Begonia bulwiasta pięknie kwitnie. Kiedy ją posiać i posadzić? Sprawdź, jak rozmnożyć tę begonię i jak ją pielęgnować przez cały sezon

Katarzyna Józefowicz
Begonie bulwiaste mają duże i często pełne kwiaty. Tworzą je aż do jesieni.
Begonie bulwiaste mają duże i często pełne kwiaty. Tworzą je aż do jesieni. Katarzyna Laszczak
Begonie bulwiaste to jedne z najpiękniej kwitnących roślin. Można je uprawiać w ogrodach lub na balkonach i tarasach. Można ją samodzielnie wyhodować z nasion. Podpowiadamy, jak to zrobić oraz kiedy i jak sadzić bulwy begonii. Poznaj zasady jej uprawy i pielęgnacji.

Spis treści

Begonia bulwiasta to wyjątkowo piękna i atrakcyjna roślina ozdobna, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Begonie bulwiaste posiadają mnóstwo odmian w wielu kolorach (białe, różowe, czerwone, żółte i dwukolorowe), o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych oraz z płatkami prostymi, fryzowanymi lub powcinanymi.

Kwiaty begonii bulwiastych mogą być duże i okazałe lub drobne i liczne. W zależności od odmiany, mogą też posiadać zwarty, kompaktowy pokrój lub zwisające pędy. Oprócz wspaniałych kwiatów, ich ozdobą są duże, sercowate, zielone, błyszczące z wierzchu, nieco skośne liście (stąd inne nazwa begonii - „ukośnica).

Uwaga: zarówno liście jak i pędy są bardzo kruche, dlatego prace pielęgnacyjne wokół roślin należy wykonywać ostrożnie, bo łatwo można je uszkodzić.

Begonia bulwiasta: uprawa i wymagania

Begonie bulwiaste są nie tylko bardzo efektowne, ale też łatwe w uprawie, choć oczywiście mają swoje wymagania. Rośliny lubią umiarkowane ciepło i nie przepadają za ostrym słońcem, dlatego powinny rosnąć na stanowiskach półcienistych, w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH.

Begonie bulwiaste nie znoszą zalewania, gdyż łatwo gniją, ale nie lubią też suszy, dlatego należy podlewać je systematycznie, lecz umiarkowanie.

 Jeśli sadzimy je w doniczkach na balkonach czy tarasach, muszą one koniecznie mieć odpływ oraz warstwę drenażu.

Sprawdź też: Jak wyhodować i uprawiać begonię stale kwitnącą

Choroby begonii bulwiastej

Problemem w uprawie begonii może być natomiast mączniak prawdziwy, który chętnie atakuje rośliny podczas wilgotnej, chłodnej pogody. Z tego względu begonii nie należy sadzić zbyt gęsto, a w sezonie wegetacyjnym profilaktycznie opryskiwać je ekologicznymi środkami ochrony roślin (np. Target - Agricolle Spray) lub preparatami domowymi (np. wywarami lub wyciągami z cebuli, krwawnika, pokrywy czy skrzypu polnego lub preparatem z drożdży piekarskich).

Kiedy i jak sadzić bulwy begonii?

Begonie bulwiaste do uprawy można pozyskać na dwa sposoby: z bulw lub nasion. Nieco łatwiej uzyskać begonie z bulw zakupionych wiosną w centrum ogrodniczym. Nie mogą być jednak zbyt wysuszone (powinny być zdrowe i jędrne), bo wtedy nie podejmą wegetacji. Bulwy mają dość charakterystyczny kształt, gdyż są duże, płaskie i okrągłe. Z jednej strony mają niewielką wypukłość, z której w okresie wegetacyjnym wyrosną korzenie, z drugiej natomiast wgłębienie z którego rozwiną się pędy i liście.

Bulwy begonii sadzi się do doniczek na przedwiośniu (luty-marzec), umieszczając bardzo płytko w żyznym przepuszczalnym podłożu (przykrywa się ok. 0,5 cm warstwą ziemi) wgłębieniem do góry, a stroną wypukłą do dołu.

Do wiosny rośliny przechowuje się w umiarkowanie ciepłym (ok. 18-20°C), widnym pomieszczeniu, a do gruntu lub do skrzynek balkonowych sadzi po minięciu wiosennych przymrozków (druga połowa maja), gdyż nie tolerują niskich temperatur.

Pamiętajmy, że doniczka musi mieć odpływ. Unikajmy też moczenia liści i nie spryskujmy begonii wodą, bo to sprzyja rozwojowi mączniaka.
Pamiętajmy, że doniczka musi mieć odpływ. Unikajmy też moczenia liści i nie spryskujmy begonii wodą, bo to sprzyja rozwojowi mączniaka. Katarzyna Laszczak

Jak rozmnażać begonie bulwiaste z nasion?

Bardziej problematyczne jest rozmnażanie begonii z nasion, które należy wysiać do wypełnionej przepuszczalnym, wilgotnym, odkażonym podłożem skrzynki, posypać cienką warstwą odkażonego piasku (nasiona są bardzo drobne, a siewki wrażliwe na zakażenie patogenami odglebowymi), przykryć perforowaną folia i ustawić w miejscu ciemnym, ale ciepłym (ok. 20-22°). Begonie sieje się od stycznia do końca lutego.

Po wschodach folię się zdejmuje, skrzynkę ustawia w miejscu widnym i ciepłym, a siewki delikatnie, lecz systematycznie zrasza wodą. Gdy siewki podrosną, pikuje się je nawet dwukrotnie, a na miejsce stałe wysadza po minięciu wiosennych przymrozków (po 15 maja).

Sprawdź: Jak przezimować różne gatunki begonii

Begonia bulwiasta zimowanie

Begonia bulwiasta jest rośliną, która nie toleruje mrozu, dlatego zaraz po pierwszym przymrozku, gdy tylko zwarzone chłodem liście zwiędną, bulwy należy wykopać, podsuszyć w ciemnym, przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów, kwiatów i liści, ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce i przysypane torfem lub trocinami przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu (ok. 6-10°C).

Niestety, bulwy nie zawsze dobrze się przechowują i zdarza się, że wiosną nie podejmują wegetacji. Często też nie udaje się przechować bulw roślin otrzymanych z siewu, gdyż po posadzeniu do gruntu nie zdążą dostatecznie urosnąć przed nastaniem jesieni. Jeśli więc nie bardzo mamy warunki do właściwego zimowania begonii, wiosną kupmy na targu lub u producenta już kwitnące rośliny, które od razu możemy posadzić na balkonie lub w ogrodzie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl