Frezje w ogrodzie. To możliwe. Podpowiadamy, jak je uprawiać

Katarzyna Józefowicz
Uprawa frezji w ogrodzie nie jest łatwa, ale możliwe. Polecamy osobom, lubiącym ogrodnicze wyzwania.
Uprawa frezji w ogrodzie nie jest łatwa, ale możliwe. Polecamy osobom, lubiącym ogrodnicze wyzwania. Manfredrichter - pixabay.com
Frezje kojarzymy głównie z bukietów, ale te piękne kwiaty możemy też mieć w ogrodzie. Wymagają wprawdzie troskliwej opieki, ale możemy potraktować je jako ogrodnicze wyzwanie.

Frezje – piękne, lecz kapryśne

Piękne i kolorowe frezje możemy spotkać w kwiaciarniach i w szklarniach, rzadko natomiast natkniemy się na nie w ogrodzie. Przyczyną takiej sytuacji są dość szczególne wymagania tych roślin oraz ich wrażliwość na niekorzystne warunki klimatyczne. Choć frezje to rośliny kapryśne, a ich uprawa nie jest łatwa, warto poszukać odmian, które będziemy mogli posadzić w ogrodzie.

Znajdziemy je wśród mieszańców, nazywanych frezjami ogrodowymi (Freesia x hybrida), które nadają się do sezonowej uprawy w gruncie podobnie jak dalie i mieczyki. Wprawdzie one także będą wymagają troskliwej opieki, ale w ogrodzie poradzą sobie lepiej od starszych, bardziej wrażliwych odmian.

Frezje to kolorowe i pachnące kwiaty, które przed laty były bardzo popularne w kwiaciarniach.
Frezje to kolorowe i pachnące kwiaty, które przed laty były bardzo popularne w kwiaciarniach. Manfredrichter - pixabay.com

Główną ozdobą frezji są duże, dzwonkowate kwiaty, zebrane na szczycie nagiego, sztywnego pędu w rodzaj jednostronnego, wygiętego kłosa. Kwiaty pojawiają się na pędach latem (w czerwcu-lipcu) i nadają się zarówno do dekoracji rabat jak i na kwiat cięty. Pędy kwiatowe, podobnie jak zielone, mieczowate liście, wyrastają z podziemnej bulwy, która może pozostać w ogrodzie od wiosny do jesieni.

Cykl rozwojowy frezji

Decydując się na gruntową uprawę frezji, musimy pamiętać, że roślina ma dość szczególne wymagania i tylko po ich spełnieniu będzie bujnie kwitła. W naturze rośliny przechodzą w roku dwa okresy: suchy i gorący oraz chłodny i wilgotny. Pierwszy z nich to dla frezji czas spoczynku, w drugim rośliny zaczynają się rozwijać i kwitnąć. Ten naturalny cykl rozwojowy powinien być dla nas wskazówką, pomagającą zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawy.

Frezje pochodzą z południowych krańców Afryki i mają dość specyficzne wymagania. Potrzebują zróżnicowanych temperatur i dużo światła.
Frezje pochodzą z południowych krańców Afryki i mają dość specyficzne wymagania. Potrzebują zróżnicowanych temperatur i dużo światła. Ftanuki - pixabay.com

Kupujemy bulwy frezji

Naszą przygodę z frezjami powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiednich bulw. Najlepsze do uprawy w ogrodzie będą duże, zdrowe bulwy, zakupione w renomowanej firmie lub u sprawdzonego sprzedawcy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostały odpowiednio przygotowane (zaprawione przed chorobami i szkodnikami) i w uprawie nie przysporzą nam większych problemów.

Warto też zwrócić uwagę, czy bulwy były wcześniej preparowane czyli poddawane specjalnym zabiegom z wykorzystaniem różnych temperatur, dzięki czemu posadzone w ogrodzie wcześniej i obficiej zakwitną.

Przed zakupem bulw dobrze jest również sprawdzić ich wrażliwość na wysoką temperaturę podłoża (bardziej tolerancyjne w tym zakresie są nowe odmiany np. „Rapid Yellow”, „Rapid Red”), gdyż ma to duży pływ na rozwój i kwitnienie roślin (bulwy starszych odmian posadzone do gruntu w okresie zbyt ciepłym mogą nie zakwitnąć).

Frezje uprawia się z bulw, sadzonych przy odpowiedniej temperaturze powietrza i gleby.
Frezje uprawia się z bulw, sadzonych przy odpowiedniej temperaturze powietrza i gleby. Utroja0 - pixabay.com

Kiedy sadzić frezje w ogrodzie

Frezje ogrodowe najlepiej rozwijają się przy sporej ilości światła oraz umiarkowanej temperaturze (ok. 15-17°C). Na wczesnym etapie rozwoju nie lubią nadmiernego ciepła, szczególnie w podłożu (temperatura gleby nie powinna być wyższa niż 17°C), ale też nie tolerują chłodu (temperatura nie może spadać poniżej 6°C), dlatego uchwycenie właściwego momentu na ich posadzenia w ogrodzie jest jednym z kluczowych czynników, odpowiadających za powodzenie uprawy.

Bulwy frezji sadzi się w ogrodzie od końca kwietnia do początku maja, wcześniej śledząc prognozy pogody (po posadzeniu należy chronić je przed przymrozkami).

Frezje można również  wsadzić do doniczki wczesną wiosną i ustawić ją w chłodnym i jasnym miejscu (np. chłodnym garażu, pomieszczeniu gospodarczym itp.). W kwietniu-maju przenosimy je do ogrodu.

Jak uprawiać frezje w ogrodzie

Dla frezji należy wybrać miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną i lekko wilgotną, o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Frezje bardzo źle znoszą suszę, ale nie tolerują też zalania, dlatego w ciągu całego sezonu należy je systematycznie, ale umiarkowanie podlewać.

Kiedy rośliny zdążą się już zadomowić i zaczną tworzyć pędy kwiatowe, stają się mniej wrażliwe na podwyższone temperatury, dlatego mogą kwitnąć przez całe lato.

W tym czasie głównymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jakich oczekują jest podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie i ściółkowanie. Odmiany o wyższych pędach kwiatowych będą też wymagały podpór.

Kiedy w drugiej połowie lata kwitnienie frezji dobiegnie końca, ich liście zaczną stopniowo zasychać (koniec września - październik). Wtedy bulwy należy wykopać, oczyścić i podsuszyć w ciepłym miejscu, a następnie przechować je przez zimę w pomieszczeniu o temp. ok. 10-15°C. Prawidłowe przechowywanie bulw wymaga jednak zastosowania specjalnych zabiegów i w amatorskich warunkach może się nie udać, dlatego na wszelki wypadek warto każdego roku zaopatrzyć się w nowe sadzonki.

Frezje można też sadzić w doniczkach na balkonach i tarasach. Łatwiej wtedy spełnić ich wymagania.
Frezje można też sadzić w doniczkach na balkonach i tarasach. Łatwiej wtedy spełnić ich wymagania. Manfredrichter - pixabay.com

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie