Dmuszek jajowaty to niewielka, ale pełna uroku trawa ozdobna. Często go znamy z widzenia – to jedna z najpopularniejszych traw używanych do robienia suchych bukietów. Jednak patrząc na dmuszek suszony rzadko kojarzymy jego nazwę oraz fakt, że ta trawka może zdobić również ogród lub balkon.
Jak wygląda dmuszek jajowaty
Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) nie jest może bardzo okazały, ale wyjątkowo wdzięczny. Dorasta do około 40 cm wysokości. Ma stosunkowo szerokie liście (do 1,5 cm szerokości) - dłuższe tworzą niewielką kępę, krótsze wyrastają także na źdźbłach. Liście i źdźbła mają srebrzystozielony kolor. Za srebrzysty wygląd odpowiadają delikatne włoski, które je pokrywają.
Ozdobą dmuszków są tzw. kłosokształtne wiechy. Są one bardzo gęste, najczęściej jajowate (niekiedy bardziej kuliste). Początkowo są zielonkawe, z czasem stają się srebrzystobiałe. Wiechy są delikatne, miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. To właśnie do nich nawiązuje botaniczna tej trawy, która po grecku oznacza „zajęczy ogon” (od lagos – zając i oura – ogon). Zajęczym lub króliczym ogonem jest nazywana również po angielsku (hare's-tail grass, bunnytail). Doskonale pasują one do wyglądu tej trawy.
Jak uprawiać dmuszek jajowaty
Dmuszek w naturze rośnie na głównie w rejonie Morza Śródziemnego – można go na przykład spotkać w suchych i skalistych zakątkach Grecji, ale nie tylko. Rośnie również w innych krajach śródziemnomorskich, a pojawia się także w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Pochodzenie przesądza o wymaganiach uprawowych dmuszka. Uwielbia on słoneczne, ciepłe miejsca. Dobrze rośnie na piaszczystej, przepuszczalnej ziemi, która wcale nie musi być żyzna – na zasobnej ziemi (szczególnie bogatej w azot) ładnie rośnie, ale gorzej kwitnie. Dobrze znosi suszę, choć wtedy jego dolne liście mogą nieładnie zasychać. Jeśli uprawiamy dmuszka w donicy, lepiej pilnować, żeby podłoże było lekko wilgotne, ale koniecznie musi być przepuszczalne (ziemię trzeba przemieszać z piaskiem, a doniczka musi mieć odpływ). W ogrodzie to mniejszy problem, bo zaschnięte listki na rabacie nie są tak widoczne.
Dmuszka w zasadzie nie trzeba też nawozić, ale można zastosować nawóz do roślin kwitnących. Ta trawa urośnie też w lekkim cieniu, ale w takim miejscu będzie wyższa, będzie też gorzej kwitła. Natomiast na ciężkiej i mokrej ziemi nie warto go sadzić.
Dmuszek teoretycznie jest wieloletni. Nie jest jednak odporny na mróz, dlatego w Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną.
Jak rozmnażać dmuszek jajowaty
Dmuszek łatwo wyhodować z nasion. Można je wysiać do doniczki w domu w marcu-kwietniu i przenieść do ogrodu po 15 maja. Jeśli zamierzamy uprawiać go w doniczkach, można od razu posiać w docelowym pojemniku, bo nie zawsze dobrze znosi przesadzanie. Innym rozwiązaniem są torfowe doniczki, z których nie wyjmuje się siewek, tylko sadzi rośliny razem z nimi. Jeśli natomiast musimy przesadzić dmuszka, róbmy to z większą bryłą ziemi.
Dmuszka można też wysiać prosto do gruntu. Robi się to w drugiej połowie kwietnia (ale jeśli zdarzą się przymrozki, będzie trzeba go zabezpieczyć przez zimnem) lub – bezpieczniej – w pierwszej połowie maja.
Jak wykorzystać dmuszka jajowatego
Dmuszek świetnie nadaje się na obwódki lub do urozmaicenia rabat kwiatowych. Pamiętajmy jednak o jego wymaganiach i sadźmy wśród kwiatów, które również lubią słońce i piaszczystą ziemię (np. lawenda, portulaki, rozchodniki, rozchodnikowce, rojniki, maczki kalifornijskie, mikołajki, celozje, krwawniki ozdobne). Doskonałym miejscem dla nich będzie również słoneczny skalniak.
Wiechy dmuszków doskonale zasuszają się i są trwałe. Pięknie wyglądają w naturalnym, białosrebrzystym kolorze, ale można je także farbować. Ścina się je na początku kwitnienia i suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu w pęczkach powieszonych „do góry nogami”.