Małe krzewy liściaste. Jakie gatunki wybrać, żeby zdobiły nasz ogród? Polecamy krzewy do małych ogrodów i radzimy, jak o nie zadbać

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele krzewów liściastych, które są łatwe w uprawie i świetnie nadają się do małych ogrodów, a nawet uprawy w pojemnikach.
Jest wiele krzewów liściastych, które są łatwe w uprawie i świetnie nadają się do małych ogrodów, a nawet uprawy w pojemnikach. Katarzyna Laszczak
Krzewy ozdobne to rośliny, dzięki którym każdy ogród może zyskać niepowtarzalny charakter i stać się wspaniałym miejscem wypoczynku. Obok niezwykle popularnych krzewów iglastych, swoje miejsce w ogrodach zajmują też krzewy liściaste, które oprócz atrakcyjnego wyglądu i ciekawych liści, często posiadają też piękne kwiaty. Polecamy krzewy ozdobne do małych ogrodów.

Spis treści

Krzewy liściaste do ogrodów małych (i dużych)

Niestety, większość z nich to rośliny dość duże, dlatego nie w każdym ogrodzie się zmieszczą. Istnieje jednak całkiem spora grupa krzewów liściastych o niewielkich rozmiarach i kompaktowym pokroju, które można uprawiać zarówno w dużych jak i w bardzo małych ogrodach, a także na skalnikach i w doniczkach. Można z nich też tworzyć oryginalne obwódki i niskie żywopłoty, gdyż zwykle dobrze znoszą cięcie i formowanie.

Tawuła japońska

Jednym z najpopularniejszych krzewów o niewielkich rozmiarach jest tawuła japońska, która dorasta do ok. 0,5-1,5 m wysokości i wyróżnia się gęstym, kompaktowym pokrojem. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, ale z powodzeniem może być też uprawiana w półcieniu. Zwykle dobrze również znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia.

Tawuła japońska doskonale nadaje się także do cięcia (dla zachowania ładnego pokroju nawet wymaga tego zabiegu), dzięki czemu można z niej tworzyć niskie żywopłoty i obwódki lub wykorzystywać w różnych kompozycjach rabatowych, na skalnikach i do uprawy w pojemnikach. Jedyną słabością tawuły jest jej mała odporność na suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych rośliny warto nawadniać.

Do najciekawszych, niskich odmian tawuły należą m.in.: „Golden Princess”, „Goldmound”, „Goldflame”, „Albiflora”, „Bullata”, „Magic Carpet”, „Little Princess”, „Genpei” i „Crispa”.

Tawuła japońska ma niewielkie wymagania, ale trzeba pamiętać o jej nawadnianiu.
Tawuła japońska ma niewielkie wymagania, ale trzeba pamiętać o jej nawadnianiu. Katarzyna Laszczak

Pięciornik krzewiasty

Bardzo atrakcyjnym i pięknie kwitnącym krzewem liściastym, który także posiada mnóstwo ciekawych odmian o niewielkich rozmiarach (do ok. 1 m wys.) jest pięciornik krzewiasty. Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych i może rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej. Pięciornik dobrze też znosi przejściową suszę, zanieczyszczenia powietrza, zasolenie podłoża i niskie temperatury. Do obfitego kwitnienia bezwzględnie wymaga jednak słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska, gdyż w cieniu nie zakwitnie.

Wśród jej ciekawszych odmian pięciornika krzewiastego są się m.in.: „Abbotswood”, „Chilo”, „Goldfinger”, „Goldstar”, „Pink Beauty”, „Pink Queen”, „Red Ace”, „Daydawn”, „Elizabeth”, „Glenroy Pinkie”, „Gold Drop”, „Hachmann's Gigant”, „Kobold”, „Limelight”, „Uman” i „Snowbird”.

Pięciornik krzewiasty to krzew odporny niemalże na wszystko, jednak do ładnego kwitnięcie potrzebuje słońca.
Pięciornik krzewiasty to krzew odporny niemalże na wszystko, jednak do ładnego kwitnięcie potrzebuje słońca. Katarzyna Laszczak

Berberys Thunberga

Kolejnym atrakcyjnym krzewem liściastym posiadającym sporo niskich odmian jest berberys Thunberga. Wprawdzie gatunek jest bardzo wysoki i może dorastać nawet do 2 m wys., ale jego karłowe odmiany często nie przekraczają 1 m wys. Podobnie jak dwa poprzednie krzewy berberys nie jest zbyt wymagający.

Dobrze rośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, znosi przejściową suszę i radzi sobie niskimi temperaturami (delikatniejsze odmiany w mroźne zimy mogą zostać uszkodzone, ale wiosną dobrze się regenerują). Berberys preferuje natomiast stanowiska słoneczne lub lekko półcieniste, gdyż tylko wtedy jej odmiany o kolorowych liściach mają szansę w pełni się wybarwić.

Do najciekawszych karłowych odmian berberysów należą m.in. „Admiration”, „Atropurpurea Nana”, „Bagatelle”, „Bonanza Gold”, „Diabolicum”, „Goldalita”, „Kobold”, „Silver Beauty”, “Tiny Gold”, “Smaragd”, “Nana”, “Golden Torch” i “Dart's Red Lady”.

Berberysy mają wiele odmian, wśród których są również karłowe krzewy. Ich ozdobą są zarówno liście, jak i kwiaty i owoce.
Berberysy mają wiele odmian, wśród których są również karłowe krzewy. Ich ozdobą są zarówno liście, jak i kwiaty i owoce. Katarzyna Laszczak

Inne atrakcyjne małe krzewy liściaste

Oprócz tawuł, pięciorników i berberysów, niskie i bardzo atrakcyjne odmiany znajdziemy też wśród wielu innych gatunków krzewów liściastych. Posiadają je m.in.:

 • krzewuszka cudowna (np. odm. „Monet”,”Courtacad1”, „Cappuccino” ),
 • bez czarny (np. odm.”Pygmy”),
 • żylistek wysmukły (odm. „Nikko”),
 • budleja Davida (odm.” Blue Chip”, „White Ball”, „Santana”),
 • jaśminowiec (np. „Manteau d'Hermine”, „Mont Blanc”),
 • kiścień wawrzynowy (odm. „Rainbow”),
 • hortensja ogrodowa (np. „Love You Kiss”, „Altona”, „Masja”, „Ripple”, „Maculata”),
 • dziurawiec bezwonny (np. „Kolmasun”),
 • zadrzewnia bezogonkowa (np. „Cool Splash”),
 • tawulec pogięty (np. „Crispa”),
 • pęcherznica kalinolistna (np. „Little Angel”)

No i oczywiście piękne róże.

Podpowiadamy: Jak uprawiać budleję Dawida czyli motyli krzew

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl