Uprawa pomidorów: jak, kiedy i gdzie sadzić pomidory

Katarzyna Józefowicz
Pomidory to jedno z podstawowych warzyw, które warto mieć w ogrodzie, a nawet na balkonie.
Pomidory to jedno z podstawowych warzyw, które warto mieć w ogrodzie, a nawet na balkonie. Rycky21 - pixabay.com
Pomidor to jedno z najbardziej popularnych warzyw - wyjątkowo smaczne i zdrowe. Pomidory warto posadzić w ogrodzie,  a nawet na balkonie. Piszemy, co zrobić, żeby uprawa pomidorów przyniosła odpowiednie plony.

Zdrowy i smaczny jak pomidor

Mało warzyw uprawianych w naszym kraju może pochwalić się tak ogromną popularnością jak pomidor. Ten przybysz z dalekiego kraju (Ameryka Południowa i Środkowa), to bardzo cenione, lubiane i niezwykle zdrowe warzywo, bogate w szereg wartościowych substancji odżywczych takich jak witaminy (wit. A, B i C), likopen czy mikroelementy (głównie potas i fosfor). Walory smakowe pomidora są tak wysokie, że stał się on ważnym składnikiem wielu potraw jak np. sałatek, surówek, sosów oraz dań warzywnych i rybnych.

Pomidor doskonale nadaje się także na przetwory, a po krótkiej obróbce termicznej, również do mrożenia. Świeże owoce dostępne są przez cały rok, ale każdy miłośnik pomidorów doskonale wie, że ich smaku w żaden sposób nie da się porównać ze smakiem i aromatem owoców zebranych latem z własnej działki.

Dlatego też jeśli tylko dysponujemy odrobiną wolnego czasu i posiadamy ogród lub słoneczny balkon, powinniśmy spróbować uprawy tego warzywnego specjału we własnym zakresie. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy odnieść sukces i doczekać się obfitych zbiorów, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki, gdyż pomidor jest gatunkiem kapryśnym i wymagającym.

Zobacz: Jakie wartości odżywcze mają pomidory i ile mają kalorii

Gdzie i kiedy sadzić pomidory

Pomidory pochodzą z łagodnego klimatu, dlatego wymagają miejsc ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Źle znoszą niskie temperatury i nie toleruje przymrozków, dlatego pomidory do gruntu może posadzona dopiero po 15 maja. Wiele odmian nie nadaje się też do uprawy na otwartym terenie i może rosnąć tylko pod osłonami, gdyż źle reaguje na zmienne warunki pogodowe i łatwo zapada na choroby.

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez pomidorów.
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez pomidorów. Condesign - pixabay.com

Ze względu na długi okres wegetacji, pomidory uprawia się wyłącznie z rozsady, którą można przygotować we własnym zakresie lub nabyć u producenta. Przygotowanie rozsady w domu jest możliwe, ale ryzykowne, gdyż młode rośliny potrzebują dużo światła oraz odpowiedniej temperatury i wilgotności. Jeśli im tego nie zapewnimy, szybko zaczynają się wyciągać, wiotczeć i chorować, co bardzo je osłabi.

Przygotowanie rozsad pomidorów

Nasiona pomidorów na rozsady należy wysiewać od połowy marca do połowy kwietnia, biorąc pod uwagę planowany termin sadzenia oraz indywidualne wymagania danej odmiany. Nasiona kiełkują po ok. 5-6 dniach, o ile mają zapewnioną odpowiednią wilgotność i temperaturę (ok. 22-25°C).

Czas potrzebny do wyprodukowania rozsady to ok. 1,5 miesiąca, natomiast pierwsze owoce można zbierać z krzaczków po ok. 90 dniach (odmiany bardzo wczesne) lub 120-130 dniach od siewu (odmiany późne). Przed wysadzeniem rozsady do gruntu należy ją przez kilka dni hartować, wystawiając w dzień na zewnątrz i chowając do pomieszczenia na noc. Zanim jednak rozsada zostanie posadzona na miejsce stałe, należy przygotować dla niej odpowiednie podłoże.

Sadzonki pomidorów można kupić lub wyhodować z nasion.
Sadzonki pomidorów można kupić lub wyhodować z nasion. AlchemiaMollis - pixabay.com

Uprawa pomidorów - wymagania i nawożenie pomidorów

Pomidory mają wysokie potrzeby pokarmowe, dlatego najlepiej udają się na glebach żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych. Nie należy ich sadzić po sobie ani po innych warzywach z rodziny psiankowatych, gdyż istnieje duże ryzyko przeniesienia wspólnych chorób grzybowych w tym groźniej zarazy ziemniaczanej.

Stanowisko pod uprawę pomidorów powinno zostać nawiezione obornikiem jesienią poprzedniego roku lub dwa lata wcześniej, gdyż rośliny najlepiej rosną na glebie w pierwszym lub drugim roku po zastosowaniu tego nawozu. Przed uprawą glebę warto też zasilić nawozami mineralnymi, pamiętając, że nawozy potasowe i fosforowe podaje się od razu w całości, natomiast nawozy azotowe dzieli się na pół i jedną dawkę stosuje się przed uprawą, a drugą pogłównie. Dobrym rozwiązaniem są też nawozy wieloskładnikowe np. Azofoska.

Po posadzeniu (w podłożu umieszcza się sadzonki głębiej, niż rosły w doniczce) pomidory trzeba regularnie pielęgnować, systematycznie podlewając (unikając moczenia liści) i odchwaszczając. Bardzo dobre rezultaty daje też ściółkowanie gleby kompostem, włókniną lub słomą.

Pomidory prowadzi się na jeden pęd, przywiązując je do mocnych podpór i usuwając wszystkie odrosty („wilki”) pojawiające się w kątach liści. Wysokie odmiany w sierpniu należy też ogławiać, aby zatrzymać ich przyrost. Jedynie pomidory karłowe, tworzące gęste krzaczki (np. „Balkoni Red”), nie wymagają ogławiania i usuwania przyrostów."

Ogławianie polega na usunięciu wierzchołków wzrostu rośliny – należy odciąć końcówkę pędu, z tym że nie tuż nad owocem, ale 1-3 liście ponad nim.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl