Niecierpki: kwiaty do cienia i półcienia. Nieciecierpek nowogwinejski i waleriana ozdobią rabaty i balkony, a na gruczołowate trzeba uważać!

Ewa Żmijewska, Katarzyna Laszczak
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo.
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo. Katarzyna Laszczak
Niecierpki (Impatiens) są roślinami ozdobnymi. Na szczególną uwagę zasługują ich duże, kwitnące przez całe lato kwiatostany, które przybierają odcienie bieli, różu oraz purpury. Szczególnie popularne i ozdobne są niecierpki nowogwinejskie i niecierpki waleriana (sułtańskie) oraz mniej popularne – balsamina. Ale są też gatunki, które są roślinami uciążliwymi i inwazyjnymi, jak efektowny niecierpek gruczołowaty (himalajski). Sprawdź, jakie niecierpki warto mieć i jak je uprawiać.

Spis treści

Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy.

Uprawa niecierpków

Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie słoneczne, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane, kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo, czy nakrapiane.

Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero w połowie maja. W sprzedaży są dostępne przez niemal cały sezon, więc zaopatrzenie się w ich sadzonki nie jest problemem.

Niecierpki warto zasilać nawozami do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą, podczas podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.

Popularne gatunki niecierpków

  • Niecierpki sułtańskie, czyli niecierpki waleriana (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, ale sprawdzają się też na rabatach;  osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na intensywne opady deszczu, które niszczą kwiaty.
  • Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – równe popularne jak sułtańskie, są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
  • Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.
Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie nie są zbyt wysokie. Natomiast niecierpek balsamina może osiągać do ponad 60 cm wysokości.
Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie nie są zbyt wysokie. Natomiast niecierpek balsamina może osiągać do ponad 60 cm wysokości. Katarzyna Laszczak

Niecierpki gruczołowate - nie do ogrodu!

Niecierpki gruczołowate czyli niecierpki himalajskie (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, lubi wilgotną glebę, kwitnie od lipca do września. Jednak te rośliny są uznawane za inwazyjne - nie tylko obce, ale stanowiące zagrożenie dla polskiej przyrody, i nie wolno ich uprawiać.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl