Geranium, czyli anginka: jak uprawiać ją w domu i na co pomaga

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Geranium zwane anginką było kiedyś bardzo popularne. Warto przypomnieć sobie o tej roślinie, bo ma wiele zastosowań, również leczniczych.
Geranium zwane anginką było kiedyś bardzo popularne. Warto przypomnieć sobie o tej roślinie, bo ma wiele zastosowań, również leczniczych. Katarzyna Laszczak

Geranium podobne jest do pelargonii. Roślina ta pachnie, jak cytrynka, a do tego zwalcza wirusy i bakterie. Dowiedz się więcej na temat anginki. Piszemy o tej domowej roślinie.

To roślina niczym lekarstwo, chociaż pachnie owocowo, cytrynowo z nutą różaną. Jest rośliną wieloletnią. Wiosną i latem można ją uprawiać w ogrodzie, a jesienią i zimą, a właściwie przez cały rok – w warunkach domowych.

Geranium jak szorstka pelargonia

Anginka jest podobna do pelargonii, a to dlatego, że należy do tej samej rodziny roślin. Anginka to pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens), a właściwie różne mieszańce i kultywary tej rośliny. Inna jej nazwa to pelargonia szorstka, ponieważ jej listki są pokryte włoskami i szorstkie w dotyku. Wytwarza zielone lub jasnozielone liście, które są mocno powycinane. Wyrastają z pędu na długich ogonkach i rozchodzą się jak gałązki. Na górze łodyg pojawiają się drobne kwiatki, jednak w domowych warunkach anginka nie zawsze zakwita.

Liście anginki wytwarzają olejki eteryczne, od których bierze się charakterystyczny zapach rośliny, a także jej właściwości zdrowotne. Te olejki są także pozyskiwane na skalę przemysłową - można je kupić pod nazwą olejek geraniowy. W domu przydatna jest jeszcze jedna cecha tej rośliny: geranium odstrasza komary.

Geranium zwane anginką jest dość łatwe w uprawie i udaje się nawet "początkującym".
Geranium zwane anginką jest dość łatwe w uprawie i udaje się nawet "początkującym". Michał Laszczak

Anginka jak lekarstwo

Anginka – jak nazwa wskazuje – pomaga wyleczyć z anginy. Kto ma katar, kaszel i inne objawy przeziębienia, też powinien zaopatrzyć się choćby w olejki eteryczne na bazie geranium. Roślina ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wzmacnia odporność, usprawnia drogi oddechowe.

Wyciągi z geranium i kosmetyki z anginką w składzie dobrze wpływają na cerę, zapewniając jej elastyczność i gładkość. Pomagają pozbyć się trądziku młodzieńczego, wyprysków i liszaju. Paniom, skarżącym się na cellulit, też przydadzą się takie kosmetyki. Kobietom przechodzącym menopauzę warto polecić olejek geraniowy. Wdychanie naparu z anginki albo picie takiej herbatki powoduje, że człowiek się wycisza, ustępują również nerwobóle i bóle menstruacyjne.

Uprawa geranium

Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych. – Najlepiej rośnie jednak, jeżeli ziemia jest przepuszczalna – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Można ją sadzić w uniwersalnej ziemi do kwiatów, ale to podłoże warto przemieszać z garścią żwiru lub grubego piasku. W doniczce koniecznie powinien być odpływ, a na dnie przyda się warstwa drenażu. Anginka nie lub stojącej wody.

Liście anginki czyli geranium zawierają olejki eteryczne. Mają one charakterystyczny zapach i wiele pożytecznych właściwości.
Liście anginki czyli geranium zawierają olejki eteryczne. Mają one charakterystyczny zapach i wiele pożytecznych właściwości. _Alicja_ - pixabay.com

Rozmnażanie anginki

Ten zabieg to prosta sprawa. – Trzeba jedynie lekko oderwać gałązki i wstawić je do szklanki z wodą – kontynuuje ogrodnik. – Gdy po kilku dniach zobaczymy korzenie, można już roślinę wsadzić do gleby. Samo miejsce odrywania gałązek ma znaczenie. – Gdy odrywamy je z góry, z wierzchołka, dolna część rośliny bardziej się rozrasta – zauważa nasz ekspert.

Geranium będzie lepiej rosło, jeżeli zapewnimy mu dużo światła, więc warto postawić doniczkę na parapecie w pomieszczeniach, w jakich okna wychodzą na wschód albo południe. – Jak każda roślina, tak i anginka lubi podlewanie, ale nie należy z nim przesadzać, bo może zacząć gnić – dodaje ogrodnik. – W przypadku geranium krótkotrwała susza nie powinna mu zaszkodzić. Może nawet wzmocnić anginkę.

Zrób sobie nalewkę z anginki

Jak przygotować nalewkę z anginki? 4 łyżki stołowe posiekanych liści geranium z łodygami wsyp do butelki lub słoika i zalej wódką (pół litra). Można dodać łyżeczkę cukru (ale nie trzeba). Zamknij butelkę i potrząśnij solidnie. Odstaw w ciemne miejsce. Po 10–12 dniach nalewka powinna być gotowa. Przyda się w okresie jesienno-zimowym. Kilka kropel dodanych np. do herbaty sprawi, że przeziębienie nam nie będzie groźne, ucho nie będzie bolało, a nerwobóle ustąpią.

W domu anginka rzadko zakwita, bo do wytworzenie kwiatów potrzebuje okresu przechłodzenia. Jej kwiaty kształtem przypominają pelargonie, ale są drob
W domu anginka rzadko zakwita, bo do wytworzenie kwiatów potrzebuje okresu przechłodzenia. Jej kwiaty kształtem przypominają pelargonie, ale są drobne. Katarzyna Laszczak

Dowiedz się więcej: Jak i na co stosować anginkę[/b]

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie