Miechunka zwana także peruwiańską wiśnią, a także garliczką i pęcherznicą, jest rośliną psiankowatą, pochodzącą z Ameryki Południowej. Jest uprawiana w ogrodach, jednak dość często dziczeje i czasem można ją już spotkać w Polsce, rosnącą dziko. Sztywne łodygi miechunki wyrastają na wysokość 1-2 metrów i pokryte są delikatnymi, jajowatymi listkami. Kwiaty miechunki umieszczone są w małych kielichach kwiatowych, a swym wyglądem przypominają owoce wiśni.
Uprawa miechunki
Miechunki są roślinami wieloletnimi, jednak są wśród nich gatunki nieodporne na mróz i te są uprawiane w Polsce jako rośliny jednoroczne. Odpowiadają im dobrze nasłonecznione miejsca, a także duża wilgotność podłoża. Rośliny te nie mają zbytnich wymagań glebowych, dobrze wzrastają w podłożach żyznych, a nawet piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe.
Miechunki wysiewamy z nasion w warunkach szklarniowych na przełomie marca i kwietnia. Tym sposobem, zabezpieczymy młode rośliny przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. W maju, gdy zanikną wiosenne przymrozki, miechunki możemy przenieść do ogrodu. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu, które powinno być nasilone w okresie wzrostu owoców.
Miechunki rozdęte można też rozmnażać przez podział kłączy - zwykle same dość intensywnie rozrastają się.
Odmiany miechunki
Miechunka ma kilka gatunków, jednak szczególną popularnością cieszą się trzy z nich - miechunka peruwiańska, miechunka rozdęta oraz miechunka pomidorowa zwana tomatillo.
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska (Physalis peruviana) – uprawiana, trochę wbrew nazwie, głównie w Chile i Wenezueli. Miechunka peruwiańska jest rośliną jadalną, wyrastającą na wysokość jednego metra. W jej jasnożółtych kielichach kwiatowych tworzą się, kwaskowate, pomarańczowożółte, jadalne owoce, które zbiera się do wczesnej jesieni (koniecznie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków).
Ususzone owoce miechunki peruwiańskiej często porównywane są do rodzynek, dlatego w Polsce roślinę tę można spotkać pod nazwą rodzynek brazylijskich lub rodzynek peruwiańskich. Otoczki nasion nie są tak dekoracyjne, jak u miechunki rozdętej.
Miechunka rozdęta
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) – jest gatunkiem wieloletnim o cenionych walorach ozdobnych. W sprzyjających warunkach, osiąga wysokość jednego metra, a w kwietniu wytwarza białe kwiaty. We wnętrzu kielicha kwiatowego wykształcają się niewielkie, jagodowate owoce, otoczone efektowną, pomarańczowo-czerwoną osłonką. Owoce miechunki rozdętej zdobią rośliny aż do pierwszych przymrozków, stanowiąc estetyczną dekorację aż do późnej jesieni.
Owoce miechunki rozdętej również są jadalne, mają nawet pewne właściwości lecznicze, m.in. przeciwzapalne i oczyszczające (są moczopędne), regulują też przemianę materii. Jednak w celach leczniczych stosuje się napary i wodne wyciągi z miechunki. Nie zmienia to faktu, że owoce i przetwory z nich mogą być po prostu smacznym dodatkiem do różnych potraw. Miechunka rozdęta znajduje też zastosowanie w kosmetyce.
UWAGA: jeśli chcemy samodzielnie zbierać owoce miechunki, poczekajmy aż w pełni dojrzeją i przybiorą intensywnie pomarańczowy kolor. Inaczej - podobnie jak niedojrzałe (zielone) pomidory czy ziemniaki - zaszkodzą nam.
Miechunka pomidorowa (tomatillo)
Jeszcze innym gatunkiem jest miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica syn. ixocarpa) zwana też miechunką lepką albo woskową (jej osłonka jest właśnie woskowa i lepka). Natomiast jej owoce można spotkać pod nazwą "tomatillo". W Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.
Poznaj też: Kiwano - jakie ma właściwości i jak jeść ten owoc
Jej owoce są jadalne, ale same nie mają wyrazistego smaku. Najczęściej służą jako dodatek do różnych potraw i sałatek, a także są wykorzystywane w meksykańskim zielonym sosie (salsa verde). Bywają jadane również nie w pełni dojrzałe - mają wtedy bardziej wyraźny, kwaskowy smak. Osłonki nie przebarwiają się na pomarańczowo, pozostają zielone, czasem lekko fioletowe. Ta miechunka kwitnie na żółto.
Zastosowanie miechunki
Owoce miechunek znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Nadają się do spożywania na surowo, jako dodatek do deserów i sałatek, ale także można z nich robić przetwory (galaretki, dżemy), a także suszyć. Ich kwaśnawy smak porównywany jest do smaku limonki, dobrze komponuje się w drinkach. Owoce jada się po zdjęciu zewnętrznych osłonek.
Miechunka rozdęta znakomicie nadaje się też do suchych bukietów i wykonywania różnych dekoracji wnętrz. Pięknie wygląda w jesiennych bukietach, ale przydaje się także do zrobienia bożonarodzeniowych ozdób.