Łąkowe kwiaty na rabaty. Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Kwiaty łąkowe są piękne. Ale są również przystosowane do klimatu i odporne na choroby. Jeśli chcemy mieć kwitnący ogród i mało pracy - warto je wybrać.
Kwiaty łąkowe są piękne. Ale są również przystosowane do klimatu i odporne na choroby. Jeśli chcemy mieć kwitnący ogród i mało pracy - warto je wybrać. MarjanNo - pixabay.com
Łąkowe i polne kwiaty są łatwe w uprawie i długo kwitną. Warto je posadzić w ogrodzie, żeby kwitły przez całe lato. Trzeba jednak wiedzieć, że różne gatunki mają różne wymagania. Podpowiadamy, jakie kwiaty łąkowe warto mieć w ogrodzie.

Z łąki na rabatę. Kwiaty wytrzymałe i piękne

Dostępne na rynku nowinki ogrodnicze odsunęły w cień sprawdzone i dawniej chętnie uprawiane gatunki roślin polnych i łąkowych. Nowym, zachwycającym odmianom roślin z pewnością nie można odmówić wdzięku i urody, ale trzeba pamiętać, że ich piękno ma swoją cenę.

.Stworzone przez hodowców są delikatniejsze i bardziej wymagające niż gatunek, z którego pochodzą, dlatego w ogrodzie mogą sprawiać problemy. Niezbyt dobrze radzą sobie z kapryśną pogodą, palącym słońcem lub siarczystym mrozem, a do tego łatwo zapadają na choroby, czego nie można powiedzieć o roślinach polnych i łąkowych, które z natury przystosowane są do trudnych warunków siedliskowych.

Kwiaty łąkowe i polne radzą sobie z suszą, mrozem i upałem, rzadko chorują i nie są szczególnie podatne na szkodniki, a do tego same się rozmnażają i nie mają wygórowanych wymagań uprawowych. Trudno się wiec dziwić, że zmęczeni ciągłą walką o utrzymanie delikatnych roślin ozdobnych w dobrej formie, znów spojrzeliśmy łaskawym okiem na gatunki rodzime, tym bardziej, że jest wśród nich wiele atrakcyjnych i pięknie kwitnących roślin. Wprawdzie nie bardzo nadają się do uprawy w nowoczesnych ogrodach, ale doskonale sprawdzają się w ogródkach romantycznych, rustykalnych, wiejskich czy angielskich.

Popularne kwiaty łąkowe, które sprawdzą się na rabacie

Do najpopularniejszych roślin łąkowych, jakie z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie, należą między innymi jednoroczne maki polne, chabry bławatki i rumianki pospolite oraz bylinowe chabry drakiewniki i krwawniki pospolite. Wszystkie są łatwe w uprawie i mało wymagające, ale mają nieco inne wymagania siedliskowe.

Mak polny, zdobiący ogród czerwonymi kwiatami od maja do sierpnia, preferuje bogate w azot, wilgotne i gliniaste gleby oraz słoneczne stanowiska. Łatwo się rozsiewa, a jego nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania. Chaber bławatek, którego jaskrawo niebieskie kwiaty często towarzyszą czerwonym makom na polach, ma jednak nieco inne wymagania. Najlepiej czuje się na glebach niezbyt żyznych, piaszczystych, przepuszczanych i ubogich w wapń, choć podobnie jak maki, lubi stanowiska słoneczne (koniec maja - październik).

Uniwersalne i tolerancyjne gatunki kwiatów łąkowych

Najbardziej tolerancyjnym i uniwersalnym gatunkiem, dobrze rosnącym zarówno na ciężkich i gliniastych jak i suchych i przepuszczalnych glebach jest natomiast rumianek pospolity. Roślina jest jednak wybitnie światłożądna, dlatego nie poradzi sobie w cieniu (koniec maja - wrzesień).

Niezbyt wymagające są też bylinowe chabry driakiewniki i krwawniki pospolite. Oba gatunki preferują przepuszczalne, niezbyt żyzne i stosunkowo suche gleby oraz słoneczne stanowiska (koniec kwietnia - październik).

Jakie inne rośliny łąkowe warto mieć w ogrodzie

Oprócz wymienionych gatunków, do uprawy w ogrodzie doskonale nadają się także inne rośliny, w tym m.in. cykoria podróżnik, jaskier ostry, świerzbnica polna, firletka poszarpana, konwalia majowa, marchew zwyczajna, krwiściąg lekarski, ostróżeczka polna, stokrotka pospolita, rdest wężownik, krwawnica pospolita, naparstnica purpurowa, macierzanka piaskowa, dziurawiec zwyczajny oraz różne gatunki goździków i dzwonków.

Wszystkie mają atrakcyjne kwiaty i długi okres kwitnienia. Ich nasiona możemy zebrać samodzielnie z dziko rosnących egzemplarzy (o ile dany gatunek nie jest objęty ochroną, co należy wcześniej sprawdzić) lub kupić w sklepie.

Zanim posadzimy, sprawdźmy, co lubią

Zanim jednak postanowimy samodzielnie stworzyć dziką rabatę, musimy poznać wymagania roślin, gdyż niektóre gatunki dobrze rosną jedynie na stanowiskach słonecznych (np. dziurawiec), inne wyłącznie na glebach wilgotnych lub podmokłych (np. krwawnica), a jeszcze inne jedynie na podłożach suchych i przepuszczalnych (np. krwawnik).

A może gotowa kwietna łąka?

Nie musimy jednak samodzielnie męczyć się z komponowaniem odpowiedniego zestawu roślin, gdyż równie dobrze możemy zdecydować się na zakup gotowej mieszanki nasion na łąkę kwietną. Mieszankę należy wybrać bardzo starannie, dokładnie sprawdzając jej skład, gdyż tańsze kompozycje mogą zawierać znaczną cześć mało wartościowych traw, a niewiele kwiatów. Najlepsze mieszanki są tak skomponowane, że wchodzące w ich skład rośliny kwitną przez cały okres wegetacji.

Ich nasiona wysiewa się wprost do gruntu wczesną wiosną (marzec-maj), na odpowiednio wybrane i starannie oczyszczone z chwastów stanowisko.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl