Jak chronić owoce na drzewach i krzewach przed ptakami

Katarzyna Józefowicz
Siatka to jeden ze sposobów zabezpieczenia owoców przed ptakami. Musi być ona jednak starannie założona.
Siatka to jeden ze sposobów zabezpieczenia owoców przed ptakami. Musi być ona jednak starannie założona. Stanisława Laszczak
Ptaki w ogrodzie są pożyteczne i dają wiele radości. Ale kiedy dojrzewają owoce, mogą uczynić w nich prawdziwe spustoszenie. Podpowiadamy, jak ochronić plony przed ptakami.

Ptaki - nasi sprzymierzeńcy z ap

Pomimo iż ptaki to zwierzęta bardzo pożyteczne, czasami ich obecność na działce może być nieco kłopotliwa. Większość ptaków spotykanych w ogrodach żywi się głównie owadami, nasionami lub niejadalnymi dla nas owocami (np. ognika, ligustru, czarnego bzu), ale niektóre szczególnie upodobały sobie owoce uprawiane przez nas na własne potrzeby.

Przysmakiem ptaków są przede wszystkim czereśnie i słodkie wiśnie, ale też truskawki, borówki i winogrona, dlatego trudno się dziwić, że w okresie owocowania drzew i krzewów nie jesteśmy zadowoleni z obecności ptaków w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że mogą być dla nas kłopotliwe najwyżej przez 4-5 tygodni w roku (podczas owocowania drzew i krzewów), a przez resztę miesięcy są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z groźniejszymi i bardziej uciążliwymi szkodnikami jakimi są pędraki, mszyce, gąsienice i inne owady, zjadające nasze rośliny.

Zamiast więc wypędzać ptaki z ogrodu, a co gorsza je zabijać, postarajmy się ochronić przed nimi nasze plony.

Siatki zabezpieczające przed ptakami

Najpowszechniejszą i jednocześnie najbardziej skuteczną metodą zabezpieczenia owoców przed ptakami są siatki, które można obecnie nabyć niemal w każdym centrum ogrodniczym, a nawet w Internecie. Siatki są lekkie, wodoodporne i wielosezonowe, dlatego są ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem. Mają kilka grubości oczek, dlatego można dobrać ich gęstość do indywidualnych potrzeb.

Siatki zakłada się bezpośrednio na koronę drzewa lub krzewu (np. zgodnie z załączoną instrukcją) bądź rozciąga na lekkiej konstrukcji, wykonanej np. z bambusowych tyczek lub aluminiowych prętów.

W podobny sposób zabezpiecza się przed ptakami truskawki, rozciągając nad zagonami siatkę o odpowiedniej grubości oczek.

Instalując siatki musimy jednak pamiętać, aby robić to dokładnie, gdyż ptaki wykorzystają każdą sposobność (m.in.: prześwity, wolne przestrzenie lub inne słabe punkty osłony), aby dostać się do smakowitych owoców. Ponadto w luźną siatką ptaki mogą się zaplątać. Starajmy się ją dobrze naciągnąć i sprawdzajmy regularnie, czy jakiś ptak nie wplątał się w nią.

Odstraszamy ptaki od owocowych drzew i krzewów

Dobrze założona siatka, to najlepsza ochrona przed ptakami, jednak nie wszędzie można ją łatwo zamontować. Rozciągnięcie jej nad zagonami truskawek czy niskimi krzewami nie będzie dużym problemem, ale instalacja na drzewie, szczególnie dużych rozmiarów, może stanowić spore wyzwanie.

W takiej sytuacji warto spróbować innych metod odstraszania ptaków. Jednym z bardziej skutecznych jest instalacja na drzewie lub w jego pobliżu specjalnych odstraszaczy dźwiękowych wyposażonych w czujniki ruchu i emitujących głos drapieżnego ptaka lub odstraszaczy ultradźwiękowych, wydających dźwięki nieprzyjemne dla ptaków, ale niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Decydując się na takie urządzania należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być uciążliwe nie tylko dla ptaków, ale też  dla naszych sąsiadów (na małych obszarach lub terenach gęsto zaludnionych nie powinno się stosować bardzo głośnych odstraszaczy np. hukowych lub niektórych dźwiękowych).

Inne sposoby odstraszania ptaków

Efekt, jaki dają odstraszacze dźwiękowe można wzmocnić, przywiązując do gałęzi hologramowe, odblaskowe sylwetki sowy, drewniane lub plastikowe imitacje drapieżnych ptaków w postaci atrap, modeli i makiet, bądź balony z wizerunkiem dużego oka lub ptasiej głowy.

Atrapy drapieżnych ptaków pomogą odstraszyć skrzydlatych amatorów owoców.
Atrapy drapieżnych ptaków pomogą odstraszyć skrzydlatych amatorów owoców. Jula

Dobry efekt daje też przywiązanie do gałęzi błyszczących przedmiotów (np. kawałków folii aluminiowej, starych płyt CD, foli hologramowych np. z wizerunkiem oczu) lub jaskrawych, kolorowych wstążek, które połyskując w słońcu lub powiewając na wietrze, będą odstraszać skrzydlatych amatorów naszych owoców.

Wszystkie mechaniczne odstraszacze należy zamontować na ok. tydzień przed rozpoczęciem dojrzewania owoców i zdjąć natychmiast po zbiorach, aby ptaki nie miały czasu się z nimi oswoić.

Zadbaj o inne owoce dla ptaków

Pewnym wyjściem z sytuacji może być też sadzenie w pobliżu drzew i krzewów owocowych takich roślin, które w podobnym czasie wydają owoce atrakcyjne dla ptaków, ale niezbyt przydatne dla nas (np. śliwa wiśniowa inaczej ałycza, świdośliwa, bez koralowy). Może się bowiem okazać, że ptaki zwabione licznymi i łatwiej dostępnymi owocami krzewów ozdobnych, przestaną się interesować owocami w naszym sadzie lub jagodniku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl