Niebieskie kwiaty do ogrodu

Katarzyna Laszczak
Jeśli zdecydujemy się na niebieskie kwiaty, będziemy mieli z czego wybierać - od dostojnych hortensji, po skromne niezapominajki.
Jeśli zdecydujemy się na niebieskie kwiaty, będziemy mieli z czego wybierać - od dostojnych hortensji, po skromne niezapominajki. Joanna12 - pixabay.com
Sadząc i siejąc rośliny ogrodowe najczęściej tworzymy wielobarwne kompozycje. Oryginalnym pomysłem jest jednak zaaranżowanie ogrodu w wybranym kolorze.

Komponując taki ogród nie musimy obawiać się monotonii. Pomimo że wybierzemy kwiaty w zbliżonym kolorze, zróżnicowanie zapewni pokrój roślin, faktury, odcienie i kształty liści oraz kwiatów, które tym bardziej dostrzeżemy. Decydując się tylko na niebieskie kwiaty można sobie pozwolić na nieco swobodniejsze podejście i uzupełnić nasadzenia fioletowymi kwiatami, czy w barwach na pograniczu tych kolorów.
Jak w przypadku każdego ogrodu, warto, by niebieskie kwiaty cieszyły nas przez cały rok. Co zatem zasadzić?

Wiosenne niebieskie kwiaty

Najwcześniej zakwitną krokusy, szczególnie odmiany Blue Pearl – błękitne z zewnątrz, z białym wnętrzem lub Zephyr, mające srebrno niebieskie kwiaty. Przy niebiesko-fioletowym ogrodzie można wybierać wśród wielu odmian kwitnących na fioletowo. Krokusy potrzebują próchniczej gleby, dobrze też wybrać dla nich miejsce słoneczne i łatwo nagrzewające się. Krokusy kwitną w marcu i kwietniu, są też odmiany jesienne. Warto posadzić je razem.

Wczesną wiosną kwitną też cebulice, które w zależności od odmiany dorastają do 20-30 cm. Dekoracyjne kwiaty, przypominające zwisające dzwoneczki są niebieskie, choć występują też białe i fioletowe. Cebulice nie mają dużych wymagań glebowych, ale najlepiej rosną na glebach lekkich i stanowiskach słonecznych. Roślina z czasem rozsiewa się sama, natomiast uprawę zaczynamy od zasadzenia cebulek. Te, tak jak inne rośliny cebulowe, sadzimy we wrześniu.

Do wiosennych kwiatów cebulowych należą też dekoracyjne i pachnące hiacynty. Wśród wielu odmian (m.in. Defts Blade, Lady Derby, Lord Balfour, Furt Bismarck) możemy wybierać te o kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego i fioletu. Hiacynty lubią żyzne, przepuszczalne gleby, o zasadowym odczynie i nasłonecznione miejsca, osłonięte od wiatru.
Niebieskie kwiaty mają też łatwe w uprawie i bardzo popularne szafirki. Kwitną od kwietnia do początku czerwca, najlepiej wyglądają w dużych grupach. Nadają się zarówno na stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Można je siać (jesienią) lub sadzić cebulki (szafirki groniaste, drobnokwiatowe, we wrześniu, a armeńskie – w październiku).

Powinniśmy też pamiętać o popularnych bratkach, których kolory i odcienie mogą przyprawić o zawrót głowy, a są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Równie wdzięczne, są  spokrewnione z nimi fiołki wonne, te jednak warto zasadzić, jeśli zdecydujemy się na fioletowe akcenty (i mocny zapach). W przeciwieństwie do bratków, wolą lekki półcień od słońca.

Idealne niebieskie kwiaty do ogrodu to niezapominajki. Kwitną od kwietnia do końca czerwca. Kiedy przekwitną trzeba je ściąć, żeby się nie rozsiewały. Natomiast należy je wysiewać pod koniec lata, w miejscach słonecznych i półcienistych.
Podobne do niezapominajek kwiaty, ale bardziej ozdobne liście ma brunera wielkolistna, idealnie nadająca się na miejsca zacienione. Pod niezapominajki „podszywa” się także ułudka wiosenna – którą również można sadzić w cieniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że roślina bardzo rozrasta się. Kolor jej kwiatów zależy od odczynu gleby – niebieskie są na podłożu kwaśnym.

Niebieskie kwiaty, które kwitną latem

W maju i czerwcu niebieskie kwiaty zapewni nam barwinek. Jego różne odmiany, różniące się wielkością odcieniem kwiatów i ich pokrojem, najczęściej kwitną na niebiesko lub fioletowo-niebiesko. Barwinek jest rośliną zadarniającą, doskonale nadaje się do cienia i półcienia. Niekiedy zakwita też jesienią.
Dobrze rozrastają się także dąbrówki i różne odmiany przetacznika. Nieco dłużej – bo od maja do lipca kwitnie chaber górski. Może dorastać do 50 cm wysokości, charakteryzuje się dekoracyjnymi kwiatostanami. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych (nie toleruje nadmiaru wody), o zasadowym odczynie. Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste.
Spośród niebiesko-fioletowych kwiatów można też wybrać irysy, które są bardzo dekoracyjne, jednak dość trudne w uprawie. Idealne, choć również  wymagające są ostróżki. Są to wysokie byliny (80-180 cm), o kwiatach w różnych odcieniach błękitu. Kwitną od czerwca do połowy lipca, ale jeśli zostaną przycięte – zakwitną również we wrześniu. Wymagają przepuszczalnej i żyznej, zasadowej gleby. Najlepiej kwitną na słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach.
W lipcu i sierpniu zakwita czarnuszka damasceńska. Ma jasnoniebieskie kwiatki i delikatne pierzaste liście. Po przekwitnięciu, jako ozdoba pozostają rozdęte torebki nasienne (rośliny z nimi świetnie nadają się na suche bukiety). Czarnuszki często rozsiewają się same (w dodatku ich nasiona są jadalne), wysiew należy przeprowadzić w kwietniu-maju, wybierając słoneczne miejsce.

Niebieskie kwiaty na jesień

Niewątpliwą królową lata i wczesnej jesieni jest hortensja. Czas jej kwitnienia zależy od odmiany – kosmate i dębolistne kwitną w sierpniu i wrześniu. Ich niezwykle dekoracyjne kwiaty wyglądają jak całe, gotowe bukiety. Wymaga żyznego wilgotnego podłoża, i – w przeciwieństwie do wielu wymienionych gatunków – kwaśnej gleby. Od jej odczynu zależy też kolor kwiatów – im większa jest kwasowość, tym bardziej niebieskie kwiaty.
Jesień należy do astrów, szczególnie odmiany nowoangielskiej. Te astry, popularnie zwane marcinkami, kwitną nawet do listopada. Mają krzaczasty pokrój, mogą dorastać nawet do dwóch metrów. Dobrze rosną w słonecznych miejscach i na żyznych, przepuszczalnych glebach. Wytwarzają kwiaty niebieskie, fioletowe i różowe – w listopadowym ogrodzie każdy kolor wygląda dobrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl