Narzędzia ogrodnicze na cztery pory roku

Katarzyna Laszczak
Prace w ogrodzie trwają prawie przez cały rok. Każda pora roku ma swoją specyfikę, ale zawsze do wykonywania danych prac, niezbędne są odpowiednie narzędzia.

Wiosna

Wczesną wiosną trzeba m.in. zadbać o stan trawnika. Jednymi z podstawowych zabiegów są wertykulacja i aeracja, które mają na celu napowietrzenie trawnika i umożliwienie przenikania substancji odżywczych w głąb darni. Aeracja polega na nakłuwaniu darni, wertykulacja na jej pionowym nacinaniu. Do przeprowadzenia aeracji przyda się aerator obrotowy Fiskars QuikFit™, wyposażony w ostrza ze stali hartowanej. Do pracy przy krawędziach trawnika, niezastąpiony jest aerator obrotowy brzegowy.

Narzędzia ogrodnicze na cztery pory roku
Narzędzia ogrodnicze na cztery pory roku

Lato

Jednym z licznych zadań, jakie mamy do wykonania w ogrodzie latem, są zabiegi poprawiające kondycję roślin. Należy do nich spulchnianie gleby, które pozwala na lepsze przenikanie wody, powietrza i światła do korzeni roślin. Do tego celu służą kultywatory. Umożliwiają

Narzędzia ogrodnicze na cztery pory roku

one dość głębokie spulchnianie gleby (5-15 cm), mogą też być stosowane do kruszenia skorupy na glebach zwięzłych, a także – do niszczenia chwastów. Spośród narzędzi Fiskars QuikFit™ możemy wybierać kultywatory różnych typów, w tym rozwiązanie „dwa w jednym”, czyli kultywator z motyką.

Jesień

Jesień to czas aktywnego przygotowania do zimy i kolejnego sezonu. Sadzimy rośliny, przekopujemy glebę, zabezpieczamy rośliny przed mrozem. W przygotowaniu rabat do obsiewu pomocna będzie motyka duńska, której ostre krawędzie mogą także rozbijać grudki ziemi i usuwać chwasty. Wśród narzędzi Fiskars QuikFit™ znajdują się różne typy motyk, w tym także motyka 3-funkcyjna do spulchniania gleby i pielenia.

Narzędzia ogrodnicze na cztery pory roku

Jesień i... znów wiosna

Jesień i wczesna wiosna to też czas intensywnych porządków. Jednym z podstawowych narzędzi są grabie. Wybór grabi jest bardzo duży, w zależności od materiału z jakiego są wykonane (tworzywo, stal), po ich budowę. Bardzo praktyczne są grabie uniwersalne z głowicą z tworzywa FiberComp™, które doskonale nadają się do przygotowania powierzchni do obsiewu. Równie przydatne są grabie wachlarzowe (tzw. miotłograbie) oraz szerokie grabie do trawnika, z głowicą wykonaną ze stali wysokiej jakości. Do pielęgnacji trawnika przydatny jest także skareator Fiskars QuikFit™służący do usuwania filcu z trawnika oraz do nacinania i rozbijania brył ziemi.

Ze wszystkimi narzędziami Fiskars QuikFit™ kompatybilne są aluminiowe trzonki, o łezkowatym przekroju, poprawiającym wygodę pracy. Trzonki są dostępne także w wersji teleskopowej o regulowanej długości od 2,4 do 4 m i wyposażone w podwójny system blokowania, podnoszący bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku zastosowania głowic narzędzi innych producentów, możliwe jest połączenie z trzonkiem za pomocą adaptera z wysokiej jakości tworzywa.

Orientacyjne ceny detaliczne:

 • Motyka duńska Fiskars QuikFit™ - cena ok. 55 zł
 • Motyka 3-funkcyjna Fiskars QuikFit™ - cena ok. 60 zł
 • Kultywator z motyką Fiskars QuikFit™ - cena ok. 75 zł
 • Aerator obrotowy Fiskars QuikFit™ - cena ok. 130 zł
 • Aerator obrotowy brzegowy Fiskars QuikFit™- cena ok. 150 zł
 • Grabie do trawnika QuikFit™ - cena ok. 110 zł
 • Grabie uniwersalne QuikFit™- cena ok. 55 zł
 • Grabie wachlarzowe (metalowe) QuikFit™ - cena ok. 70 zł
 • Skareator Fiskars QuikFit™ - cena ok. 130 zł
 • Trzonek Fiskars QuikFit™ (kolor terakota lub grafitowy) – cena ok. 70 zł
 • Trzonek teleskopowy Fiskars QuikFit™- cena ok. 160 zł / średni - cena ok. 130 zł
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl