Stefanotis – domowe pnącze o pięknych kwiatach i aromacie

Katarzyna Józefowicz
Stefanotis ma piękne kwiaty i liście, a w dodatku bardzo przyjemnie pachnie. Dlatego warto włożyć nieco wysiłku w jego uprawę.
Stefanotis ma piękne kwiaty i liście, a w dodatku bardzo przyjemnie pachnie. Dlatego warto włożyć nieco wysiłku w jego uprawę. Katarzyna Laszczak
Mało która roślina pokojowa wytwarza tak pięknie pachnące kwiaty jak stefanotis bukietowy. Jego śnieżnobiałe, gwiazdkowe kwiaty, zebrane po kilka w niewielkie pęczki, pojawiają się na pędach od wiosny do jesieni, roztaczając wokół siebie upojny aromat.

Stefanotis – dość wymagający symbol trwałości

Ze względu na swoją urodę, barwę i symbolikę (kwiat uznawany za symbol stałości), często bywają wykorzystywane jako element wiązanek ślubnych lub przekazywane w prezencie z okazji Dnia Matki. Jeśli jednak stefanotis ma pozostać z nami na dłużej i każdego roku obficie kwitnąć, należy o niego odpowiednio zadbać. Zadanie nie jest wprawdzie łatwe, gdyż roślina jest kapryśna i ma dość specyficzne wymagania, ale jej piękne kwiaty warte są całego wysiłku włożonego w ich pielęgnację.

Stefanotis musi mieć stałe miejsce

Podejmując się uprawy stefanotisa, w pierwszej kolejności musimy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Roślina jest światłolubna, ale nie lubi ostrego słońca. Z tego względu należy przeznaczyć dla niej stanowisko bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Wybierając miejsce pod uprawę stefanotisa, trzeba też pamiętać, że nie lubi on zmiany stanowiska ani przeciągów, dlatego powinien być uprawiany z dala od otwartego okna i w miejscu, w którym będzie mógł pozostać przez cały okres wegetacyjny. Na doniczce koniecznie trzeba również zaznaczyć jego ustawienie względem słońca (np. mazakiem), gdyż na zmianę położenia w stosunku do światła, często reaguje zrzucaniem liści oraz kwiatów.

Stefanotisy lubią światło, ale nie powinny stać w miejscu, które jest bezpośrednio nasłonecznione.
Stefanotisy lubią światło, ale nie powinny stać w miejscu, które jest bezpośrednio nasłonecznione. Katarzyna Laszczak

Co zrobić, żeby stefanotis zakwitł ponownie

Ważnym czynnikiem odpowiadającym za powodzenie uprawy stefanotisa jest temperatura. W sezonie wegetacyjnym powinna być ona dość wysoka (ok. 22-28°C), natomiast zimą stosunkowo niska (ok. 10-15°C), gdyż bez okresu spoczynku i przechłodzenia, stefanotis ponownie nie zakwitnie.

Jeśli na okres spoczynku planujemy przenieść stefanotisa do innego, chłodniejszego pomieszczenia, musimy pamiętać, że zimą również potrzebuje światła, dlatego nie możemy ustawić go w ciemnej piwnicy lub klatce schodowej bez okien.

Poza temperaturą, zróżnicowane powinno być też podlewanie roślin. Od wiosny do jesieni, stefanotisy należy podlewać często, ale umiarkowanie, gdyż nie tolerują suszy ani przelania. W okresie spoczynku, podlewanie powinno być natomiast ograniczone do absolutnego minimum. Wprawdzie w tym czasie roślina zrzuci trochę liści, ale nie należy się tym martwić, gdyż wiosną ponownie się zazieleni.

Stefanotis będzie kwitł regularnie, jeśli zapewni mu się okres odpoczynku.
Stefanotis będzie kwitł regularnie, jeśli zapewni mu się okres odpoczynku. Magdalena Kmita-Kulesza

Jak pielęgnować stefanotis

Wiosna to też dobry moment na przesadzanie stefanotisów. Młode rośliny najlepiej przesadzać co roku, za każdym razem wybierając dla nich doniczkę nieco większą od poprzedniej. Starsze egzemplarze wolą ciaśniejsze pojemniki i są dość wrażliwe na uszkodzenie korzeni, dlatego lepiej przesadzać je rzadziej.

Dla stefanotisów odpowiednia będzie dobra ziemia kwiatowa z domieszką piasku, o lekko kwaśnym odczynie pH, najlepiej wzbogacona długo działającym nawozem. Jeśli podłoże nie zawiera takiego nawozu, konieczne będzie systematyczne zasilanie roślin w okresie wegetacyjnym, specjalnymi nawozami dla kwitnących roślin doniczkowych.

Chcąc uniknąć częstego nawożenia, możemy każdego roku wiosną, dodać do podłoża nawóz długo działający (zwykle w postaci granulek, koreczków lub pałeczek np. Florovit, Osmocote, Osmovit ), który powinien wystarczyć roślinie na cały sezon.

Stefanotis - pnącze jak wianek w doniczce

Ponieważ stefanotisy są pnączami, trzeba im też zapewnić odpowiednią podporę. Najładniej wyglądają, gdy ich pędy owinięte są wokół wygiętego w łuk pałąka – wtedy stefanotis wygląda jak kwitnący wianek (stąd zresztą pochodzi jego nazwa – od greckiego słowa stefani, czyli wieniec, wianek).

Stefanotisy można też prowadzić po drabinkach lub rozpinać na specjalnych podporach pierścieniowych. Jeśli pędy staną się zbyt długie, wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, można je skrócić.

Pędy stefanotisów często są prowadzone na obręczach, ale im także pozwolić zwisać lub piąć się po innego rodzaju podporach.
Pędy stefanotisów często są prowadzone na obręczach, ale im także pozwolić zwisać lub piąć się po innego rodzaju podporach. Katarzyna Laszczak

Co szkodzi stefanotisom?

Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków jest bardzo ważne, gdyż stefanotis reaguje na błędy uprawowe zrzucaniem liści, pąków lub kwiatów.

Może się to zdarzyć, jeśli roślina ma za mało światła, jest często przestawiana, zostanie przesuszona lub przelana, będzie ustawiona w niewłaściwej pozycji względem światła lub radykalnie zmieni otoczenie (np. zostanie przyniesiona z marketu do mieszkania). W nieodpowiednich warunkach mogą ją też atakować szkodniki takie jak przędziorki, mszyce, tarczniki czy wełnowce.

Na południu Europy stefanotisy można uprawiać w ogrodach. Często są sadzone jako żywopłoty przy ogodzeniach.
Na południu Europy stefanotisy można uprawiać w ogrodach. Często są sadzone jako żywopłoty przy ogodzeniach. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl