Jak stosować ukorzeniacze i wybrać odpowiedni rodzaj

Katarzyna Józefowicz
Jeśli samodzielnie przygotowujemy sadzonki, warto je wspomóc ukorzeniaczem.
Jeśli samodzielnie przygotowujemy sadzonki, warto je wspomóc ukorzeniaczem. Maxlkt - pixabay.com
Samodzielne przygotowanie sadzonek to dobry sposób na pozyskanie nowych roślin. Jednak żeby odnieść sukces, warto je wspomóc za pomocą ukorzeniacza.

Pozyskujemy rośliny z sadzonek

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem pozyskania nowych roślin do ogrodu jest zakup gotowych sadzonek w centrum ogrodniczym lub u producenta. Jest to rozwiązanie łatwe i wygodne, ale niestety dość drogie. Wprawdzie z powodu zakupu kilku roślin nasz budżet mocno nie ucierpi, ale już koszt wielu sadzonek potrzebnych np. do stworzenia żywopłotu może być dla nas sporym obciążeniem. Jeśli więc planujemy rozległe nasadzenia, ale nie chcemy wydawać na rośliny dużych pieniędzy, powinniśmy pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu sadzonek. W przypadku kwiatów jednorocznych nie jest to trudne, gdyż młode rośliny z łatwością uzyskamy przez wysiew nasion. Nieco bardziej kłopotliwe może być rozmnażanie krzewów i pnączy (a także niektórych bylin), gdyż ich potomstwo otrzymane z nasion, może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej. Aby tego uniknąć, rośliny najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych (zielnych, półzdrewniałych lub zdrewniałych). W ten sposób można rozmnażać różne gatunki roślin.
Sadzonki zielne pobiera się między innymi z pelargonii, bluszczu, begonii, zielne lub półzdrewniałe pozyskuje się z hortensji, lilaka, wrzosów, forsycji, irg, pigwowców, tawuł, natomiast półzdrewniałe i zdrewniałe służą do rozmnażania magnolii, berberysów, różaneczników, perukowców, wiśni ozdobnych oraz wielu krzewów iglastych w tym cyprysików, żywotników, cisów, świerków. Ich rozmnażanie za pomocą sadzonek, pozwala przy niewielkim nakładzie finansowym uzyskać dużą ilość młodych roślin, identycznych z rośliną mateczną, ale nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Aby więc zmniejszyć ryzyko porażki, powinniśmy skorzystać z ukorzeniaczy.

Czym są ukorzeniacze

Ukorzeniacze to preparaty oparte na auksynach czyli hormonach roślinnych (zawierają m.in. kwas naftylooctowy, kwas indolilomasłowy, kwas indolilooctowy ), stymulujących wzrost i rozwój korzeni. Niektóre ukorzeniacze są dodatkowo wzbogacone o fungicydy (substancje przeciwgrzybowe), chroniące sadzonki przed rozwojem chorób grzybowych lub zawierają startowy zestaw podstawowych składników odżywczych (np. fosfor, potas, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk). Ponieważ jednak sadzonki pędowe poszczególnych gatunków roślin mają różną zdolność do ukorzeniania, trzeba dla nich wybrać odpowiedni preparat.

Rodzaje ukorzeniaczy

Ukorzeniacze dzielą się przede wszystkim na ukorzeniacze do:

  • sadzonek zielnych (ukorzeniacz B),
  • sadzonek półzdrewniałych (ukorzeniacz A)
  • sadzonek zdrewniałych (ukorzeniacz AB).

W pierwszej grupie znajdują się między innymi takie preparaty jak: Korzonek Z do sadzonek zielonych Target, Ukorzeniacz B aqua Himal, GARDEN Korzonek Z, ukorzeniacz Chryzotek do roślin zielonych Bros.
Preparaty do sadzonek półzdrewniałcyh to między innymi: Korzonek Pz do sadzonek półzdrewniałych Target, Garden Korzonek PZ oraz Bros do sadzonek półzdrewniałch.
Natomiast ukorzeniacze do sadzonek zdrewniałych to głównie: Target Korzonek D, Ukorzeniacz AB aqua Himal i Bros do sadzonek zdrewniałych.
W sklepach można też znaleźć uniwersalny ukorzeniacz do wszystkich typów sadzonek - MultiRoots, nawóz żelowy do ukorzeniania roślin SUMIN.

Jak stosować ukorzeniacze

Dostępne na rynku ukorzeniacze, mają zwykle postać pudru lub proszku (czasem też płynu bądź żelu). W zależności od zaleceń producenta, przeznaczone są do bezpośredniego użycia lub do przygotowania cieczy użytkowej z dodatkiem wody. Przystępując do rozmnażania roślin za pomocą sadzonek, należy pobrać odpowiedni fragment pędu i usunąć z niego dolne liście. Oczyszczoną z liści końcówkę sadzonki, zanurza się w gotowym preparacie, strząsa nadmiar środka i umieszcza w podłożu, we wcześniej przygotowanym dołku (pozwoli to uniknąć starcia środka z sadzonki).

Ukorzeniacze a bezpieczeństwo

Ukorzeniacze są preparatami bardzo skutecznymi, ale należy też pamiętać, że zawierają substancje toksyczne i drażniące. Szczególnie niebezpieczna jest „chmura” pyłu, która może powstać z proszku lub pudru na skutek np. podmuchu wiatru. Pył zawiera związki chemiczne groźne dla zdrowia, dlatego nie wolno go wdychać i należy chronić przed nim oczy (niezbędne są maseczki). Prace należy też wykonywać w rękawiczkach, przestrzegając podstawowych zasad BHP.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl