Jak dbać o chryzantemy doniczkowe? Na to zwróć uwagę, a długo zachowają urodę!

Katarzyna Rzehak
Chryzantemy doniczkowe mogą być piękną, jesienną ozdobą tarasu lub balkonu.
Chryzantemy doniczkowe mogą być piękną, jesienną ozdobą tarasu lub balkonu. Katarzyna Laszczak
Chryzantemy to ostatnie kwiaty sezonu. W październiku i listopadzie można je kupić już pięknie kwitnące. Te kwiaty często wybieramy na cmentarz, ale warto też docenić jako kwiaty ozdobne, które udekorują jesienny taras, balkon, a nawet chłodny pokój. Radzimy, jak zadbać o chryzantemy w doniczce.

Spis treści

Jak kupować chryzantemy doniczkowe

Teraz najlepiej kupować najpóźniejsze gatunki. Do połowy listopada i dłużej wytrzymają: Ibera White, Marenco Purple, Sapiro Orange, Tripoli Dark. Kupując chryzantemy w doniczkach, najlepiej wybrać egzemplarze z kilkoma rozwiniętymi kwiatami i resztą wybarwionych już pąków, bo pąki zielone mogą się w ogóle nie rozwinąć.

Przeczytaj też: Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Chryzantemy doniczkowe - światło

Chryzantemy doniczkowe potrzebują światła, żeby ich pąki mogły się otworzyć. Musimy jednak chronić je przed ostrymi południowymi promieniami słońca. Najlepiej im będzie w miejscu oświetlonym rozproszonym światłem. 
Uwaga! Aby przedłużyć kwitnienie chryzantem, należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Właściwa temperatura dla chryzantem doniczkowych

W domu chryzantemy czują się dobrze w temperaturze pokojowej, jednak im chłodniej, tym lepiej. Optymalna temperatura to 10–16 stopni Celsjusza. Dlatego jesienią możemy trzymać je na dworze, natomiast jeśli chcemy przetrzymać je do następnego sezonu, musimy przenieść doniczki do chłodnego i jasnego pomieszczenia i od czasu do czasu podlewać (żeby ziemia całkiem nie przeschła). W przypadku chryzantem drobnokwiatowych możemy zaryzykować ich przesadzenie do gruntu. Na zimę trzeba je solidnie okryć.

Podlewanie chryzantem doniczkowych

Bardzo ważne jest podlewanie chryzantem. Te kwiaty powinny mieć lekko wilgotną ziemię, dlatego trzeba dbać o ich regularne nawadnianie. Chryzantemy są często sprzedawane w małych doniczkach, w których podłoże szybko wysycha, dlatego trzeba je podlewać nawet codziennie. Najlepiej robić to rano, nie mocząc przy tym liści ani kwiatów.

Rozmnażanie chryzantem doniczkowych

W marcu wycinamy z młodych pędów chryzantem sadzonki o długości 5–7 cm i umieszczamy je w doniczce z mieszaniną piasku i torfu. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, okryte folią. Po kilku tygodniach przesadzamy je do małych doniczek, a ich pędy uszczykujemy. Zabieg powtarzamy dwukrotnie: w połowie maja i sierpnia.

Chryzantemy zachwycają bogactwem odmian, różnorodnością formy i barw. Ich nazwa oznacza „złoty kwiat" - to połączenie greckich słów "chrysos"
Chryzantemy zachwycają bogactwem odmian, różnorodnością formy i barw. Ich nazwa oznacza „złoty kwiat" - to połączenie greckich słów "chrysos" (złoty) i "anthemon" (kwiat). strecosa (Pixabay.com)

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl