Jagoda kamczacka - majowy przysmak z ogrodu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jagoda kamczacka (wiciokrzew kamczacki) jest jednym z ulubionych owoców dzieci. Jej granatowe, podłużne, słodko-kwaśne owoce zbierać można często już w połowie maja.

Jagody są soczyste, a przy tym bardzo zdrowe. Dojrzewają stopniowo, świetnie smakują na surowo, ale dobrze sprawdzają się również jako dodatek do deserów i przetworów: soków, konfitur, dżemów. Można je również mrozić.

owoce jagody kamczackiej

Roślina ładnie wygląda podczas kwitnienia, które przypada zwykle na początek kwietnia. Później zdobią ją efektowne, zwisające jagody oraz ciemnozielone liście, które utrzymują się aż do października. Krzewy są niezbyt wysokie - dorastają do 1,5 m; są zwarte, o niemal kulistym pokroju. Egzotyczne pochodzenie rośliny wpływa na jej odporność. Krzewy wytrzymują susze oraz nawet najsilniejsze mrozy (do - 45º), a kwiaty - silne przymrozki (do - 8ºC). Ma małe wymagania, chociaż za regularne nawożenie odwdzięcza się lepszym zbiorem - z wyrośniętego krzewu zebrać można nawet 6 kg owoców. Decydując się na uprawę jagody kamczackiej, warto posadzić przynajmniej
3 rośliny - krzyżowe zapylenie sprawia, że owoców jest więcej i są dorodniejsze.
Dojrzałe owoce jagody kamczackiej zawierają wiele składników biologicznie aktywnych,
o własnościach wzmacniających, antyseptycznych i odtruwających organizm. Są cennym źródłem witamin (m.in. A, C, E) oraz substancji aktywnych biologicznie korzystnie wpływających na organizm człowieka. Owoce są również dobrym źródłem ważnych pierwiastków: żelaza, jodu, miedzi.
Spożywanie owoców działa ogólnie wzmacniająco na organizm, eliminuje przeziębienie i grypę, działa hamująco na rozwój bakterii i wirusów, a nawet odtruwa organizm z toksyn, metali ciężkich oraz leków. Uważa się, że włączanie do diety jagód kamczackich może pomagać w walce z chorobami nowotworowymi i starzeniem się organizmu oraz poprawiać potencję. Co ciekawe, przetwory z jagody kamczackiej zachowują nawet do 80% cennych związków zawartych w świeżych owocach. Tradycyjna medycyna ludowa zachęca do spożywania owoców jagody kamczackiej, gdyż wzmacniają naczynia krwionośne, hamują krwotoki i obniżają ciśnienie krwi. Stosuje się je także w przypadku dolegliwości żołądkowych lub niestrawności.
Ładny pokrój roślin w połączeniu z bardzo skromnymi wymaganiami sprawia, że jagoda kamczacka jest idealną rośliną dla początkujących ogrodników. Nie wymaga ochronnych oprysków ani okrywania na zimę. Obficie owocując wabi do ogrodu śpiewające ptaki - świetnie nadaje się więc do stworzenia w ogrodzie naturalnego zakątka.

Jagoda kamczacka wchodzi w skład grupy MOCOWOC, kolekcji roślin owocowych o działaniu leczniczym oferowanych przez szkółkę Grąbczewscy w Runowie. Krzewy sprzedawane są w dużych donicach o pojemności 5 l, dzięki czemu szybciej mogą się przyjąć i zacząć owocować.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl