniem, usunąć jego górną część z pąkiem kwiatowym, pozostawić trzy oczka i obciąć resztę pędu.

Po usunięciu dolnej pary liści, sadzonkę należy umieścić w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem (można użyć ukorzeniacza) i nakryć plastikową butelką lub szklanym słojem do czasu ukorzenienia (ok. 4-6 tygodni). Sadzonka powinna stać w jasnym miejscu, ale absolutnie nie na słońcu. Należy ją delikatnie podlewać, tak żeby ziemia była wilgotna i w razie potrzeby - wietrzyć, zdejmując na chwilę osłonkę, żeby roślina nie zaparzyła się (jeśli nakryjemy w ją plastikową butelką, można w górnej części zrobić kilka otworów wentylacyjnych).

Następnie sadzonkę należy umieścić w gruncie, a jesienią solidnie zabezpieczyć przed mrozem.

Rozmnażanie róż przez odkłady

Róże można też rozmnożyć przez odkłady, przyginając i mocując ich pęd do ziemi, a następnie obsypując go podłożem tak, aby tylko wierzchołek pędu wystawał ponad ziemię. Po roku sadzonkę można odkopać i odciąć od rośliny matecznej, gdyż powinna się już ukorzenić. Ten sposób najlepiej nadaje się do rozmnażania róż o elastycznych pędach (np. pnących), ale w zmodyfikowanej formie może być też wykorzystywany do rozmnażania róż krzaczastych.

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl