Nawożenie roślin doniczkowych

Maciej Aleksandrowicz
Magdalena Kmita-Kulesza
Niewielu roślinom doniczkowym do właściwego rozwoju wystarczy tylko woda. Aby rośliny wyglądały zdrowo i atrakcyjnie trzeba zasilać je nawozami bogatymi w niezbędne składniki pokarmowe.

Odżywki trzeba jednak stosować z umiarem ponieważ przenawożenie może okazać się dla roślin groźniejsze niż brak zasilania.

Dlaczego rośliny potrzebują zasilania?

Dla właściwego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują co najmniej trzech składników odżywczych – azotu, potasu i fosforu. Azot jest niezbędnym składnikiem, który buduje białka i odpowiada za wzrost pędów, masy liściowej oraz  odpowiednie wybarwienie liści. Jego niedobór objawia się charakterystycznym żółtawozielonym zabarwieniem liści oraz słabym wzrostem rośliny. Potas wpływa na prawidłowy rozwój liści i owoców.  Wzmacnia też ściany komórek oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Fosfor odpowiada głównie za odpowiedni rozwój oraz regenerację systemu korzeniowego. Bardzo ważne są też magnez i żelazo, które są budulcem zielonego barwnika w liściach oraz mają wpływ na tworzenie się cukrów i skrobi w roślinach. Niektóre gatunki roślin są wrażliwe także na niedobór innych mikroelementów np. wapnia, miedzi, cynku, manganu i innych, które mogą mieć znaczący wpływ na kondycję roślin.

Co warto wiedzieć przed zastosowaniem nawozów?

Wszystkie nawozy należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Warto także wybierać nawóz przeznaczony dla konkretnej grupy roślin (np. dla palm, dla roślin kwitnących). Wybór nawozów w sprzedaży jest obecnie tak bogaty, że bez problemu można dobrać odpowiedni produkt dla każdej rośliny. Sprawdźmy wcześniej w jakim terminie nasze rośliny najbardziej potrzebują zasilania.

Zwykle nawozi się rośliny przed albo po kwitnieniu oraz w okresie wzrostu (wegetacji). Najbardziej intensywnie rośliny rosną w okresie od marca do września, czyli w czasie, kiedy jest najwięcej światła. Bardzo ważne jest stosowanie właściwych dawek nawozów ponieważ zbyt obfite zasilanie może być dla roślin zabójcze. Przenawożenie może prowadzić do zasolenia podłoża w donicy, co skutkuje zamieraniem systemu korzeniowego. Nadmiar niektórych składników pokarmowych (np. azotu) powoduje często także większą podatność roślin na choroby i szkodniki.

Jaki nawóz wybrać?

Producenci oferują coraz nowsze i łatwiejsze do stosowania formy nawozów dla roślin doniczkowych. Możemy dobrać najwygodniejszą dla nas postać nawozu, który dodatkowo będzie dostosowany specjalnie dla konkretnej grupy roślin. Najczęściej nawozy oferowane są w postaci płynnej, sproszkowanej (lub granulowanej) oraz w formie specjalnie sprasowanych pałeczek. Pałeczki nawozowe, które po prostu umieszcza  się w podłożu mają często także działanie owadobójcze, co jest dużą zaletą. Zwykle pałeczki nawozowe są preparatami długo działającymi, które stosuje się raz na kilka miesięcy. Wygodne są także nawozy płynne (rozpuszczalne
w wodzie), które stosujemy razem z podlewaniem przez cały okres wegetacyjny. Najnowocześniejsze nawozy (tzw. długo działające) wystarczy zastosować tylko raz w sezonie. Mają one postać specjalnie otoczkowanych granulek, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe w obrębie systemu korzeniowego rośliny.

Czy trzeba nawozić rośliny w zimie?

Większość roślin przechodzi zimą (od października do marca) niezbędny okres spoczynku i w tym czasie przestajemy nawozić rośliny lub robimy to bardzo rzadko. Pobudzanie wtedy roślin nawozami niepotrzebnie zmusza je do wydatku energii zaburzając ich cykl życiowy. Nie należy też w ogóle nawozić roślin świeżo przesadzonych aby dać im czas na zregenerowanie systemu korzeniowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl