Trawa ozdobna w doniczkach

Izabella Sieńko-Holewa
Dekoracja tarasu trawą ozdobną posadzoną w donicach
Dekoracja tarasu trawą ozdobną posadzoną w donicach
Tym razem coś dla odważnych! Trawy ozdobne z reguły sadzi się w ogrodzie, ale odpowiednio pielęgnowane świetnie wyglądają ustawione w dużych donicach na balkonie i tarasie.

Należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych, bardzo dobrze się adaptują do nowych warunków. Doskonale znoszą suszę i łatwo się regenerują, a ich liście rosną nawet po usunięciu wierzchołków. Mają niewielkie wymagania pokarmowe. Warto jednak starannie przygotować dla nich podłoże, aby zapewnić im wystarczającą ilość pokarmu na cały sezon intensywnego wzrostu. Do 7–10-litrowych pojemników sypiemy więc żyzną ziemię ogrodową wymieszaną z garstką nawozu wolno działającego. To mniej więcej połowa zwykłej dawki potrzebnej roślinom, ale jeśli ją zwiększymy, trawy za bardzo się rozrosną i będziemy musieli je co roku przesadzać.

Zobacz poradnik dla początkującychTrawy ozdobne w ogrodzie

Można też użyć podłoża Osmocote z żelem Wodnik, które magazynuje wilgoć o wiele lepiej niż zwykła ziemia. W dużych donicach najlepiej sadzić gatunki wysokie (1,5 m): miskant chiński, miskant olbrzymi, spartynę, trzcinę pospolitą, trzęślicę. Uważajmy, sadząc je na balkonach położonych wysoko – zdarza się, że wiatr przewraca doniczki lub łamie kwiatostany. Dlatego warto podwiązać je do balustrady albo czymś osłonić (np. kawałkiem tektury) przed silniejszymi podmuchami. Do niższych traw, osiągających około 1 m wysokości, należą: manna mielec, mozga trzcinowata, ostnica włosowata i trzęślica modra. Najniższe – drżączkę średnią, kostrzewę siną i owsika wyniosłego (0,3 m) – można sadzić w zwykłych doniczkach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl