Komary w ogrodzie

Anna Mikos
Komary występują na całym świecie. Znanych jest ponad 3 tysiące gatunków tych owadów, zaliczanych do Mchówek.
Komary występują na całym świecie. Znanych jest ponad 3 tysiące gatunków tych owadów, zaliczanych do Mchówek. MamaO Pixabay.com
Wystarczy im byle kałuża, aby namnożyły się ich straszne ilości. Tną bezlitośnie. Zwłaszcza w letni wieczór, gdy biesiadujemy z przyjaciółmi przy grillu w ogrodzie.

I wcale nie wynika to ze złośliwości małych „krwiopijczych” bestii, jak zwykliśmy je postrzegać, a z ich natury. Krew jest pożywieniem niezbędnym samicom komarów - bo o nich mowa - do rozmnażania. Ogród można jednak skutecznie od nich uwolnić.

Bąble, swędzenie - kto z nas nie został choć raz pocięty przez komary? Potrafią być na tyle dokuczliwe, że gminy i miasta prowadzą masowe opryski, byle tylko pozbyć się uciążliwych owadów. A wystarczyłoby zlikwidować miejsca, w których się rozmnażają - płytkie, ciepłe, stojące zbiorniki wodne.

Kąśliwa płeć piękna

Komary występują na całym świecie. Znanych jest ponad 3 tysiące gatunków tych owadów, zaliczanych do Mchówek. Są ściśle związane ze środowiskiem wodnym, ponieważ ich larwy żyją w wodzie. Kąsają wyłącznie samice komarów, gdyż krew zwierząt stałocieplnych (w tym człowieka) jest im niezbędna do powstania jaj w jajnikach. Samce żywią się nektarem kwiatów. Ślina samic zawiera substancję chemiczną, podrażniającą ludzką skórę. Dlatego po ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi. Samice jaja składają wyłącznie w wodzie stojącej, gdyż nurt powoduje masowe ginięcie delikatnych larw - ta wiedza jest kluczowa w walce z komarami w ogrodzie.

Zaproszenie dla komarzyc

Aranżując ogród, często - bezwiednie - zapraszamy kąśliwe owady w sąsiedztwo. Malownicze oczka wodne porośnięte szuwarami, zacienione, wilgotne zakątki, beczki z wodą do podlewania inspektu i... wylęgarnia komarów gotowa. W słoneczny, suchy dzień nie będą dokuczać, gdyż unikają suszy. Wystarczy jednak deszczowa aura, ranek lub wieczór i ruszają na żer. Krótko mówiąc - jeśli zbieramy deszczówkę do beczki, warto zakryć ją siatką z drobnymi oczkami, choćby nylonową pończochą (panie poświęcają nieużywany egzemplarz, panowie proszą partnerki o rozstanie się z jedną parą).

Oczka wodne w ogrodzie to prawdziwa wylęgarnia komarów.
Oczka wodne w ogrodzie to prawdziwa wylęgarnia komarów. pompi Pixabay.com

Uparliśmy się na oczko wodne? Raczej kaskada, fontanna lub strumyk, zamiast standardowego jeziorka. Ruch wody skutecznie zniechęci samice komarów do składania jaj. Koniecznie musimy mieć klasyczne jeziorko ogrodowe? Zatem głębokie, dobrze utrzymane, z ambicjami akwarystycznymi. Nie chcemy komarów, więc oczko musi być czyste, o przejrzystej toni. Komary chętnie wybierają bowiem zbiorniki zanieczyszczone, ciepłe i płytkie, unikając chłodniejszych i klarownych. Ozdobne ryby (karpie japońskie, karasie złociste), żywiące się larwami owadów sprawią, że nawet samice komarów nie nadążą z produkcją smakowitej przekąski - larw. Nie wypraszamy z oczka wodnego również żab! - większość z nich żywi się larwami komarów.

Postraszyć aromatem

Oprócz wspomnianych metod naturalnego ograniczania populacji komarów w ogrodzie, istnieją także skuteczne metody odstraszania tych owadów. Komary nie znoszą zapachu większości ziół aromatycznych, zatem warto przeznaczyć na nie kilka rabat na granicach działki. Związane jest to z mechanizmem, dzięki któremu samice komarów lokalizują ofiary. Przywabia je m.in. zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu, zatem czynniki zapachowe. Silne zapachy lawendy, bazylii i mięty w powietrzu blokują ten mechanizm.  Z roślin ozdobnych na rabatach bylinowych warto posadzić geranium (popularna doniczkowa anginka).

Moskitiera i bardziej nowoczesne sposoby

Jeśli naszym ulubionym miejscem odpoczynku w ogrodzie jest altana, warto w jej prześwitach zamontować moskitiery powstrzymujące latające owady. Gdy i to nie pomaga, pozostaje sięgnąć po środki chemiczne i elektrochemiczne. Na rynku jest dostępna szeroka gama produktów przeciwko komarom - świece i pałeczki zapachowe, odstraszacze ultradźwiękowe itp. Jeżeli w ogrodzie czy na działce mamy energię elektryczną, warto zastosować elektrofumigator - urządzenie w postaci wtyczki do standardowego gniazdka elektrycznego, wyposażone w odparowywacz i płytkę nasączoną substancją owadobójczą uwalniającą preparat zabójczy dla owadów.

Jeśli naszym ulubionym miejscem odpoczynku w ogrodzie jest altana, warto w jej prześwitach zamontować moskitiery powstrzymujące latające owady.
Jeśli naszym ulubionym miejscem odpoczynku w ogrodzie jest altana, warto w jej prześwitach zamontować moskitiery powstrzymujące latające owady. janakudrnova Pixabay.com

Zawsze też warto wysmarować lub spryskać skórę jednym z licznych preparatów do odstraszania komarów dostępnych na rynku. Owady te są bowiem wszędobylskie (Amerykańska Agencja Badań Kosmicznych NASA zarejestrowała ich obecność na pokładach wahadłowców kosmicznych) i pomimo wszystkich wdrożonych zaleceń oraz zastosowanych środków zawsze można spodziewać się wizyty zbłąkanego "kąśliwego" gościa.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl