Jak uprawiać aloes i jakie ma on zastosowanie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Aloes "rośnie sam" i nie ma prawie żadnych wymagań. Za to można go wykorzystać do leczenia uszkodzeń skóry. Ale lista jego właściwości zdrowotnych na tym się nie kończy.
Aloes "rośnie sam" i nie ma prawie żadnych wymagań. Za to można go wykorzystać do leczenia uszkodzeń skóry. Ale lista jego właściwości zdrowotnych na tym się nie kończy. WandererCreative - pixabay.com

Aloes to dobra roślina dla zapracowanych i zajętych. Wymaga minimalnej opieki i dobrze znosi przesuszenie.

Jak uprawiać aloes

Aloesy są sukulentami, które magazynują wodę w liściach. Pochodzą z gorących regionów – Afryki, Madagaskaru i Półwyspu Arabskiego. Dostosowanie do tamtejszych warunków naturalnych sprawia, że w domowej uprawie nie są wymagające. Potrzebują słońca i niewielkich ilości wody.

Aloes powinien znajdować się w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu – może to być parapet okna, a latem – taras lub balkon. Trzymając aloesy na zewnątrz trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed deszczem.

Zimą aloes powinien mieć niższą temperaturę – ok. 10°C. Po pobycie w chłodzie roślina zakwitnie. Aloes wymaga podlewania mniej więcej raz w tygodniu, choć chwilowe przesuszenie mu nie szkodzi. Gorzej znosi nadmiar wody. Dlatego ziemia w doniczce powinna mieć dobry drenaż (żwirek czy keramzyt na dnie), a woda nie powinna stać w podstawce. Jako ziemię możemy wykorzystać specjalną, przeznaczoną dla sukulentów, albo uniwersalną, z domieszką piasku i gliny.

Nawożenie aloesu powinno odbywać się w okresie wegetacji (czyli od wiosny do jesieni). Można stosować rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do kaktusów i sukulentów.

Odmiany aloesu
Ozdobą aloesu są przede wszystkim jego mięsiste liście, o brzegach ząbkowanych i ostro zakończonych. Najbardziej popularny jest aloes zwyczajny (Aloe vera), kwitnący na żółto. Ciekawą odmianą jest aloes pstry (Aloe variegata), o biało nakrapianych liściach. Bardzo okazały jest też aloes drzewiasty (Aloe arborescens), wytwarzający czerwone, rurkowate kwiaty. Z kolei aloes ościsty (Aloe aristata) charakteryzuje się liśćmi, pokrytymi jasnymi guzkowatymi kolcami.

Aloes dobry na wszystko

Poza walorami dekoracyjnymi, wiele odmian aloesu ma właściwości lecznicze. Jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Aloes zawiera bogactwo witamin, minerałów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Działa antybakteryjnie i antywirusowo, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran i oparzeń, a także poprawia stan skóry.

Sok z aloesu ma także korzystny wpływ na układ trawienny (poprawia trawienie, działa żółciopędnie i przeczyszczająco; wspomaga odchudzanie). Aloes działa także dobrze na układ krwionośny (reguluje ciśnienie) i obniża poziom cukru we krwi. Do jego potwierdzonych zalet należy też działanie wzmacniające i przeciwzapalne, wzmacnia nawet odporność organizmu na stres.
W warunkach domowych bez problemu możemy wykorzystać np. kompres z aloesu (na rany i oparzenia) - wystarczy do tego ścięty liść aloesu, który przecinamy i przykładamy do uszkodzenia.

 UWAGA! nie należy stosować nierozcieńczonego soku, czy okładów z liści u małych dzieci – może powodować silne podrażnienia. Na wyciągi z aloesu powinny także uważać kobiety w ciąży i karmiące matki. Należy także przestrzegać zalecanych dawek, bo długotrwałe ich przekraczanie może mieć negatywne skutki.

Jak rozmnażać i przesadzać aloes

Rozmnażanie aloesu jest łatwe. Można zasiać nasiona w wilgotnej, piaszczystej ziemi, choć szybkie i skuteczne jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe. Sadzonki możemy też uzyskać z liści i wierzchołków roślin - i jest to najbardziej skuteczna metoda. Sadzonki należy umieścić w piaszczystym, wilgotnym podłożu, a po kilku tygodniach (4-6) powinny się ukorzenić.

Przesadzanie aloesu zależy od wieku rośliny – młode przesadzamy co rok, starsze co dwa-trzy lata. Rozmnażanie i przesadzanie aloesu powinniśmy przeprowadzać wiosną.

W naturalnych warunkach aloesy prezentują się bardzo okazale.
W naturalnych warunkach aloesy prezentują się bardzo okazale. 75Eisbaer - pixabay.com

Na co może chorować aloes

Aloes jest rośliną raczej odporną. Możemy mu zaszkodzić nadmiernie go podlewając – wtedy na liściach pojawią się brązowe plamy. Po przeniesieniu aloesu na zewnątrz może się pojawić zaczerwienienie liści – to reakcja na zmianę warunków, która powinna ustąpić samoczynnie. Aloes jest narażony na działanie szkodników, szczególnie mogą go atakować przędziorki i mszyce.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl