Nawożenie roślin doniczkowych

Maciej Aleksandrowicz
Magdalena Kmita-Kulesza
Niewielu roślinom doniczkowym do właściwego rozwoju wystarczy tylko woda. Aby rośliny wyglądały zdrowo i atrakcyjnie trzeba zasilać je nawozami bogatymi w niezbędne składniki pokarmowe.

Odżywki trzeba jednak stosować z umiarem ponieważ przenawożenie może okazać się dla roślin groźniejsze niż brak zasilania.

Dlaczego rośliny potrzebują zasilania?

Dla właściwego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują co najmniej trzech składników odżywczych – azotu, potasu i fosforu. Azot jest niezbędnym składnikiem, który buduje białka i odpowiada za wzrost pędów, masy liściowej oraz  odpowiednie wybarwienie liści. Jego niedobór objawia się charakterystycznym żółtawozielonym zabarwieniem liści oraz słabym wzrostem rośliny. Potas wpływa na prawidłowy rozwój liści i owoców.  Wzmacnia też ściany komórek oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Fosfor odpowiada głównie za odpowiedni rozwój oraz regenerację systemu korzeniowego. Bardzo ważne są też magnez i żelazo, które są budulcem zielonego barwnika w liściach oraz mają wpływ na tworzenie się cukrów i skrobi w roślinach. Niektóre gatunki roślin są wrażliwe także na niedobór innych mikroelementów np. wapnia, miedzi, cynku, manganu i innych, które mogą mieć znaczący wpływ na kondycję roślin.

Co warto wiedzieć przed zastosowaniem nawozów?

Wszystkie nawozy należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Warto także wybierać nawóz przeznaczony dla konkretnej grupy roślin (np. dla palm, dla roślin kwitnących). Wybór nawozów w sprzedaży jest obecnie tak bogaty, że bez problemu można dobrać odpowiedni produkt dla każdej rośliny. Sprawdźmy wcześniej w jakim terminie nasze rośliny najbardziej potrzebują zasilania.

Zwykle nawozi się rośliny przed albo po kwitnieniu oraz w okresie wzrostu (wegetacji). Najbardziej intensywnie rośliny rosną w okresie od marca do września, czyli w czasie, kiedy jest najwięcej światła. Bardzo ważne jest stosowanie właściwych dawek nawozów ponieważ zbyt obfite zasilanie może być dla roślin zabójcze. Przenawożenie może prowadzić do zasolenia podłoża w donicy, co skutkuje zamieraniem systemu korzeniowego. Nadmiar niektórych składników pokarmowych (np. azotu) powoduje często także większą podatność roślin na choroby i szkodniki.

Jaki nawóz wybrać?

Producenci oferują coraz nowsze i łatwiejsze do stosowania formy nawozów dla roślin doniczkowych. Możemy dobrać najwygodniejszą dla nas postać nawozu, który dodatkowo będzie dostosowany specjalnie dla konkretnej grupy roślin. Najczęściej nawozy oferowane są w postaci płynnej, sproszkowanej (lub granulowanej) oraz w formie specjalnie sprasowanych pałeczek. Pałeczki nawozowe, które po prostu umieszcza  się w podłożu mają często także działanie owadobójcze, co jest dużą zaletą. Zwykle pałeczki nawozowe są preparatami długo działającymi, które stosuje się raz na kilka miesięcy. Wygodne są także nawozy płynne (rozpuszczalne
w wodzie), które stosujemy razem z podlewaniem przez cały okres wegetacyjny. Najnowocześniejsze nawozy (tzw. długo działające) wystarczy zastosować tylko raz w sezonie. Mają one postać specjalnie otoczkowanych granulek, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe w obrębie systemu korzeniowego rośliny.

Czy trzeba nawozić rośliny w zimie?

Większość roślin przechodzi zimą (od października do marca) niezbędny okres spoczynku i w tym czasie przestajemy nawozić rośliny lub robimy to bardzo rzadko. Pobudzanie wtedy roślin nawozami niepotrzebnie zmusza je do wydatku energii zaburzając ich cykl życiowy. Nie należy też w ogóle nawozić roślin świeżo przesadzonych aby dać im czas na zregenerowanie systemu korzeniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl