Polecamy rośliny doniczkowe łatwe do rozmnażania. Jak to się robi

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele roślin doniczkowych, które bardzo łatwo rozmnożyć w domowych warunkach.
Jest wiele roślin doniczkowych, które bardzo łatwo rozmnożyć w domowych warunkach. Silentpilot - pixabay.com
Im więcej roślin, tym lepiej. Polecamy rośliny, które bez trudu rozmnożymy sami i wyjaśniamy, jak pozyskać ich sadzonki.

Rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza, ale też poprawiają nam nastrój i pomagają oczyszczać powietrze. Ich uprawa może nam dać też sporo satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy mamy szansę obserwować ich rozwój od samego początku.

Taką możliwość daje nam samodzielne rozmnażanie roślin, które wbrew pozorom, wcale nie musi być trudne. Wprawdzie istnieją rośliny, które w amatorskich warunkach ciężko jest rozmnożyć (m.in. krotony), ale jest też dużo gatunków, których rozmnażanie nie powinno sprawić kłopotu nawet początkującemu miłośnikowi roślin.

Zobacz zdjęcia

Skrzydłokwiat i inne rośliny do rozmnażania przez ukorzenione przyrosty

Jedną z roślin łatwych do rozmnażania jest skrzydłokwiat, który należy też do grona najbardziej popularnych i łatwych w uprawie roślin pokojowych. Wymaga co prawda stale lekko wilgotnego, żyznego podłoża, ale doskonale radzi sobie w słabym oświetleniu, rzadko choruje i nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego efektowne liście i atrakcyjne kwiaty mogą zdobić nie tylko mieszkania, ale też biura, urzędy czy sklepy.

Skrzydłokwiat jest jednak nie tylko bardzo atrakcyjny i mało wymagający, ale też niezwykle łatwy do rozmnażania. Roślina właściwie o swoje potomstwo zwykle troszczy się sama, wydając wiele młodych, ukorzenionych przyrostów, które podczas wiosennego przesadzania wystarczy jedynie oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w nowej doniczce.

W podobny sposób możemy uzyskać młode rośliny także z innych gatunków takich jak np.:

 • sansewieria gwinejska,
 • aspidistra wyniosła,
 • zielistka,
 • kalatea,
 • papirus,
 • alokazja,
 • trzykrotka,
 • niektóre paprocie (m.in. nefrolepis wyniosły),
 • modny i elegancki zamiokulkas zamiolistny.

**Sprawdź też:

Jak przesadzać kaktusy

**

Rośliny doniczkowe z rozmnóżkami

Równie prostą metodą na samodzielne rozmnażanie roślin jest też wykorzystanie do tego celu tzw. rozmnóżek, tworzonych przez niektóre gatunki na brzegach lub szczytach liści. Takie rozmnóżki wyglądają jak miniaturka rośliny matecznej i zwykle posiadają też maleńkie korzonki.

Po zdjęciu z liścia (oddzielają się bardzo łatwo, a czasem nawet same odpadają i zaczynają rosnąć wokół rośliny matecznej), wystarczy położyć je na wilgotnym podłożu w nowej doniczce, aby szybko się ukorzeniły i zaczęły samodzielnie rosnąć.

Zdolność do tworzenia potomstwa w postaci rozmnóżek posiada jednak niewiele roślin, w tym głównie żyworódki (m.in. Daigremonta, pierzasta, wąskolistna) i niektóre paprocie (np. paprotnik szczecinkozębny, niektóre zanokcice np. Asplenium daucifolium).

Robimy sadzonki zielne z roślin doniczkowych

Kolejny sposób na łatwe rozmnażanie roślin to ukorzenianie w zwykłej wodzie pobranych od nich sadzonek zielnych. Ta metoda będzie jednak od nas wymagała odrobinę więcej zaangażowania i cierpliwości niż dwie pozostałe, bo sadzonkę musimy najpierw pobrać z rośliny, umieścić w odpowiedni sposób w wodzie i poczekać, aż pojawią się korzenie.

W tym czasie musimy też systematycznie sprawdzać, czy woda z naczynia w którym ukorzeniają się sadzonki nie wyparowała lub czy sadzonka nadmiernie się w niej nie zanurzyła, co groziłoby jej zgniciem. Kiedy już młoda roślina wypuści korzenie, możemy posadzić ją do doniczki, umieszczając w żyznym, wilgotnym podłożu.

Jakie rośliny rozmnażać przez sadzonki zielne

Do gatunków, których sadzonki najłatwiej ukorzeniają się w wodzie należą między innymi papirusy. Jako sadzonkę traktujemy parasolowaty liść z kawałkiem łodyżki, który zanurzamy w wodzie do góry nogami czyli górną częścią liścia.

Poza tym przez sadzonki zielne możemy rozmnażać takie rośliny doniczkowe:

 • zielistki i skalnice rozłogowe - pobieramy z nich sadzonki tworzące się na rozłogach powietrznych,
 • koleusy, fitonie, trzykrotki, bluszcze pospolite, hoje, epipremnum złociste (znane bardziej jako scindapsus), reo meksykańskie. Z tych gatunków pobieramy szczytowe fragmenty pędów z 2-3 parami liści wyrastającymi z węzłów, usuwamy z nich dwa dolne liście, a następnie zanurzmy oczyszczoną z liści część pędu w wodzie.

Rozmnażanie roślin z sadzonek liściowych

Trudniejsze i wymagające pewnego doświadczenia jest natomiast rozmnażanie roślin z sadzonek. Zdrowy, dorodny liść pobiera się z rośliny matecznej, tnie ostrym nożem na kawałki (każdy kawałek musi posiadać fragment nerwu głównego) i umieszcza w wilgotnym podłożu, okrywając folią perforowaną. Po ukorzenieniu młode sadzonki przenosi się do doniczki.

Z sadzonek liściowych rozmnaża się m.in.

 • sępolie fiołkowe (zwane fiołkami afrykańskimi),
 • sansewierie,
 • skrętniki,
 • begonie królewskie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl