Jabłoń ozdobna, czyli rajska. Jak ją uprawiać

Izabella Sieńko-Holewa
Jabłonie ozdobne sadzimy przede wszystkim dla ich pięknych kwiatów.
Jabłonie ozdobne sadzimy przede wszystkim dla ich pięknych kwiatów. Sweetaholic - pixabay.com
Jabłoń ozdobna kwitnie w tym samym terminie, co jej odmiany owocowe. Sadzimy ją jednak nie dla smacznych jabłek, ale dla pięknych kwiatów.

Jabłonie dla pięknych kwiatów i owoców

Pewne odmiany jabłoni ozdobnych kwitną biało, choć najwięcej jest tych o kwiatach różowych, czerwonych i purpurowych. Pąki kwiatowe mogą się pojawić już pod koniec kwietnia, ale zazwyczaj rozwijają się na początku maja i zdobią drzewo co najmniej dwa tygodnie.

Długie i obfite kwitnienie jest tym cenniejsze, że jabłonie późno wypuszczają liście – jest ich na początku maja tak mało, że giną w gęstwinie kolorowych płatków. Za to gdy już się rozwiną, są niejednokrotnie równie piękne, jak kwiaty – u wielu odmian pochodzących od jabłoni purpurowej (Malus purpurea) liście mają barwę ciemnowiśniową (Royalty, Lemonei, Eleyi, Hopa i Ola).

Równie dekoracyjne są owoce, przypominające małe wisienki. Mogą być ciekawie wybarwione i długo utrzymują się na gałęziach, często do późnej jesieni, a nawet przez zimę. W dodatku rajskie jabłuszka świetnie nadają się na różne przetwory. Są bogate w witaminę C.

Wymagania jabłoni ozdobnych

Aby się dobrze rozwijać, jabłonie ozdobne potrzebują dużo słońca i przestrzeni, ale niższe odmiany można sadzić nawet w małych ogródkach. Drzewa te urosną prawie na każdej glebie, nie lubią tylko bardzo gliniastego i zwięzłego podłoża, a na piaskach wymagają częstszego podlewania i nawożenia, zwłaszcza gdy są młode.

Owoce rajskie jabłoni świetnie nadają się na różne przetwory (zawierają dużo witaminy C). Wyglądają też dekoracyjnie.
Owoce rajskie jabłoni świetnie nadają się na różne przetwory (zawierają dużo witaminy C). Wyglądają też dekoracyjnie. _Alicja_ - pixabay.com

Jak pielęgnować jabłonie ozdobne

Zasilamy je dwa razy w roku – wczesną wiosną i na początku lata – rozsypując w pobliżu pnia azofoskę lub inny nawóz wieloskładnikowy. Drzew praktycznie się nie przycina, poza cięciami sanitarnymi – usuwaniem uschniętych i nadłamanych gałęzi. Uwaga! Jabłonie, szczególnie te sadzone po kilka egzemplarzy i rosnące w cieniu, są wrażliwe na parcha, chorobę pochodzenia grzybowego. Jej objawy to oliwkowe plamy na liściach, z czasem brązowiejące i zasychające. Rozprzestrzenianiu się grzyba sprzyjają częste wiosenne i letnie deszcze. Można go zwalczać takimi środkami, jak Miedzian 50WP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl