Jakie rośliny sadzić na piaszczystej glebie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiele roślin lubi przepuszczalną ziemię, a piaszczysta - właśnie taka jest.
Wiele roślin lubi przepuszczalną ziemię, a piaszczysta - właśnie taka jest. Wisconsinpictures - pixabay.com
Piaszczysta gleba występuje w wielu regionach Polski - podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, jeśli w przydomowym ogrodzie gleba jest piaszczysta.

Piaszczystą glebę przeważnie charakteryzuje niski poziom występowania składników mineralnych, problemem jest także jej użyźnianie, ponieważ składniki mineralne dostarczone poprzez nawozy są szybko wypłukiwane. Piaszczysta gleba jest lekka i szybko przepuszcza wodę. Jeśli do tego dodamy słońce, mamy większe szanse na dużą piaskownicę niż piękny ogród. Ale wystarczy posadzić odpowiednie rośliny. Wbrew pozorom jest sporo takich, które świetnie czują się na przepuszczalnych, ubogich ziemiach, nadmiaru wody nie tolerują, za to uwielbiają słońce.

Zobacz zdjęcia

 

Przedstawiamy ponad 20 gatunków kwiatów i krzewów ozdobnych, które będą dobrze rosły w ogrodzie z piaszczystą ziemią.

Kwiaty na piaszczystą ziemię

Dziewanna

Piękną i bardzo mało wymagającą rośliną jest dziewanna. W naturze rośnie na ubogich, suchych i przepuszczalnych ziemiach. Aż dziw, że w takich warunkach tworzy piękne i okazałe kwiaty. Dziewanny kwitną na żółto, a kwiaty pokrywają wysoki pęd, wyrastający z rozety liści. Same liście również są bardzo ciekawe i dekoracyjne, bo pokryte gęstym, srebrzystym „futerkiem” czyli kutnerem. Dziewanny rosną w Polsce dziko, ale są także gatunki i odmiany ozdobne.

Goździki

Wśród goździków jest sporo gatunków, które również lubią przepuszczalną ziemię. Należy do nich m.in. goździk pierzasty, alpejski, kropkowany, siny czy goździk kartuzek. Dobrze znoszą przejściową suszę, nie lubią żyznej ziemi, są odporne na mróz i mają przyjemny zapach.

Juka karolińska

Ta roślina jest piękna przez cały rok, bo jej liście nie zamierają na zimę. Wczesnym latem z ich kępy wyrasta okazały (ok. 1,5-2) pęd kwiatowy. Na nim wyrasta całe mnóstwo dużych, dzwonkowatych kwiatów, o białokremowym kolorze i delikatnym zapachu. Juki są odporne na mróz i suszę, i doskonale rosną na piaszczystej ziemi. Wprawdzie dana roślina kwitnie tylko raz, ale obok niej wyrastają rośliny potomne, które kwitną. W praktyce wystarczy posadzić jukę raz, żeby cieszyć się nią przez lata.

Juki karolińskie wyglądają bardzo egzotycznie, ale są odporne na mróz.
Juki karolińskie wyglądają bardzo egzotycznie, ale są odporne na mróz. MichaelGaida - pixabay.com

Kosmosy

Te piękne i kolorowe również doskonale poradzą sobie na piaszczystej ziemi (znoszą bardzo różne warunki uprawy). Ich odmiany różnią się wysokością – warto na to zwrócić uwagę, bo mogą osiągać nawet ponad 1,5 m wysokości, są jednak znacznie niższe odmiany karłowe, dorastające do 0,5 m. Kosmosy mają bardzo kolorowe kwiaty, które kwitną przez całe lato. Najładniej wyglądają posiane w większych grupach.

Kostrzewa sina

Piaszczysty ogród mogą urozmaicić również trawy ozdobne. Do gatunków, które dobrze rosną na ubogich, piaszczystych i suchych glebach należy kostrzewa sina. Jej liście mają niebieskawe zabarwienie i tworzą zwarte, kuliste kępy. Ta trawa nie jest wysoka (do 20 cm) i ładnie komponuje się z kwiatami.

Krawniki

Krawniki to dość pospolicie występujące rośliny. Warto jednak wiedzieć, że są pożyteczne (mają pewne właściwości lecznicze), mają też bardzo małe wymagania, co do ziemi. Stworzono wiele odmian ozdobnych o różnych kolorach kwiatów i równie niewielkich wymaganiach, co „zwykłe” krwawniki”. Szczególnie atrakcyjnie wygląda np. krwawnik wełnisty. To idealne rośliny na piaszczyste ziemie, nie wymagają żadnej pielęgnacji.

Maczek kalifornijski

Ta roślina, zwana też eszolcją albo pozłotką jest jedną z najmniej wymagających, a jednocześnie ładnych. Jej kwiaty mają duże i błyszczące płatki – żółte, pomarańczowe, czerwonawe lub białe. Kwitnie od maja-czerwca do końca lata. Ma też ładne, pierzaste liście o srebrnoszarym zabarwieniu. W Polsce jest uprawiana jako jednoroczna, ale bardzo często rozsiewa się sama. Najlepiej rośnie na ubogich, piaszczystych ziemiach, koniecznie w słońcu. Nie należy jej podlewać.

Eszolcje to jedne z najmniej wymagających kwiatów ogrodowych.
Eszolcje to jedne z najmniej wymagających kwiatów ogrodowych. Eirena - pixabay.com

Mikołajki

Te rośliny mają kilka różnych gatunków. Wszystkie jednak mają charakterystyczne „kolczaste” kwiatostany. Całe rośliny mają najczęściej srebrzyste zabarwienie, ale są też gatunki, których liście, pędy i same kwiaty są zabarwione na niebiesko (np. mikołajek ametystowy). Piasek i słońce to dla nich idealne warunki.

Nagietki

Na piaszczystej ziemi poradzą sobie również nagietki. Te piękne i pożyteczne rośliny (nagietek to zioło), kwitną bardzo długo. Jeśli zima jest ciepła, to mogą mieć kwiaty nawet o tej porze roku. Wprawdzie są uprawiane jako rośliny jednoroczne, jednak czasem udaje im się przezimować.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaki mają kwiaty w wyjątkowo intensywnych kolorach. Ten efekt podkreśla też błyszcząca w słońcu powierzchnia płatków. Portulaki są niskie, ale wytwarzają dość długie pędy, które mogą gęsto pokrywać ziemię. Nie trzeba ich podlewać. To rośliny jednoroczne, ale często rozsiewają się same.

Pustynniki

Pustynniki mają kilka gatunków, a wszystkie wyglądają wspaniale. W Polsce uprawia się m.in. olbrzymie, himalajskie, wąskolistne. Maja wysokie pędy kwiatowe, które wyglądają jak puszyste, długie szczotki. Muszą mieć słońce oraz suche podłoże, trzeba jednak je nawozić, a na zimę zabezpieczyć przed mrozem.

Rogownica kutnerowata

Również ta roślina świetnie nadaje się na skalniaki oraz obwódki rabat. Trzeba jednak pilnować, żeby nie rozrosła się nadmiernie, co w dobrych warunkach robi bardzo chętnie. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą. Ma bardzo ładne, drobne liście i pędy pokryte kutnerem, a późną wiosną bardzo ładnie kwitnie na biało.

Rogownice można wykorzystywać jako rośliny zadarniające (okrywowe).
Rogownice można wykorzystywać jako rośliny zadarniające (okrywowe). Katarzyna Laszczak

Rojniki

Te rośliny mają wiele gatunków i odmian. Bardzo dobrze rosną na przepuszczalnej ziemi, zarówno piaszczystej, jak i skalistej. Są niskie i tworzą rozety liści, które mogą kojarzyć się z małymi kapustami. Idealnie nadają się na skalniaki (podobnie jak rozchodniki) i obrzeża rabat. Nie zamierają na zimę.

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry często rośnie dziko na piaszczystych terenach. Warto to wykorzystać i posadzić go w ogrodzie. Jest niski (do 10 cm wysokości) i tworzy dość gęste, zielone kobierce, które w maju-czerwcu pokrywają się żółtymi, gwiazdkowatymi kwiatami. Uwielbia słońce, nie znosi nadmiaru wody, jest odporny na mróz.

Rozchodnik okazały

Zgodnie z nazwą, jest znacznie bardziej okazały niż rozchodnik ościsty. Pędy, pokryte szarozielonymi liśćmi, tworzą kępy o wysokości 50-60 cm. Ten gatunek kwitnie późnym latem, tworząc białe, różowe lub bordowe kwiaty, które są bardzo miodadajne i długo utrzymują się. Ma minimalne wymagania i świetnie sprawdza się na piaskach. Podobnie jak inne rozchodniki gromadzi w liściach i pędach wodę, więc nie trzeba go podlewać.

Smagliczka skalna

Równie dobrze co na skałach rośnie na piaskach, bo nie znosi stojącej wody. Jej liście są wydłużone, o szarawym zabarwieniu. W maju wygląda jak poduszka żółtych kwiatów. Można ją sadzić na skalniakach.

Smagliczka skalna świetnie rośnie na różnych ziemiach, które są przepuszczalne.
Smagliczka skalna świetnie rośnie na różnych ziemiach, które są przepuszczalne. Katarzyna Laszczak

Wilczomlecz białobrzegi

To znacznie bardziej okazała roślina, bo dorasta do ok. 60 cm. Wprawdzie nie ma atrakcyjnych kwiatów, ale jego ozdobą są piękne zielono-białe liście, często nawet bardziej białe niż zielone. Dobrze i szybko rośnie z nasion (jest jednoroczny).

Jak w przypadku wszystkich wilczomleczy, należy uważać na bezpośredni kontakt z jego sokiem, który podrażnia skórę i błony śluzowe.

Drzewa i krzewy na piaszczystą ziemię

Jałowiec

Jeśli chcemy posadzić krzewy iglaste, warto zdecydować się na jałowce. Mają one sporo gatunków, ale większość z nich łączy zamiłowanie do niezbyt żyznej, ale przepuszczalnej ziemi. To oznacza, że piaszczysta jest dla nich bardzo korzystna. Można wybrać np. niskie i zadarniające jałowce płożące, nieco wyższe i dekoracyjne jałowce sabińskie czy rodzime, jałowce pospolite, które dostarczą też aromatycznych owoców, używanych jako przyprawa (jałowce są dwupienne, więc będzie potrzebny krzew męski i żeński).

Oliwnik wąskolistny

Na piaszczystej ziemi urosną też niektóre krzewy i drzewa. Bardzo atrakcyjnym jest oliwnik wąskolistny. Może on mieć formę krzewu lub niezbyt dużego drzewa. Jego liście są wydłużone i wyraźnie srebrzyste. Zaletą oliwnika są także kwiaty, pojawiające się w maj-czerwcu. Nie są wprawdzie okazałe, ale mają bardzo mocny i przyjemny zapach. Znoszą mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Rokitnik

Na piaszczystej ziemi znakomicie radzą sobie także rokitniki. To dekoracyjne krzewy lub drzewka, o długich, srebrnych liściach. Jesienią i zimą dodatkowo zdobią je pomarańczowe owoce, które wyglądają jak przyklejone do pędów. Są one jadalne (najczęściej w przetworach) i bardzo wartościowe. Jednak trzeba wiedzieć, że rokitniki są dwupienne – żeby doczekać się owoców trzeba posadzić krzew męski i żeński.

Tamaryszek

Tamaryszki pochodzą z cieplejszych regionów, gdzie są okazałymi drzewami. W Polsce są znacznie mniejsze, mogą mieć też formy krzewiaste. Tamaryszki mają dość cienkie pędy, pokryte bardzo drobne łuskowatych liściach. Kiedy kwitną, tworzą niewielkie, ale bardzo liczne kwiaty, zebrane w grona. Całe krzewy stają się wtedy różowe i puszyste. Doskonale rosną na piaskach (nawet zasolonych), uwielbiają słońce i niedostatek wody.

W naturze tamaryszki rosną na wybrzeżach morskich oraz suchych terenach.
W naturze tamaryszki rosną na wybrzeżach morskich oraz suchych terenach. Katarzyna Laszczak

Żarnowiec miotlasty

Ten krzew jest ładny przez cały rok. Na zimę wprawdzie zrzuca liście, jednak jego pędy mają żywo zielony kolor. Pokrojem przypominają nieco tradycyjne miotły, stąd ich nazwa – miotlasty. Żarnowce kwitną w maju-czerwcu i wtedy ich pędy niemal w całości są pokryte kwiatami. Najczęściej są one żółte, ale wyhodowano też odmiany o kwiatach pomarańczowych, czerwonawych, różowych.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl