Styl ogrodu – angielski czy francuski?

Dominika Pawlak
Korzenie ogrodu francuskiego sięgają XVII wieku, kiedy architekt krajobrazu – Andre Le Notre zaprojektował Ogrody Wersalskie dla Ludwika XIV.

Inspiracje można znaleźć w epoce renesansu, dążeniu ku ładowi, harmonii i fascynacji antykiem. Rzymski architekt i inżynier wojenny, żyjący w I wieku p.n.e. Witruwiusz dążył do stworzenia uporządkowanego planu miasta, w którym miejscem centralnym był plac, a ulice były budowane pod kątem prostym. Ogród francuski zainspirowany aranżacjami włoskimi stał się istotnym dopełnieniem pałaców. Kontrastuje z dynamizmem i przepychem baroku.

Ogród francuski, z czasem przeobrażony w park krajobrazowy cechuje się symetrycznością względem głównej alei, geometrycznością, dokładnym zaplanowaniem zarówno przestrzeni jak i gatunków roślinnych. Przystrzyżone krzewy, którym nadaje się określone kształty, tworzą całość – układankę geometrycznych elementów. Taki ogród stał się głównym i atrakcyjnym widokiem z okien pałacu. Wypełniony kwiatami, dywanami zieleni i szpalerami wiązów czy bukszpanów tworzy  dokładnie przemyślany labirynt. W lecie rozkwitają w nim hiacynty, tulipany, narcyzy, rosną pomarańcze, cytryny, jaśminy, wawrzyny.

Ogród angielski – będący przeciwieństwem ogrodu francuskiego, jest naturalny i spontaniczny, ale uważnie zaprojektowany.

Ogród angielski ma plan otwarty, ale jest w nim miejsce na architekturę i tradycję. Rozwinął się XVIII wieku w Anglii. Został wymyślony przez projektantów Williama Kenta i Charlesa Bridgemana. William Kent – doświadczony architekt, malarz i projektant mebli, zafascynowany architekturą włoskiego renesansu połączył swą wiedzę i wyobraźnię z doświadczeniem królewskiego ogrodnika – Charlesa Bridgemana. Naturalny, barwny, ogród, pozbawiony jest symetrycznie zaplanowanych rabat czy ścieżek ogrodowych. Często w centralnej części znajduje się drzewo otoczone łanem traw. Kwiaty i krzewy wzajemnie się mieszają, tworząc wielobarwne kompozycje porastające teren. Typowe dla ogrodu są angielskie buki, dęby, wierzby. Drzewa są tłem dla niższych bukszpanów, berberysów, wiśni i śliw ozdobnych. Najniższą warstwę, ale równie piękną tworzą kwiaty: róże, margerytki, dzwonki. O Angielkach mówi się piękna jak angielska róża.

Zarówno ogród francuski i angielski zawierają elementy architektury, w pierwszym są to rzeźby, fontanny, pawilon ogrodowy i altany, a w drugim: ruiny gotyckie, mostki, świątynie starożytne.

Kent stworzył jeden z pierwszych angielskich ogrodów krajobrazowych – Chiswick House. Vaux-le-Vicomte był pierwszą realizacją wicehrabiego Nicolas Fouqueta, ale dzięki współpracy z architektem Louisem Le Vau, malarzem Charles Le Brun i ogrodnikiem Andre Le Notre zaprojektowali całość.

Ogród angielski i francuski – tak samo piękne jak i różne, style rozprzestrzenione na terenie całej Europy. Lecz który jest bliższy idei polskiego ogrodu?...

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl