Schody tarasowe

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Schody tarasowe

Taras to miejsce łączące dom z ogrodem. Nieodłącznym elementem tego miejsca są schody tarasowe, które mogą być wykonane np z kostki brukowej.

Schody tarasowe są wizytówką każdego
domu, jako materiał do ich budowy może posłużyć kostka brukowa. Jest świetną alternatywą do standardowych płytek klinkierowych oraz gresowych. Dodatkowo kostkę brukową można położyć na alejkach ogrodowych i podjeździe, co będzie tworzyło harmonijną i spójną całość. Z pewnością takie połączenie będzie bardzo efektowne.

Schody tarasowe

Grunt to... podstawa

Przed budową schodów tarasowych powinniśmy dowiedzieć się jak stabilny jest grunt, na którym wybudowany został nasz dom. Najczęściej mówi o tym klasyfikacja gleby. Taka informacja będzie bardzo pomocna wykonawcy podjazdu i ogrodowych alejek, zanim zabierze się do pracy.

Schody tarasowe
Schody tarasowe

W momencie, gdy mamy słabe podłoże należy je wzmocnić dzięki temu unikniemy kłopotów związanych, np. z wysokim poziomem wód gruntowych, obniżaniem się gruntu i jego ruchami, związanych choćby z porami roku. Schody możemy od razu budować jeśli podłoże jest dobrej jakości.
Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli górnej warstwy gleby, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody. Należy je wykorytować do głębokości 20-25 cm i zrobić zasyp piaskowo-cementowy. Jeśli podłoże jest słabe należy wykonać podbudowę z suchego betonu lub zasypki cementowej, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.

Schody tarasowe
Schody tarasowe

Łatwo jak z klocków

Wykonanie schodów tarasowych nie jest trudne, wystarczą elementy brzegowe i... kostka – najlepiej taka sama, jak na ogrodowych ścieżkach. Bardzo istotny moment to zwymiarowanie stopni. Nie można zapominać też o ustaleniu odpowiednich spadków. Liczba stopni zależy od różnicy jaka jest między tarasem, a poziomem ogrodu. Natomiast głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek dzięki czemu nie będziemy musieli docinać materiału. Jeżeli znamy już wszystkie parametry możemy zacząć od osadzania elementów brzegowych. Trapezowe elementy w systemie Kravento Grande i Kravento Alto przeznaczone są również do budowy schodów. Ich kształt ułatwia precyzyjne kształtowanie łuków i półkoli.
Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce. Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i mocnego podłoża.
Do mocowania elementów brzegowych stopni należy zaopatrzyć się w poziomicę
i metrówkę, aby na bieżąco monitorować poziom stopni. Następnie wypełniamy kostką brukową. Przy pomocy gumowego młotka najlepiej białego lub bezbarwnego kostkę należy dobić. Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.

Schody tarasowe

Koniec wieńczy dzieło

Na sam koniec przerwy powstałe między kostkami należy wypełnić czystym piaskiem płukanym (kwarcowym). Nie zawiera on nasion, ani zarodników – nie będzie więc później kłopotów
z niechcianymi roślinami pojawiającymi się
w fugach. Czynność zasypywania piaskiem, fugowania oraz szlamowania należy powtórzyć kilkakrotnie. Pozwala to na dokładne wypełnienie
i osadzenie go w przerwach między kostkami. Na małych powierzchniach nie należy używać zagęszczarek ponieważ mogą ją zniszczyć.
Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak koniecznie trzeba zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę. Można ją sprawdzić u autoryzowanego przedstawiciela kostki. Firma Libet wydaje takie certyfikaty jedynie na jeden rok. Dzięki temu jakość usług wykonawczych jest na bieżąco weryfikowana.

Schody tarasowe
Schody tarasowe

O idealnej aranżacji ogrodu decydują detale i dlatego warto dopasować materiał użyty np. na schodach tarasowych do alejek w ogrodzie.Całość będzie świetnie współgrała, a nasz ogród zachwyci wszystkich naszych gości.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl