Chaber bławatek – polny chwast o wielu zaletach
Szafirowo błękitne kwiaty chabrów bławatków zdobiące złociste łany zboża to typowy element sielskiego krajobrazu wiejskiego. I chociaż w uprawach rolniczych rośliny traktowane są jak uciążliwe chwasty, mają też sporo zalet.
Ze względu na swoje piękne kwiaty, bywają uprawiane w przydomowych ogrodach jako rośliny ozdobne. Są także wykorzystywane w bukieciarstwie, gdyż intensywny kolor ich kwiatów wspaniale kontrastuje z barwami innych roślin. Chabry bławatki to także cenione przez pszczelarzy rośliny miododajne, dające bardzo wartościowy miód.
Lecznicze właściwości chabra bławatka
Nie można również zapominać o leczniczych właściwościach bławatków, gdyż w swoich tkankach zawierają liczne substancje biologiczne czynne i należą do ścisłego grona najpopularniejszych roślin zielarskich. Surowcem leczniczym w ich przypadku są zbierane w pełnym rozkwicie koszyczki kwiatowe, a właściwie pozyskiwane z nich kwiaty brzeżne, bogate w sole mineralne (w tym głównie potas i mangan), witaminę C, śluzy, flawonoidy, glikozydy oraz związki gorczycowe i wykazujące działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeciwbakteryjne.
Na co pomaga chaber bławatek
Preparaty przygotowane z bławatka mają zastosowanie w leczeniu chorób układu moczowego oraz nerek (np. kamicy nerkowej czy stanów zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a także obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie).