Spis treści
Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy.
Uprawa niecierpków
Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie słoneczne, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane, kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo, czy nakrapiane.
Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero w połowie maja. W sprzedaży są dostępne przez niemal cały sezon, więc zaopatrzenie się w ich sadzonki nie jest problemem.
Niecierpki warto zasilać nawozami do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą, podczas podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.
Popularne gatunki niecierpków
- Niecierpki sułtańskie, czyli niecierpki waleriana (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, ale sprawdzają się też na rabatach; osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na intensywne opady deszczu, które niszczą kwiaty.
- Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – równe popularne jak sułtańskie, są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
- Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.
Niecierpki gruczołowate - nie do ogrodu!
Niecierpki gruczołowate czyli niecierpki himalajskie (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, lubi wilgotną glebę, kwitnie od lipca do września. Jednak te rośliny są uznawane za inwazyjne - nie tylko obce, ale stanowiące zagrożenie dla polskiej przyrody, i nie wolno ich uprawiać.