Cyneraria kwitnąca zimą. Jak uprawiać te kwiaty i co zrobić, gdy przekwitną?

Katarzyna Józefowicz
Cyneraria zachwyca bogactwem kwiatów, przypominających margerytki. Roślina kwitnie późną zimą i wtedy stanowi prawdziwą ozdobę.
Cyneraria zachwyca bogactwem kwiatów, przypominających margerytki. Roślina kwitnie późną zimą i wtedy stanowi prawdziwą ozdobę. Oceanleaves - pixabay.com
Zimą i wczesną wiosną w kwiaciarniach oraz marketach pojawiają się nieduże, krzaczaste rośliny, obsypane licznymi, kolorowymi kwiatami, przypominającymi wyglądem margerytki. To cynerarie. Są one bardzo ozdobne i znajdują wielu amatorów.

Spis treści

Cyneraria lubi chłód

Cynerarii z pewnością nie można odmówić uroku, dlatego często decydujemy się na jej zakup. Jakie jest jednak nasze zdziwienie, kiedy po przyniesieniu do domu już po tygodniu lub dwóch, kwiaty tracą ładny wygląd, nowe pączki zasychają lub wcale się nie tworzą, a na roślinach pojawiają się mszyce.

Dzieje się tak, ponieważ cyneraria nie lubią ciepła i suchego powietrza, panującego w naszych mieszkaniach zimą. Zdecydowanie lepiej czują się w chłodzie, dlatego ustawione w pomieszczeniu o temperaturze 8-12°C, mogą nieprzerwanie kwitnąć nawet do 2 miesięcy (powyżej 15°C roślina ma kłopoty z zawiązaniem pąków kwiatowych).

Choć w swoim naturalnym środowisku (Wyspy Kanaryjskie) cyneraria jest rośliną wieloletnią, w naszym klimacie traktowana jest jako jednoroczna, gdyż ponowne doprowadzenie jej do kwitnienia w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Jeśli jednak posiadamy chłodną, oszkloną werandę lub oszklony balkon, gdzie uda się zapewnić cynerarii odpowiednie warunki, przez kilka tygodni będziemy mogli podziwiać ich wspaniałe kwiaty, a przecież to i tak znacznie dłużej niż w przypadku jakichkolwiek kwiatów ciętych, którymi możemy cieszyć się zaledwie przez tydzień lub dwa, a najdalej przez miesiąc (np. chryzantemy).

Cyneraria zdecydowanie lubi chłód - w niższych temperaturach może kwitnąć nawet dwa miesiące.
Cyneraria zdecydowanie lubi chłód - w niższych temperaturach może kwitnąć nawet dwa miesiące. 791101 - pixabay.com

Jak dbać o cynerarię?

Oprócz chłodu, do długiego kwitnienia cynerarie potrzebują też jasnego stanowiska z rozproszonym światłem oraz wilgotnego podłoża. Rośliny nie lubią pełnego słońca, gdyż ich kwiaty stają się wtedy blade i mniej atrakcyjne. Nie tolerują też przesuszonego podłoża, dlatego ziemia w ich doniczce powinna być stale wilgotna (ale nie mokra).

Jeśli cyneraria stoi w bardzo chłodnym miejscu (ok. 8°C), może być podlewana nieco rzadziej, natomiast jeśli znajduje się w pomieszczeniu nieco cieplejszym (12-15°), podlewanie powinno być już bardziej obfite (roślina nie lubi moczenia liści, dlatego wodę należy wlewać na podstawek). Niska temperatura, odpowiednie stanowisko i systematyczne podlewanie, to jedyne, czego cyneraria potrzebuje do długiego i obfitego kwitnienia.

Sprawdź: Jakie rośliny doniczkowe kwitną tylko raz

Odmiany cynerarii

W naszych warunkach cyneraria jest rośliną krótkowieczną, wyrzucaną zwykle zaraz po przekwitnieniu, dlatego nie musi być przesadzana, przycinana ani zasilana. Mimo swoich dość szczególnych wymagań i krótkiej żywotności, cyneraria cieszy się dużym powodzeniem. Z tego względu hodowcy wyprowadzili od niej wiele ciekawych odmian, różniących się wysokością oraz barwą kwiatów. Do najpopularniejszych należą:

  • „Magenta Bicolor” o kwiatach dwukolorowych, fioletoworóżowych z białą obwódką wewnątrz na zewnątrz,
  • „Deep Blue” o kwiatach fioletowo niebieskich z delikatną, białą nasadą płatków,
  • „Magenta” o kwiatach intensywnie fioletowych
  • „Blue” o kwiatach niebieskofioletowych.

Spotykane są też odmiany o kwiatach czerwono-białych (np. „Matador with Ring”), niebiesko-białych (np. np. „Blue with Ring), różowo-białych (np. „Carmine with Ring”), białych (np. „White”), a także ciemnoczerwonych, różowych lub białych z czerwoną bądź różową obwódką.

Cynerarie są dostępne w wielu odmianach, różniących się kolorem i wybarwieniem kwiatów.
Cynerarie są dostępne w wielu odmianach, różniących się kolorem i wybarwieniem kwiatów. Smtglbs - pixabay.com

Już nie cyneraria?

Pewien problem jest z nazwą rośliny. Zamieszanie związane z klasyfikacją botaniczną sprawiło, że powszechnie funkcjonujące nazwy czyli cyneraria, starzec popielny, popielnik czy starzec cyneraria, obecnie tak naprawdę nie są już prawidłowe. Nazwy pozostały z okresu początkowej klasyfikacji roślin, kiedy określano je jako Cineraria cruenta, a następnie jako Senecio cruentus, zaliczając do rodzaju starzec (Senecio).

Obecnie jednak ponownie zmieniono ich klasyfikację, przenosząc rośliny do rodzaju Pericallis jako Pericallis ×hybrida (są mieszańcami). Jak na razie nowa nazwa się jednak nie przyjęła i w potocznym języku roślina nadal nazywana jest cynerarią. Nie powinna być już jednak określana jako starzec, a w szczególnie starzec cyneraria (popularne rośliny rabatowe), gdyż jest to błąd, wprowadzający spore zamieszanie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl