Ogród zimowy - ciesz się ogrodem przez cały rok.

Wojciech Lechowski
Najlepiej sprawdzają się ogrody o ekspozycji wschodniej oraz zachodniej. W tak zaplanowanych ogrodach jest optymalna ilość światła dziennego oraz panuje w nich właściwa temperatura.
Najlepiej sprawdzają się ogrody o ekspozycji wschodniej oraz zachodniej. W tak zaplanowanych ogrodach jest optymalna ilość światła dziennego oraz panuje w nich właściwa temperatura. WolfBlur Pixabay.com
Ogród zimowy nie jest wbrew pozorom konstrukcją prostą. Wymaga fachowego projektu i poprawnego wykonawstwa. Dlatego działania samodzielne nie są tu szczególnie wskazane. Mogą bowiem skutkować katastrofą budowlaną i koniecznością rezygnacji z przydomowej oranżerii.

Prace nad ogrodem zimowym najlepiej jest powierzyć specjalizującej się w tym zakresie firmie usługowej. Większość z nich oferuje przeprowadzenie wszystkich etapów prac – od projektu po ostateczną aranżację.
Wolnostojące ogrody zimowe o powierzchni do 35 m² nie wymagają posiadania pozwolenia na budowę. Warunkiem jest jednak to, że takich obiektów nie może być więcej niż dwa na każde 500 m² działki. Na budowę większych oranżerii oraz tych, które są bezpośrednio związane z domem trzeba uzyskać formalne pozwolenie.

Konstrukcja ogrodu zimowego musi być stabilna i odporna na podmuchy wiatru.
Konstrukcja ogrodu zimowego musi być stabilna i odporna na podmuchy wiatru. gbeaty Pixabay.com

Procedury są takie same jak w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Dlatego najlepiej jest zaplanować ogród zimowy już na etapie projektowania budynku zasadniczego. Inną sprawą jest to, że oranżerie przylegające do domów stwarzają szersze możliwości eksploatacyjne i są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Częstym, choć wcale nie najprostszym sposobem na stworzenie oranżerii jest zabudowanie tarasu. Warunkiem jest jednak w tym przypadku odpowiednia jego trwałość i możliwość odprowadzenia wody opadowej.

Poprawne zlokalizowanie ogrodu zimowego

Ogród zimowy może być elementem powiększającym salon i udanym łącznikiem pomiędzy tym wnętrzem i światem zewnętrznym. Istotne jest jednak jego poprawne usytuowanie względem kierunku geograficznego. Od tego zależny jest też późniejszy dobór roślinności. Najlepiej sprawdzają się ogrody o ekspozycji wschodniej oraz zachodniej. W tak zaplanowanych ogrodach jest optymalna ilość światła dziennego oraz panuje w nich właściwa temperatura. Niekiedy oranżerie projektuje się też od strony południowej, co pozwala na uprawę i otoczenie się tropikalną roślinnością. Jednak w tym przypadku trzeba zadbać o możliwość osłonięcia przeszkleń przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Ochłodę przyniesie też montaż klimatyzacji, która niestety znacznie podnosi tak początkowe koszty inwestycyjne, jak i późniejsze – eksploatacyjne. Najmniej polecaną ekspozycją dla ogrodu zimowego jest kierunek północny. Możemy mieć tu do czynienia z niedoborem światła oraz większym chłodem. Są to czynniki, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin.

Wybór producenta i wykonawcy przydomowej oranżerii

W lecie ogród wietrzy się w sposób tradycyjny, czyli poprzez otwarcie określonych elementów przeszklenia.
W lecie ogród wietrzy się w sposób tradycyjny, czyli poprzez otwarcie określonych elementów przeszklenia. atimedia Pixabay.com

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się projektowaniem i budową ogrodów zimowych. Ważne jest, by trafić na dobrego wykonawcę. W powyższym celu warto prześledzić internetowe opinie innych użytkowników oranżerii lub skorzystać z oferty, z której korzystali już nasi znajomi czy sąsiedzi. Prace nad ogrodem zaczynają się od konsultacji i stworzenia projektu, który będzie zgodny z normami budowlanymi i odpowiadający potrzebom użytkowników.

Aluminiowe lub wykonane z PVC profile konstrukcyjne, których przeważnie używa się do budowy oranżerii, są docinane zgodnie z dokumentacją warsztatową u wybranego producenta. Na miejsce budowy przyjeżdżają zatem oznakowane i gotowe do montażu. Do ich łączenia używa się specjalnych łączników. Całość konstrukcji musi być stabilna i odporna na podmuchy wiatru. Dach powinien mieć natomiast odpowiedni spadek (10 – 45˚) i orynnowanie umożliwiające prawidłowe odprowadzenie wody opadowej (woda nie powinna spływać po pionowych przeszkleniach). Ostatnim etapem jest szklenie szkieletu konstrukcyjnego. Do powyższego celu wykorzystuje się odpowiednio mocne oraz grube szkło hartowane i klejone.

Ogród zimowy oparty na solidnym fundamencie

Fundament pod ogród zimowy najlepiej jest wykonać podczas fundamentowania domu. Należy pamiętać, że wbrew pozorom oranżeria wymaga solidnego posadowienia. Jeśli chcemy stworzyć ją, gdy dom został już wybudowany – stosuje się nowe fundamenty lub wykorzystuje do powyższego celu istniejący taras. Pod ogród zimowy można wykonać fundament ciągły-liniowy, poprowadzony zgodnie z obrysem konstrukcji lub zastosować stopy fundamentowe w miejscu występowania słupków przenoszących  największe obciążenia, a pomiędzy stopami zrobić podmurówkę (np. z prefabrykatów). Żadnego z tych fundamentów nie łączy bezpośrednio z domem. Konieczne jest pozostawienie kilkucentymetrowej szczeliny dylatacyjnej, którą najlepiej jest wypełnić elastycznym materiałem (np. styropianem). Styropian potrzebny będzie również do wykonania izolacji termicznej fundamentu. Obok niej, nie może też zabraknąć zabezpieczeń przeciwwodnych i przeciwwilgociowych.

Zabudowanie na ogród zimowy istniejącego tarasu jest technicznie możliwe do wykonania, ale niejednokrotnie wcale nie prostsze niż posadowienie oranżerii na zupełnie nowych fundamentach. Konstrukcja tarasu może bowiem wymagać wzmocnienia, wyrównania nierówności oraz zapewnienia spadku umożliwiającego swobodny odpływ wody. Oczywiście wszystkie te komplikacje można rozwiązać, ale wydłuża to proces budowy.

Wentylacja i ogrzewanie w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy bez możliwości wymiany powietrza, nie ma właściwie żadnej funkcjonalności. Przebywanie w takim pomieszczeniu jest mało komfortowe, a poza tym – roślinność nie rozwija się wówczas prawidłowo. W lecie ogród wietrzy się w sposób tradycyjny, czyli poprzez otwarcie określonych elementów przeszklenia. Trzeba jedynie zadbać, by takie elementy zostały zamontowane na etapie szklenia konstrukcji. Najpraktyczniejsze w użytku są te z możliwością przesuwu. Nie zajmują miejsca i nie ograniczają aranżacji.

Wentylowanie ogrodów zimowych konieczne jest też jednak i zimą, kiedy na dworze chłód i niechętnie otwieramy okna. W tej roli dobrze sprawdzają się nawiewniki i wywietrzniki. Nawiewnik montuje się przy podłodze, a wywietrznik możliwie jak najwyżej, czyli przy kalenicy dachu.

Zabudowanie na ogród zimowy istniejącego tarasu jest technicznie możliwe do wykonania, ale niejednokrotnie wcale nie prostsze niż posadowienie oranżerii
Zabudowanie na ogród zimowy istniejącego tarasu jest technicznie możliwe do wykonania, ale niejednokrotnie wcale nie prostsze niż posadowienie oranżerii na zupełnie nowych fundamentach. KCDM Pixabay.com

Ogrzewanie ogrodów zimowych jest sprawą indywidualną i uzależnioną od tego, czy ogród chcemy wykorzystywać przez okrągły rok, czy tylko od wiosny do jesieni. Coraz większą popularnością cieszą się jednak oranżerie całoroczne. Możliwość komfortowego przebywania we wnętrzu wypełnionym zielenią, gdy na dworze śnieg i mróz, to bardzo zachęcająca, choć i kosztowna opcja. Na ogrzanie ogrodu zimowego jest kilka sposobów. Do wdrażanych najczęściej należy ogrzewanie podłogowe lub tzw. grzejniki kanałowe. Jedno i drugie źródło ciepła można połączyć z domowym kotłem grzewczym lub zasilać oddzielnie (elektrycznie). Pierwszy sposób jest oczywiście tańszy w eksploatacji.

W luksusowych oranżeriach montuje się również systemy klimatyzacyjne, które mogą i chłodzić i ogrzewać wnętrze. To jednak spory wydatek. Zarówno na etapie wdrażania, jak i w czasie eksploatacji (znacząco wzrastają rachunki za energię elektryczną).

Ogród zimowy – koszty

Koszty budowy ogrodu zimowego są kształtowane przez wiele czynników. Znaczenie ma tu rodzaj materiału, wykorzystanego do stworzenia konstrukcji, zastosowane rozwiązania w przeszkleniach, kwestia istnienia (lub nie) fundamentu pod ogród, chęć zamontowania sytemu grzewczego czy klimatyzacyjnego, itd. Istnieją jednak pewne (orientacyjne) widełki cenowe, będące jednocześnie kosztami początkowymi. Każdorazowo jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto przy tym uwzględniać, że ogrody większych rozmiarów wychodzą relatywnie taniej. Dla przykładu można podać, że wybudowanie 1 m² powierzchni przeszklonej w najtańszej z dostępnych konstrukcji z PVC kosztować będzie kilkaset złotych. Dużo droższe jest aluminium, przy zastosowaniu którego 1 m² ogrodu wyniesie nas od 1 do 2 tys. zł. Najdroższe ogrody zimowe to te, w których przeszklenia opierają się na drewnie egzotycznym. W tym przypadku 1 m²powierzchni kosztuje przynajmniej kilka tysięcy, a górna granica cenowa właściwie nie istnieje.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl