Kalendarz księżycowy ogrodnika na lipiec 2020. Co zrobić w ogrodzie i kiedy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W lipcu będzie częściowe zaćmienie Księżyca, które nieco zaburzy kalendarz prac w ogrodzie.
W lipcu będzie częściowe zaćmienie Księżyca, które nieco zaburzy kalendarz prac w ogrodzie. LucaHunter - unsplash.com
Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w lipcu i jak je zaplanować zgodnie z fazami Księżyca.

Lipiec to głównie czas zbiorów, ale nie tylko – można też posiać niektóre rośliny, a inne – wykopać lub rozsadzić. Poza tym czekają nas prace pielęgnacyjne. W lipcu 2020 podczas pełni nastąpi zaćmienie Księżyca (5.07) i choć nie będzie ono całkowite, trzeba je uwzględnić w kalendarzu prac. Zarówno sam dzień zaćmienia, jak i dzień przed i po nim, nie są wskazane dla żadnych prac w ogrodzie, ani np. robienia zapraw i przetworów. Zatem od 4 do 6 lipca – wypoczywamy.

A oto jak wygląda kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na lipiec.

Sprawdź: Co posiać w lipcu, a czego nie siać

I kwadra Księżyca (faza owocu) 28 czerwca-04 lipca

Ta faza rozpoczęła się już w czerwcu. Jest ona optymalna dla zbioru wszelkich owoców: porzeczek, agrestu, truskawek, malin, czereśni itp. Ale w tej fazie warto zbierać również warzywa owocujące nad ziemią, takie jak cukinia, groszek, bób, fasolka szparagowa, pomidory. Zebrane plony możemy od razu przerabiać, to to też bardzo korzystny czas na robienie wszelkich zapraw i przetworów.

Możemy też jeszcze posadzić i posiać takie owocujące rośliny – na początku lipca mamy ostatni moment np. na posianie ogórków (odmiany przeznaczone do kiszenia), możemy też posiać fasolkę szparagową na świeże strączki.

Jednak ponieważ ostatni dzień tej fazy wypada tuż przed zaćmieniem Księżyca – 4 lipca zrezygnujmy z pracy.

Pełnia Księżyca (faza korzenia) 05-12 lipca

Poza dwoma pierwszymi dniami tej fazy, które wykreślamy z ogrodniczego kalendarza, możemy się zająć wykopywaniem cebul wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki itp. Nie trzeba tego robić co roku, ale co kilka lat warto. Wzmocni to rośliny i pozwoli je rozmnożyć (z cebul potomnych). Wykopane cebule przechowujemy do września, kiedy znów je posadzimy.

Ponadto to dobry czas, żeby podzielić i porozsadzać wieloletnie kwiaty, które już przekwitły. W szczególności pamiętajmy o irysach, które co kilka lat wymagają odmłodzenia. Możemy też podzielić inne rośliny, które kwitły wiosną, takie jak barwinek, floksy szydlaste, rogownice, zawciągi, żagwiny.

To też dobry czas na ukorzenianie sadzonek (w lipcu pobiera się przede wszystkim sadzonki zielne i półzdrewniałe).

Możemy także posiać warzywa korzeniowe, takie jak późne odmiany buraka ćwikłowego oraz marchwi na jesienny zbiór (zwracajmy uwagę na terminy siewu danej odmiany). To również dobry czas na robienie przetworów i nadal korzystny dla zbioru owoców.

III kwadra Księżyca (faza uprawy) 13-19 lipca

Najważniejszą zasadą jest to, że w tej fazie nie siejemy i nie sadzimy roślin. Jeśli chodzi o zbiory, to teraz warto skupić się na warzywach korzeniowych. Ze zbiorem owoców – jeśli możemy – poczekajmy do nowiu i I kwadry lub zintensyfikujmy prace przed 12 lipca.

Warto zająć się pracami związanymi z poprawą stanu ziemi. Walka z chwastami będzie szczególnie skuteczna, warto też spulchniać ziemię. To też dobry czas na nawożenie, zgodnie z zapotrzebowaniem naszych roślin. Uwaga: jest to ostatni moment na stosowanie nawozów azotowych, w szczególności do wszelkich roślin, które będą zimować (dotyczy to również trawnika). Od sierpnia do tych roślin stosuje się już tzw. nawozy jesienne, bogatsze w potas i fosfor.

Ta faza Księżyca jest też idealna do przycinania drzew i krzewów. W lipcu oznacza to przede wszystkim cięcie żywopłotów, a także niektórych drzew owocowych i ozdobnych. Dokładne informacje o przycinaniu krzewów ozdobnych latem znajdują się tutaj, a owocowych - tu.

To też dobry moment na ogławianie roślin i usuwanie bocznych pędów pomidorów.

Nów Księżyca (faza liścia) 20-26 lipca

Od drugiego dnia nowiu możemy wrócić do siania roślin, w szczególności liściowych, jednak w lipcu ich repertuar jest dość ograniczony. Można posiać endywię, roszponkę, koper, szczypiorek. To też korzystna faza do zbioru wszelkich warzyw liściowych. Nada możemy ukorzeniach sadzonki, a także okulizować drzewa i krzewy (można to także robić podczas I kwadry).

I kwadra Księżyca (faza owocu) 27 lipca – 1 sierpnia

Na koniec miesiąca wracamy do I kwadry, opisanej powyżej i korzystnej dla wszelkich prac związanych z owocami – w szczególności ich zbiorów i przetwarzania. W tej fazie można zbierać nasiona na siew kwiatów i innych roślin (można to też robić w tej fazie na początku miesiąca, oczywiście wszystko zależy od stanu dojrzewania nasion, co wygląda różnie u poszczególnych gatunków roślin). Ta faza jest też korzystna dla zbioru kwiatów i ziół.

O czym jeszcze pamiętać

Pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej kwadry nie jest korzystny dla żadnych prac.

Jeśli chcemy wzmocnić trawę i sprawić, żeby szybko odrastała po koszeniu – skośmy ją w okresie pełni lub w III kwadrze. Jeśli nie zależy na szybkim wzroście – kośmy w pozostałych podczas pozostałych faz.

Od końca czerwca do 12 lipca oraz od 28 lipca jest możemy się spodziewać wysypu grzybów, ale również – rozwoju chorób grzybowych w ogrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl