Litopsy – bardzo nietypowe rośliny, czyli żywe kamienie

Katarzyna Józefowicz
Litopsy to rośliny, które wyglądają jak kamienie. Dzięki temu mogły przetrwać w pustynnych warunkach, ale możemy uprawiać je w doniczkach.
Litopsy to rośliny, które wyglądają jak kamienie. Dzięki temu mogły przetrwać w pustynnych warunkach, ale możemy uprawiać je w doniczkach. rmac8oppo - pixabay.com

Niewiele roślin spotykanych w naszych mieszkaniach, może pochwalić się tak niezwykłym i oryginalnym wyglądem jak litopsy (Lithops). Małe, szarozielone, pękate kulki, przypominające raczej ułożone w doniczce kamyki niż żywe rośliny, otrzymały nawet dość osobliwą, ale adekwatną do swojego wyglądu nazwę zwyczajową „żywe kamienie”.

Pustynny kamuflaż, czyli rośliny udające kamienie

Choć na pierwszy rzut oka litopsy w niczym nie przypominają roślin, w odpowiednich warunkach doskonale się rozwijają, rozrastają, a nawet wspaniale kwitną, dlatego z pewnością warto się nimi zainteresować. Żywe kamienie to sukulenty, które w naturze zasiedlają niegościnne, suche i piaszczyste pustynie Afryki.

W swoim naturalnym środowisku muszą zmierzyć się nie tylko z ekstremalnie trudnymi warunkami życia, ale też obronić przed potencjalnymi wrogami, gdyż jako jedne z niewielu roślin pustynnych, są dla zwierząt niezwykle łakomym kąskiem. Ich charakterystyczny wygląd jest więc kamuflażem i stanowi jedną z ważnych cech przystosowawczych, pomagających roślinom przetrwać w trudnym środowisku.

Pod nazwą litopsy występuje kilka gatunków roślin. Różnią się one nieco ubarwieniem i kształtem, ale wszystkie doskonale "udają" k
Pod nazwą litopsy występuje kilka gatunków roślin. Różnią się one nieco ubarwieniem i kształtem, ale wszystkie doskonale "udają" kamienie. Menseok_Kim (pixabay.com)

Kamienie, które kwitną

Kiedy litopsy nie kwitną, ich pękate, zgrubiałe i zrośnięte w dolnej części liście, do złudzenia przypominają kamienie lub kawałki żwiru. Swoją prawdziwą naturę, rośliny ujawniają dopiero wtedy, gdy zakwitają (zwykle wrzesień-listopad), ale mogą zacząć kwitnąć też w miesiącach letnich, w naturze rozpoczynają natomiast kwitnienie już w czerwcu).

Pojedyncze, w zależności od gatunku i odmiany białe, żółte lub kremowe kwiaty, rozwijają się na cienkiej, krótkiej łodyżce, wyrastającej ze szczeliny, znajdującej się na szczycie podwójnego liścia i stanowią niezwykłą ozdobę całej rośliny. Jeśli jednak chcemy podziwiać urodę kwitnących litopsów we własnym domu, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, bo chociaż na to nie wyglądają, „żywe kamienie” mają swoje konkretne wymagania uprawowe.

Tak, to jest roślina.
Tak, to jest roślina. Manseok - pixabay.com

Dużo słońca, mało wody

Podobnie jak większość sukulentów, potrzebują przede wszystkim bardzo dużo światła, dlatego najlepiej będą się czuły na parapecie południowego okna. Latem nie przeszkadza im mocne słońce i wysoka temperatura, gdyż podobne warunki nie są im obce. Ostrożność należy natomiast zachować przy podlewaniu, gdyż żywe kamienie znacznie lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody.

W okresie letnim rośliny wymagają więcej wody niż zimą, ale ich nawadnianie musi być prowadzone w odpowiedni sposób. Podlewanie litopsów powinno być dość obfite, jednak niezbyt częste, gdyż przed kolejnym podlaniem, ziemia w doniczce musi zdążyć całkowicie wyschnąć (nie może być stale wilgotna), w przeciwnym razie szybko zaczną chorować i zamierać. Zimą litopsy wody nie potrzebują prawie wcale, gdyż wtedy ich funkcje życiowe spowalniają i w zupełności wystarcza im wilgoć, zgromadzona w mięsistych liściach.

Odpoczynek przed kwitnieniem

Aby jednak litopsy mogły zakwitnąć, bezwzględnie potrzebują okresu spoczynku, który powinien rozpocząć się w grudniu, a zakończyć wczesną wiosną (marzec-kwiecień). W tym czasie rośliny należy umieścić w chłodnym (temp. ok. 10°C) i widnym pomieszczeniu, a ich podlewanie ograniczyć niemal do zera. Pod koniec okresu spoczynku, rośliny można zacząć podlewać nieco częściej, zwiększając jednocześnie temperaturę w pomieszczeniu.

Litopsy zakwitną pod warunkiem, że przejdą okres spoczynku.
Litopsy zakwitną pod warunkiem, że przejdą okres spoczynku. Derevv - pixabay.com

Gdy przybywa kamieni

W razie potrzeby, na początku sezonu wegetacyjnego, żywe kamienie można też przesadzić. Prawidłowo pielęgnowane rośliny, szybko się rozrastają i w niedługim czasie wypełniają niemal całą doniczkę, dlatego wiosną warto przenieść je do nowego, niezbyt głębokiego pojemnika, wypełnionego bardzo lekkim, przepuszczalnym, żwirowym podłożem, najlepiej przeznaczonym do uprawy kaktusów i sukulentów.

Możesz zapomnieć o nawożeniu

Pochodzące z pustyni litopsy, nie wymagają natomiast nawożenia. W swoim naturalnym środowisku mają do dyspozycji bardzo ubogie i prawie pozbawione składników odżywczych podłoże, dlatego także w uprawie nie oczekują specjalnego traktowania i dokarmiania. Nawożenie można zastosować jedynie w celu poprawienia kondycji bardzo osłabionych roślin, stosując w okresie wegetacyjnym, odpowiednio rozcieńczony nawóz specjalistyczny, przeznaczony do nawożenia kaktusów i sukulentów.

Niezwykły wygląd litopsów jest przystosowaniem do skrajnie trudnych warunków, w których rosną.
Niezwykły wygląd litopsów jest przystosowaniem do skrajnie trudnych warunków, w których rosną. Sweetloiuse - pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl