Kosodrzewina w ogrodzie

Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu
Kosodrzewina znakomicie nadaje się do obsadzenia skarp, ale nie tylko. Do ogrodu warto wybierać niskie odmiany.
Kosodrzewina znakomicie nadaje się do obsadzenia skarp, ale nie tylko. Do ogrodu warto wybierać niskie odmiany. JerzyGorecki - pixabay.com
Posiadając ogród, w którym teren jest nierówny i pojawiają się miejsca o znacznym spadku terenu, z powodzeniem można pokusić się o nowe nasadzenie w postaci kosodrzewiny górskiej.

Kosodrzewina na skarpy i nie tylko

Kosodrzewina będzie rewelacyjnie prezentować się w ogrodzie. Niektóre odmiany można wykorzystać na żywopłoty i jako zaakcentowanie pewnych miejsc ogrodu. Kosodrzewina w dobrze dobranym stanowisku będzie stanowiła doskonałą ozdobę przestrzeni. Kosodrzewina należy do grupy sosen dwuigielnych. Znana jest również pod nazwami: kosówka, kozodrzew
i krępulec. Występuje głównie w górach, gdzie zapobiega erozji gleby i powstrzymuje lawiny. Kosodrzewinę można również spotkać na wydmach, gdzie znacznie wzmacnia teren.

Kosodrzewina charakteryzuje się pokładającymi gałązkami do ok. 3 metrów wysokości. Igły kosodrzewiny dorastają od 3 do 8 cm i są gęsto osadzone na gałązkach. Prostopadle do pędu pojawiają się szyszki o czekoladowym ubarwieniu, o długości od 2 do 6 cm. Należy pamiętać, że kosodrzewina jest krzewem objętym ochroną gatunkową.

Kosodrzewina nie jest wymagająca. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach.
Kosodrzewina nie jest wymagająca. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Logga Wigler - pixabay.com

Polecane odmiany kosodrzewiny

Istnieje wiele mieszańców i odmian kosodrzewiny górskiej. Do ogrodu należy dobierać krzewy karłowate i krzaczaste.Jedną z odmian jest odmiana „Gnom”, która charakteryzuje się wyjątkowo gęsto rozmieszczonymi gałązkami. Odmiana ta jest karłowata i dorasta do 3 metrów wysokości. Odmiana „Mops”, charakteryzuje się powolnym rozrostem i niskim wzrostem. 

Gdzie sadzić kosodrzewinę

Stanowisko pod uprawę kosodrzewiny powinno być słoneczne. Krzew nie jest zbyt wymagający, jednak warto sprawdzić czy przeznaczone miejsce będzie w pełni gwarantowało dobre warunki dla rozwoju rośliny.
Należy uwzględnić rozmiar docelowy odmiany, która zostanie wybrana przy zakupie, ponieważ może po pewnym czasie zagłuszyć rośliny sąsiadujące. Należy też zwrócić uwagę czy w otoczeniu nie znajdują się drzewa lub krzewy, które mogłyby zacienić kosodrzewinę.

Rewelacyjnie krzew ten będzie prezentował się na skarpach, w miejscach o znacznym spadku terenu. Roślina ta świetnie sprawdza się na terenach pochyłych. Jest to roślina przede wszystkim zimozielona, dlatego też z powodzeniem ozdobi teren także podczas zimy. Kosodrzewina jest bardzo atrakcyjnym krzewem, który powinien znaleźć się w ogrodzie.

Dowiedz sięJak zwalczać choroby tui powodujące brązowienie żywotnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl