Krzewy i byliny nie chcą kwitnąć? Wyjaśniamy przyczyny i podpowiadamy, co robić

Katarzyna Józefowicz
Rośliny nie kwitną z różnych powodów. Kiedy je poznamy, możemy zlikwidować problem.
Rośliny nie kwitną z różnych powodów. Kiedy je poznamy, możemy zlikwidować problem. Nyochi - pixabay.com
Zdarza się, że roślina teoretycznie ma dobre warunki, ale nie chce kwitnąć. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny i co robić, żeby pojawiły się kwiaty.

Pięknie kwitnące krzewy i byliny to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Problem zaczyna się wtedy, gdy mimo troskliwej opieki rośliny przestają kwitnąć, choć dobrze rosną, zdrowo wyglądają i tworzą masę liści. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, dlatego warto wiedzieć jak skłonić rośliny do ponownego kwitnienia.

**Polecamy:

Rozsady i pikowanie roślin krok po kroku. Jak to się robi

**

Czasem roślina rośnie… zbyt dobrze

Paradoksalnie jednym z powodów braku kwiatów mogą być zbyt dobre warunki uprawowe i obfite nawożenie, szczególne mieszankami zawierającymi sporo azotu. Jeśli roślina jest dobrze odżywiona i ma zapewnione idealne stanowisko, zaczyna mocno i intensywnie się rozrastać, tworząc mnóstwo pędów i liści.

Tak często reagują krzewy np. jaśminowce, lilaki, budleja, hortensja bukietowa, pęcherznica kalinolistna i niektóre pnącza np. glicynia (wisteria).

Wiele roślin, które mają dobre warunki, rozwija pędy i liście, ale nie kwiaty. Najczęściej ich korony trzeba przerzedzić i stosować nawóz, który ma więcej
Wiele roślin, które mają dobre warunki, rozwija pędy i liście, ale nie kwiaty. Najczęściej ich korony trzeba przerzedzić i stosować nawóz, który ma więcej azotu i fosforu niż azotu. Kapa65 - pixabay.com

Z czasem rośliny mocno się zagęszczają się, przez co w ich zwartej koronie pogarszają się warunki do rozwoju pąków kwiatowych, dla których robi się za ciasno i za ciemno. Takiej sytuacji można zaradzić na dwa sposoby:

  • Przycinanie pędów
    Po pierwsze należy solidnie przyciąć i prześwietlić zagęszczone krzewy, wpuszczając do ich wnętrza więcej powietrza i światła. Zabieg pobudza roślinę do tworzenia młodych pędów i pąków kwiatowych, które dostają lepsze warunki do rozwoju. Oczywiście cięcie pomoże tylko wtedy, kiedy zostanie wykonane prawidłowo czyli w odpowiednim terminie i na właściwych roślinach (jeśli wiosną przytniemy gatunki kwitnące wiosną, stracą pąki kwiatowe i nie zakwitną).
    Dlatego też należy pamiętać, aby krzewy przycinać zawsze po kwitnieniu i powstrzymać się przed cięciem roślin, które tego nie lubią. Należą do nich np. hortensje ogrodowe, różaneczniki, azalie.

W tym celu w promieniu ok. 1-1,5 m od szyjki korzeniowej należy przyciąć korzenie za pomocą wbijanego pionowo w ziemię ostrego szpadla. Taki zabieg powinien pobudzić oporną roślinę do kwietnia, choć zwykle następuje to dopiero w kolejnym sezonie.

Przycięcie systemu korzeniowego wydaje się drastycznym zabiegiem, ale działa korzystnie m.in. na jaśminowce i wisterie (glicynie).
Przycięcie systemu korzeniowego wydaje się drastycznym zabiegiem, ale działa korzystnie m.in. na jaśminowce i wisterie (glicynie). Boke9a - pixabay.com

Ważny skład nawozu

Aby doczekać się kwitnienia, warto też zastosować w ogrodzie odpowiednie nawożenie, dobrane do jakości gleby i wymagań pokarmowych roślin. Należy przy tym pamiętać, że na kwitnienie korzystny wpływ ma fosfor i potas, natomiast za bujny rozwój liści odpowiada azot. Dlatego rośliny kwitnące najlepiej zasilać nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi specjalnie dla nich (zawierają więcej potasu i fosforu, a mniej azotu).

Uwaga na wiosenne przymrozki

Za brak kwiatów u roślin mogą też odpowiadać niskie temperatury. Czasami zdarza się, że roślina dobrze zniesie zimę, ale wiosną ucierpi z powodu nagłych, wiosennych przymrozków, które całkowicie zniszczą jej pąki kwiatowe. Szczególnie wrażliwe na to są różaneczniki, azalie, hortensje ogrodowe, piwonie.

Dlatego też jeśli zależy nam na ich kwitnieniu, wiosną powinniśmy śledzić prognozy pogody i jeśli tylko pojawi się ryzyko wystąpienia przymrozków, natychmiast osłonić rośliny np. włókniną. Okrycie trzeba jednak zdjąć zaraz po ustabilizowaniu się pogody i wzroście temperatury. W czasie wyjątkowo kapryśnej wiosny, taki zabieg trzeba czasem powtarzać nawet kilka razy.

Niektóre krzewy wytwarzają pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. Często padają one ofiarą mrozu, a szczególnie - wiosennych przymrozków. Wrażliwe na nie
Niektóre krzewy wytwarzają pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. Często padają one ofiarą mrozu, a szczególnie - wiosennych przymrozków. Wrażliwe na nie są także niektóre byliny, np. piwonie. JACLOU_DL - pixabay.com

Niezbędne światło

Niektóre rośliny (głównie gatunki światłożądne) nie będą też kwitły, jeśli zostaną posadzone w cieniu jak np. piwonia, juka karolińska.

Rośliny, które kwitną tylko raz

Są też rośliny, które w ciągu swojego życia kwitną z tylko jeden raz. Należy do nich m.in. juka karolińska, która rozwija z każdej rozety liściowej tylko jeden pęd kwiatowy, po czym zasusza go razem z rozetą. Jednak wcześniej juki wytwarzają rozety potomne, więc w jednym miejscu mogą istnieć przez wiele lat. Jeśli jednak młodych rozet będzie zbyt dużo, mogą nie zakwitnąć, dlatego w kępie lepiej pozostawić 2-3 najsilniejsze, usuwając pozostałe wraz z korzeniami (można posadzić je na nowe miejsce).

Zwróć uwagę na głębokość sadzenia

W przypadku niektórych gatunków za brak kwiatów może też odpowiadać niewłaściwy sposób sadzenia. Doskonałym tego przykładem są piwonie oraz kosaćce bródkowe. Te rośliny wymagają bardzo płytkiego sadzenia (warstwa ziemi nad korzeniami powinna mieć zaledwie kilka centymetrów) i kiedy zostaną posadzone zbyt głęboko, mogą nie zakwitnąć przez wiele lat, a nawet wcale (np. piwonie). W takiej sytuacji trzeba je wykopać i posadzić ponownie, ale we właściwy sposób.

Niektórych roślin nie można sadzić zbyt głęboko. Szczególnie wrażliwe na ten błąd są piwonie i kosaćce bródkowe.
Niektórych roślin nie można sadzić zbyt głęboko. Szczególnie wrażliwe na ten błąd są piwonie i kosaćce bródkowe. Rycky21 - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl