Najbardziej wartościowe rośliny ozdobne. Poznaj roślinne nowości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Byliny, krzewy i pnącza - wiele atrakcyjnych roślin i ich odmian pojawia się co roku na polskim rynku.
Byliny, krzewy i pnącza - wiele atrakcyjnych roślin i ich odmian pojawia się co roku na polskim rynku. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020
Prezentujemy ciekawe i wartościowe dla ogrodu rośliny, na które warto zwrócić uwagę w najbliższym sezonie (i kolejnych).

Konkurs Roślin Nowości odbywa się co roku w ramach międzynarodowej wystawy Zieleń to Życie, organizowanej przez Agencję Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich. W 2020 roku odbyła się ona online, jednak nie zrezygnowano z części jej tradycji, jaką jest wybór najbardziej wartościowych roślin, które pojawiły się na polskim rynku w ostatnim czasie. Oto rośliny, które doceniło międzynarodowe jury.

Aktinidia ostrolistna HOKEY POKEY®

Actinidia arguta HOKEY POKEY®

ZŁOTY MEDAL

To pnącze owocowe o dekoracyjnym wyglądzie. Ma lancetowate liście, zielone z żółtą, nieregularną obwódką. Jego wiotkie pędy, które owijają się wokół podpór, dorastają do 4 m długości. Kwitnie w czerwcu, tworząc białe, niewielkie kwiaty. Odmiana jest samopłodna. Owoce w smaku przypominają kiwi, z cytrynowym posmakiem. Są zielone, osiągają ok. 2 cm długości i 1,5 cm średnicy. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Roślina zaczyna owocować w drugim-trzecim roku uprawy. Pnącze wymaga żyznego i wilgotnego, ale dobrze zdrenowanego podłoża. Należy je sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych. Można je sadzić przy płotach, pergolach, altanach itp.

 • Hodowca: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska
Aktinidia ostrolistna to roślina jednocześnie ozdobna i użytkowa (ma smaczne owoce).
Aktinidia ostrolistna to roślina jednocześnie ozdobna i użytkowa (ma smaczne owoce). Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Parocja perska PERSIAN SPIRE® „JLPN01” PBR

Parrotia persica PERSIAN SPIRE® „JLPN01” PBR

ZŁOTY MEDAL

To niewysokie i wolno rosnące drzewo, o smukłym, kolumnowym pokroju i wzniesionych gałęziach. Wiosną, jego młode liście są ciemnofioletowe, latem przybierają jasnozielony kolor, z ciemną, purpurową obwódką. Jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Zimą atrakcyjnie wygląda kolorowa i łuszcząca się kora. W polskich warunkach drzewo nie kwitnie lub kwitnie rzadko. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), dobrze znosi suszę i zanieczyszczenie powietrza. Preferuje stanowiska słoneczne, jest tolerancyjna co do gleby, ale nie należy jej sadzić na ziemiach zasadowych.

 • Hodowca: John Lewis.
 • Wprowadzenie na rynek: 2015 r.
 • Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska
Parocja to drzewo o ładnym pokroju i atrakcyjnie ubarwionych liściach.
Parocja to drzewo o ładnym pokroju i atrakcyjnie ubarwionych liściach. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Berberys Thunberga „Anna” PBR

Berberis thunbergii „Anna” PBR

SREBRNY MEDAL

Odmiana berberysu o ładnie wybarwionych, dwukolorowych liściach. Są one żółte, z wyraźnym pomarańczowym rumieńcem na brzegach. Ma drobne, żółte kwiaty, które pojawiają się razem z liśćmi. Jesienią zdobią go czerwone owoce. Krzew charakteryzuje się półkulistym pokrojem i bardzo wolnym wzroście (po sześciu latach dorasta do ok. 30 cm wysokości). Ma gęste, wzniesione pędy. Jest odporny na mróz (strefa 5b). Najlepiej rośnie na przepuszczalnych ziemiach, w słonecznych miejscach. Polecany do małych ogrodów i uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Janusz Szewczyk.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska

Buddleja davidii ROCKETSTAR INDIGO® „SMNBDBT” PBR

SREBRNY MEDAL

Odmiana budlei wyróżnia się szarozielonymi liśćmi i bardzo dużymi, wiechowatymi kwiatostanami. Kwiaty są ciemnoniebieskie, z pomarańczowym oczkiem i mają przyjemny zapach. Pojawiają się od lipca do późnej jesieni. Krzew ma zwarty pokrój i nie jest wysoki (dorasta do 1 m wysokości i 60 cm szerokości). Wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi. Miejsce dla niej powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od zimowych wiatrów. Wytrzymuje mróz do -20ºC (strefa 6b). Można ją uprawiać na rabatach i w pojemnikach.

 • Hodowca: Timothy D. Wood.
 • Wprowadzenie na rynek: 2017 r.
 • Zgłaszający: Szkółki Kurowscy, ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska
Odmiana budlei dobrze nadaje się do małych i średnich ogrodów.
Odmiana budlei dobrze nadaje się do małych i średnich ogrodów. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Róża MAJA BABYLON EYES „Intereybabjam” PBR

_Rosa MAJA BABYLON EYES „Intereybabjam” _PBR

SREBRNY MEDAL I WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

Należy do róż wielokwiatowych z serii Babylon Eyes®. Ma półpełne kwiaty o żółtokremowych płatkach. Ich nasady są purpurowe i tworzą wyraziste „oczko”. Roślina ma zwarty, półkulisty pokrój, rośnie powoli i osiąga 60 cm wysokości. Kwitnie długo. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, próchniczych, gliniasto-piaszczystych i w miejscach słonecznych. Znosi suszę i jest odporna na mróz (strefa 6a). Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Interplant Roses B.V.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska

Clematis „Golden Dream” PBR

BRĄZOWY MEDAL I WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

To polska odmiana powojnika z Grupy Atragene. Wyróżnia się pełnymi lub półpełnymi kwiatami, które początkowo są limonkowożółte, a z czasem przybierają bardziej żółty kolor z bordowymi przebarwieniami. Kwiaty są duże (średnica 7-9 cm) i mają dzwonkowaty kształt oraz przyjemny, grejpfrutowy zapach. Trójlistkowe liście są ciemnozielone, szypułki na których osadzone są kwiaty – purpurowe. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości. Kwitnie w maju, powtarza też kwitnienie latem (jest ono mniej obfite. Roślina jest odporna na mróz (strefa 4). Lubi miejsca jasne, ale nienagrzewające się, może też rosnąć w półcieniu. Nie ma dużych wymagań co do gleby – dobrze rośnie na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej. Warto go sadzić przy podporach, ogrodzeniach, drzewach, po których będzie się piął lub wykorzystać jako roślinę okrywową.

 • Hodowca: Szczepan Marczyński.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska
Ten klematis ma atrakcyjne kwiaty o ciekawym zapachu.
Ten klematis ma atrakcyjne kwiaty o ciekawym zapachu. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Ponadto kilka ciekawych roślin zdobyło wyróżnienia. Oto one.

Alstremeria INDIAN SUMMER® „Tesronto”PBR

Alstroemeria INDIAN SUMMER® „Tesronto”PBR

To wieloletnia roślina o bardzo atrakcyjnych, kolorowych kwiatach. Ma zwarty pokrój, dorasta do 60-90 cm wysokości. Kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są czerwono-pomarańczowo-żółte, a liście i pędy – czekoladowobordowe.

Alstremeria wymaga żyznej, próchniczej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być wilgotne, ale przepuszczalne. Odmiana nie jest w pełni odporna na mróz (znosi spadki temperatury do -15ºC). W gruncie można ją uprawiać przez cały rok tylko w najcieplejszych regionach kraju (wymaga okrycia). W pozostałych zaleca się zimowanie w pomieszczeniach (rośliny w pojemnikach, temperatura ok. 0ºC).

 • Hodowca: Horti Partners V.O.F.
 • Wprowadzenie na rynek: 2012 r.
 • Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Geum „Bohema Pink” PBR

Odmiana kuklika o dużych (do 5 cm średnicy), półpełnych kwiatach o intensywnie różowych kwiatach, które wyrastają na purpurowych pędach, wyrastających z rozety ciemnozielonych liści. Odmiana kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Ma ładny, kępiasty pokrój, a podczas kwitnienia 30-40 cm wysokości. To bylina odporna na mróz. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych, na lekko wilgotnych, świeżych glebach.

 • Hodowca: Przemysław Godlewski.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, 05-140 Serock, Polska
Do zalet tej odmiany należą duże, półpełne kwiaty i wczesny termin kwitnienia.
Do zalet tej odmiany należą duże, półpełne kwiaty i wczesny termin kwitnienia. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Różanecznik „Devin” PBR

Rhododendron „Devin” PBR

Odmiana od kolorowych i mocno pachnących kwiatach, które pojawiają się w czerwcu. Dzwonkowate, różowofioletowe kwiaty mają ok. 8 cm średnicy. Ten krzew jest odporny na mróz (strefa 5b). Wymaga kwaśnej i lekko wilgotnej ziemi oraz półcienistego stanowiska.

 • Hodowca: Michal Severa, The Silva Tarouca Research Institute for Landscape and Ornamental Gardening.
 • Wprowadzenie na rynek: 2017 r.
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska, ul. Górna 50, 95-050 Konstantynów Łódzki, Polska

Acer rubrum REDPOINTE® „Frank Jr” PBR

Średniej wielkości drzew, które jest amerykańską odmianą klonu czerwonego. Dorasta do 15 m wysokości i tworzy regularną, stożkowatą koronę. Odmiana jest odporna na choroby i szkodniki. Liście w sezonie są zielone, jesienią przebarwiają się na intensywną czerwień. Ten klon należy sadzić na ziemiach kwaśnych i wilgotnych, w miejscach słonecznych.

 • Hodowca: Keith S. Warren, J. Frank Schmidt & Son Co.
 • Wprowadzenie na rynek: 2012 r.
 • Zgłaszający: Minier Solutions pro (Hortival Difusion SAS) 25 route les fontaines de l'Aunay Beaufort en Anjou, Francja
Odmiana jest odporna na choroby, dobrze też znosi zbyt wysokie pH ziemi.
Odmiana jest odporna na choroby, dobrze też znosi zbyt wysokie pH ziemi. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Berberys Thunberga „Lime Star” PBR

Berberis thunbergii Lime Star PBR

Karłowa odmiana berberysu o gęstych pędach i cytrynowożółtych liściach (młodsze są pomarańczowe). Krzew rośnie wolno – po 6 latach dorasta do 50-60 cm wysokości. Może rosnąc w słońcu lub półcieniu, jest tolerancyjny co do ziemi i odporny na mróz (strefa 5b).

 • Hodowca: Janusz Szewczyk.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk, 32-442 Krzywaczka 289, Polska
Zaletą tej odmiany są niewielkie wymagania i piękny kolor liści.
Zaletą tej odmiany są niewielkie wymagania i piękny kolor liści. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Jeżowka „Tweety” PBR

Echinacea „Tweety” PBR

To kompaktowa odmiana jeżówki, dorastająca do 20 cm wysokości. Tworzy pomarańczowożółte, duże kwiaty, kwitnie od lipca do września. Jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na lekko wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Można ją uprawiać w pojemnikach,.

 • Hodowca: Derrick Cornelis Bol.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Szkółka PIECH, ul. Polna 1, 24-130 Końskowola, Polska
Ze względu na niewielkie rozmiary ta jeżówka świetnie nadaje się również na balkony i tarasy.
Ze względu na niewielkie rozmiary ta jeżówka świetnie nadaje się również na balkony i tarasy. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Hortensja bukietowa LIVING PINKY PROMISE "LC NO12" PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINKY PROMISE "LC NO12" PBR

Kwitnąca przez całe lato odmiana hortensji o kompaktowym pokroju (osiąga 0,8 m wysokości i 0,7 m średnicy). Kwiaty płonne zebrane w stożkowate kwiatostany początkowo są białe, w sierpniu różowieją, a we wrześniu nabierają intensywnie różowego koloru. Odmiana jest odporna na choroby, szkodniki i mróz (strefa 5). Wymaga lekko kwaśnych i wilgotnych ziem, może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hydrangea macrophylla MAGICAL JEWEL "HORE140103" PBR

Odmiana hortensji ogrodowej z grupy Magical®. Ma zwarty pokrój i wytwarza gęste pędy. Dorasta do 1 m wysokości i tyle samo średnicy. Jej kuliste kwiatostany składają się z dużych, różnokolorowych i przebarwiających się kwiatów (mają odcienie zieleni, różu, fioletu na koniec czerwienieją). Kwitnie od lipca. Wymaga żyznych, próchniczych, wilgotnych ziem o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych. Nie jest w pełni odporna na mróz (strefa 6b). W gruncie może być uprawiana w cieplejszych regionach Polki (wymaga zabezpieczenia na zimę). Można ją także uprawiać w pojemnikach i zimować w pomieszczeniach.

 • Hodowca: Lendert de Vos.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska
Kwiaty tej odmiany są wyjątkowo atrakcyjnie ubarwione. Trzeba jednak chronić ja przed mrozem.
Kwiaty tej odmiany są wyjątkowo atrakcyjnie ubarwione. Trzeba jednak chronić ja przed mrozem. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

 Hortensja bukietowa LIVING PINK & ROSE "LC NO14" PBR

Hydrangea paniculata LIVING PINK & ROSE "LC NO14" PBR

To szybko rosnąca odmiana hortensji bukietowej (dorasta do 1,3 m wys. i 1,2 m średnicy). Ma sztywne i wyprostowane pędy. Kwiaty są zebrane w stożkowate kwiatostany. Początkowo są białe, z czasem przybierają jaskrawo różowy kolor. Kwitnie od lipca do września. Odmiana odporna na choroby i mróz. Wymaga lekko kwaśnych, w miarę żyznych i wilgotnych ziem, może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hortensja ogrodowa BELLA PESCHE "HORE1644" PBR

Hydrangea macrophylla BELLA PESCHE ‘"HORE1644" PBR

To odmiana hortensji ogrodowej o zwartym pokroju i kompaktowych rozmiarach (dorasta do 1 m wys. i ma zbliżoną średnicę). Kwiaty, zebrane w kuliste kwiatostany, mają pastelowe kolory, które zmieniają się w czasie kwitnienia (od seledynowych, przez różowe, seledynowe, po ceglastoczerwone jesienią). Odmiana nie jest w pełni odporna na mróz (strefa 6b) – wymaga dobrego zabezpieczenia na zimę lub zimowania w pojemnikach, w pomieszczeniach. Do uprawy w gruncie jest polecana w najcieplejszych regionach Polski.

 • Hodowca: Lendert de Vos.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska

Hydrangea paniculata LIVING ROYAL FLOWER ‘"LC NO6" PBR

Odmiana hortensji bukietowej o szybkim wzroście. Maksymalnie osiąga ok. 1 m wys. i 75 cm średnicy. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany. Początkowo mają jasno kolor, następnie przebarwiają się na kremowo, a w końcu – lekko różowieją.

Jest w pełni odporna na mróz, choroby w szkodniki. Wymaga umiarkowanie żyznych i wilgotnych ziem o lekko kwaśnym odczynie. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

 • Hodowca: Alex Frederick Schoemaker.
 • Wprowadzenie na rynek: 2018 r.
 • Zgłaszający: Duet s.j. Konopka, Pełka, Emilianów 31, 05-250 Radzymin, Polska
Hortensja bukietowa o pięknych kwiatach i niewielkich wymaganiach.
Hortensja bukietowa o pięknych kwiatach i niewielkich wymaganiach. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Róża ZEPETI

Rosa ZEPETI® "Meibenbino" PBR

Odmiana zaliczana do róż miniaturowych (dorasta do 70 cm wys.). Kwitnie obficie i długo – od czerwca do jesieni. Tworzy czerwone, pełne kwiaty o średnicy ok. 5 cm. Jest odporna na choroby, upał i mróz (strefa 5a). Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na piaszczysto-gliniastych, żyznych ziemiach, które są lekko wilgotne i przepuszczalne. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Alain Antoine Meilland, Meilland International S.A.
 •  Wprowadzenie na rynek: 2019 r.
 • Zgłaszający: PLANTPOL Sp. z o.o., Jezioro 33-35, 32-600 Oświęcim, Polska
Róża może być uprawiana także w formie piennej.
Róża może być uprawiana także w formie piennej. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Przetacznik kłosowy "Anniversary Rose" PBR

Veronica spicata "Anniversary Rose" PBR

Bylina o krzaczastym pokroju i intensywnie różowych kwiatach. Są one zebrane w długie kłosy, kwiaty rozwijają się od dołu i są różowe, podczas gdy szczyt kwiatostanu pozostaje jeszcze zielony). Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Roślina dorasta do 20-30 cm wys,. jest w pełni odporna na mróz (strefa 3). Najlepiej rośnie w słońcu, na każdej typowej ziemi ogrodowej. Można ją także uprawiać w pojemnikach.

 • Hodowca: Florensis.
 • Wprowadzenie na rynek: 2020 r
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska
Przetaczniki długo kwitną, są odporne i niezbyt wymagające.
Przetaczniki długo kwitną, są odporne i niezbyt wymagające. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020

Szałwia omszona BLUE MARVEL "Balsalarv" PBR

Salvia nemorosa BLUE MARVEL "Balsalarv" PBR

Odporna na mróz bylina, która tworzy duże, ciemnoniebieskie kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale powtarza kwitnienia (należy usuwać przekwitłe kwiatostany). Dorasta do 25-30 cm wys. Jest tolerancyjna co do ziemi, najlepiej rośnie w słońcu. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

 • Hodowca: Christa Kievit, Ball Horticultrural Company.
 • Wprowadzenie na rynek: 2016 r.
 • Zgłaszający: Gospodarstwo Specjalistyczne Panek Dariusz Panek, ul. Dąbrowskiej 12, 05-800 Pruszków, Polska

 

Odmiana szałwii charakteryzuje się wyjątkowo dużymi kwiatami.
Odmiana szałwii charakteryzuje się wyjątkowo dużymi kwiatami. Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2020
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl