Jak uprawiać liatrę kłosową – piękną, letnią bylinę? Sprawdź, co robić, by była piękna przez lata

Katarzyna Józefowicz
Liatry pięknie komponują się z innymi letnimi kwiatami. Na rabatach wyróżnia je nie tylko kolor kwiatów, ale też ich pokrój.
Liatry pięknie komponują się z innymi letnimi kwiatami. Na rabatach wyróżnia je nie tylko kolor kwiatów, ale też ich pokrój. Katarzyna Laszczak
Liatrę kłosową można z powodzeniem zaliczyć do grona najpiękniejszych bylin letnich. Piszemy, co trzeba wiedzieć o uprawie liatry w ogrodzie. Sprawdź, gdzie ją posadzić i jak pielęgnować, by cieszyła swą urodą przez lata.

Spis treści

Liatry kłosowe to urocze i miododajne kwiaty

Niezwykle atrakcyjne, maczugowate, kłosowe, pierzaste kwiatostany liatry wznoszą się nad gęstą rozetą wąskich, zielonych liści i nie tylko dodają uroku każdej rabacie, ale też wabią roje motyli, trzmieli i pszczół (to roślina miododajna). W przeciwieństwie do wielu innych roślin posiadających kłosowe kwiatostany, kwiaty liatry rozwijają się dość nietypowo, bo od góry do dołu, a nie odwrotnie.

Zobacz zdjęcia liatr kłosowych

Zwykle zachwycają intensywną, liliową lub różową barwą, ale bywają też odmiany o kwiatach w białym kolorze. Nie są wprawdzie tak wyraziste jak klasyczne odmiany o liliowo-różowych kwiatach, ale doskonale pasują do białych rabat i wspaniale rozjaśniają ciemne kompozycje. Uspakajają też zbyt jaskrawe kolory innych roślin.

Liatry bardzo ładnie komponują się z nachyłkami, złocieniami wielkimi, jeżówką, floksami wiechowatymi, liliowcami, odętką wirginijską, pysznogłówką, krwawnikiem oraz trawami ozdobnymi. Na rabacie doskonale prezentują się też w jednogatunkowych grupach. Mogą być również uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach lub wykorzystywane na kwiat cięty.

Odmiany liatr kłosowych, które warto mieć w ogrodzie

Do wyboru mamy kilka ciekawych odmian rośliny, różniących się między sobą wysokością (40-100 cm) oraz barwą kwiatów np.:

  • „Kobold” (kwiaty liliowo-różowe, wys. ok. 40-50 cm),
  • „Floristan violet” (kwiaty jasnofioletowe, wys. ok. 100 cm),
  • „Alba”(kwiaty białe, wys. ok. 60-100 cm),
  • „Floristan White” (kwiaty białe, wys. ok. 90 cm),
  • „Callilepis” (kwiaty ciemne, fioletoworóżowe, wys. ok. 80-90 cm).

Gdzie sadzić liatry i jak o nie zadbać?

Liatry kłosowe to bardzo piękne, ale też dość wymagające rośliny. Jeśli mają pięknie i obficie kwitnąć przez całe lato, należy zapewnić im słoneczne, ciepłe stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, świeżą i umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH.

Nie tolerują stagnującej wody, która sprawia, że łatwo zapadają na choroby grzybowe (szczególnie zimą), ale nie lubią też suszy, która powoduje u nich obsuszanie dolnych liści, dlatego w czasie gorącej, bezdeszczowej pogody należy je nawadniać. Liatr w żadnym wypadku nie sadzić na ciężkich, mokrych glebach.

Co robić, żeby liatry dobrze kwitły

Rośliny będą też wdzięczne za systematyczne dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi, dzięki czemu utworzą większe, liczniejsze i bardziej okazałe kwiatostany. Kwitnienie poprawi też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Czy liatry są odporne na mróz?

Liatry kłosowe z reguły dobrze znoszą niskie temperatury, mimo to w najchłodniejszych rejonach kraju warto okryć je na zimę warstwą liści lub torfem, aby silny mróz nie uszkodził korzeni.

Rozmnażanie liatry - z nasion i sadzonek

Rośliny uprawiane na odpowiednim stanowisku ładnie się rozrastają i tworzą gęste, okazałe kępy. Dają też obfity samosiew, przez co niespodziewanie pojawiają się w różnych częściach ogrodu i czasami stają się ekspansywne.

Podobnie jak inne byliny, liatry rozmnaża się przez podział kęp lub za pomocą nasion. Podział karpy przeprowadza się wczesną wiosną, natomiast wysiew nasion zaraz po zbiorze lub na przedwiośniu do doniczek (wymagają stratyfikacji).

Decydując się na rozmnażanie liatry za pomocą nasion musimy jednak liczyć się z tym, że rośliny nie zawsze powtórzą cechy odmianowe egzemplarza matecznego, a do tego pierwszy raz zakwitną dopiero po 2-3 latach, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się pozyskać sadzonki pochodzące z podziału dorosłych roślin lub kupić kwitnące rośliny na targu bądź u producenta.

Kwiaty liatry przyciągają motyle i inne zapylacze.
Kwiaty liatry przyciągają motyle i inne zapylacze. Hansbenn - pixabay.com

O czym pamiętać, sadząc liatry?

Sadząc liatrę w ogrodzie musimy też pamiętać, aby jej cebulkowatych, bulwiastych korzeni nie umieszczać zbyt głęboko (należy przykryć je jedynie kilkucentymetrową warstwą ziemi), gdyż wtedy nie będą kwitły.

Liatra kłosowa nie powinna też zbyt długo zajmować w ogrodzie jednego stanowiska. Jest wprawdzie byliną, ale bez odmłodzenia po kilku latach zaczyna słabiej kwitnąć i chorować, a jej kwiaty stają się drobniejsze i mniej efektowne.

Kiedy więc zauważymy, że kondycja rośliny słabnie, podzielmy ją na części i posadźmy w nowym miejscu. Przed sadzeniem zabezpieczmy jednak ich bulwiaste korzenie specjalnymi koszyczkami lub siateczkami, gdyż zimą mogą stać się przysmakiem gryzoni.

Liatry są wieloletnie i odporne na mróz, ale co kilka lat warto je odmładzać.
Liatry są wieloletnie i odporne na mróz, ale co kilka lat warto je odmładzać. Katarzyna Laszczak

Podpowiadamy: Jak uprawiać pstrolistkę sercowatą i jak ją wykorzystać w ogrodzie i kuchni

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl