Gliniasta ziemia w ogrodzie – co z nią zrobić i co na niej posadzić

Katarzyna Józefowicz
Gliniasta ziemi niby jest zasobna w składniki mineralne, ale rośliny nie są w stanie z nich korzystać. Dlatego, jeśli jest w ogrodzie, warto poprawić jej stan, albo wybrać specyficzne gatunki roślin.
Gliniasta ziemi niby jest zasobna w składniki mineralne, ale rośliny nie są w stanie z nich korzystać. Dlatego, jeśli jest w ogrodzie, warto poprawić jej stan, albo wybrać specyficzne gatunki roślin. Anaterate - pixabay.com
Gliniasta ziemia nie jest zbyt korzystna dla roślin. Jeśli występuje w naszym ogrodzie, mamy dwa wyjście – poprawić jej jakość, albo posadzić rośliny, które dobrze na niej rosną.

Jakie właściwości ma gliniasta ziemia i jak ją rozpoznać

Jednym z typów gleby, spotykanych w ogrodach, jest gleba gliniasta. Taka ziemia charakteryzuje się zbitą konsystencją i sporą wilgotnością, a do tego jest ciążka, słabo napowietrzona i zimna. Zawiera wprawdzie dużo cennych związków mineralnych, ale rośliny nie mogą z nich skorzystać, ponieważ ich system korzeniowy gnije lub dusi się w mokrej, zbitej ziemi. Gleba gliniasta jest też niebezpieczna dla roślin w okresie suszy, gdyż pozbawiona wody szybko twardnieje i pęka.

Ten typ gleby rozpoznamy po tym, że po wzięciu w rękę i ściśnięciu, łatwo zbije się w grudkę i pozostawi na dłoni brudne ślady (test przeprowadza się na wilgotnej ziemi).

Zobacz, jakie rośliny posadzić na gliniastej ziemi

Rozluźnienie gliniastej gleby najważniejsze

W ogrodzie ziemia gliniasta to spory problem, ale istnieją sposoby, aby sobie z nim poradzić. Taką ziemię przede wszystkim należy rozluźnić, gdyż dzięki temu poprawi się jej struktura, przepuszczalność oraz stosunki powietrzno-wodne. Luźniejsze podłoże będzie też szybciej się nagrzewało i gromadziło mniej wody. Znajdzie się w nim również więcej powietrza, dzięki czemu korzenie roślin oraz pożyteczne mikroorganizmy będą miały lepsze warunki do rozwoju.

Do rozluźnienia gleby gliniastej przyda się gruboziarnisty piasek, który za pomocą glebogryzarki trzeba dobrze wymieszać z ziemią na głębokości co najmniej dwudziestu centymetrów (ręczne mieszanie gleby z piaskiem za pomocą szpadla lub wideł, jest bardzo pracochłonne i może sprawdzić się jedynie na bardzo małych kawałkach gruntu).

Dodanie do podłoża piasku, poprawi jego strukturę i przepuszczalność, ale przy okazji zmniejszy żyzność, dlatego oprócz piasku do gleby należy także dodać nawóz organiczny np. w postaci dobrze rozłożonego kompostu lub obornika (obornik stosuje się wyłącznie jesienią).

Nawozy organiczne najlepiej od razu wymieszać z piaskiem w stosunku 2:1, a następnie rozłożyć na glebie (warstwa mieszanki powinna wynosić ok 10 cm) i dokładnie, ale niezbyt głęboko wymieszać z podłożem.

Co jeszcze poprawi jakość gliniastej ziemi

W poprawieniu jakości gleby gliniastej pomogą również nawozy zielone (np. wyka, łubin żółty i niebieski). Po przekopaniu ich z podłożem, rozluźnimy glebę i wzbogacimy ją w substancje organiczne oraz azot. Na poprawę struktury gleby gliniastej, korzystnie wpłynie też przekopanie jej jesienią i pozostawienie na zimę w tzw. „ostrej skibie”.

O czym pamiętać, przy zakładaniu ogrodu

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawienie jakości gleby gliniastej najlepiej przeprowadzić przed założeniem ogrodu i powtarzać systematycznie co kilka lat. Nie będzie to zbyt skomplikowane na stanowisku zajmowanym przez rośliny jednoroczne, które po zakończeniu sezonu pozostawiają po sobie pustą przestrzeń. Znacznie trudniej będzie natomiast wykonać takie zabiegi na rabacie, na której rosną gatunki wieloletnie. Jeśli więc na glebie gliniastej chcemy założyć ogród bylinowy, lepiej od razu wybierzmy rośliny, które poradzą sobie w na takim podłożu.

Rośliny wieloletnie, które dobrze rosną na gliniastej ziemi

Odpowiednie do posadzenia na glebie gliniastej będą głównie rośliny zasiedlające tereny zalewowe, okolice dużych zbiorników wodnych lub środowiska błotniste. Aby im trochę pomóc, na dnie wykopanego pod nie dołka możemy ułożyć warstwę drenażu z piasku, która ułatwi korzeniom oddychanie i odprowadzi nadmiar wody.

Do grona gatunków, które możemy posadzić na glebach gliniastych zaliczają się między innymi:

 • języczka pomarańczowa,
 • pełnik chiński i ogrodowy,
 • krwawnica pospolita,
 • bodziszek błotny,
 • lobelia szkarłatna,
 • sit rozpierzchły,
 • wiązówka błotna,
 • manna mielec,
 • rdest wężownik,
 • kosaciec żółty,
 • guzikowiec zachodni,
 • cyprysik tępołuskowy i Lawsona.

Sposób na warzywnik

Na gliniastej glebie możemy też założyć warzywnik. Chcąc jednak doczekać się obfitych plonów, rośliny powinniśmy uprawiać na podwyższonych grządkach lub w specjalnych skrzyniach, wypełnionych dobrej jakości ziemią. Przed ich założeniem, warto wykonać też izolację między dobrą ziemią, a glebą gliniastą np. w postaci warstwy piasku lub żwiru.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl